Yaz Geliyor!!

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!yaz1

Bir başkadır yaz mevsimi. Hemen hemen herkesin sabırsızlıkla beklediği güzel bir mevsimdir yaz. Sonbahar, kış, ilkbahar derken işte yaz mevsiminin ilk günlerindeyiz.

Yoğun iş temposundan kurtulmak ve dinlenmek için “tatil” kelimesini duyunca aklımıza ilk gelen şey deniz, kum, güneş yani yaz aylarıdır. Atın bütün dertlerinizi, tasalarınızı bir kenara, atın kendinizi dalga ve denizin kollarına, başlayın yazı düşlemeye. Masmavi deniz ve kıyıya vuran dalgalar, insanı alıp uzaklara götüren serin esintiler. Düşünmesi bile güzel olan yazlık hayaller içindeyiz.

yaz2Her bahar aynı uyanış sahnelenir doğada. Aynı tohum aynı çiçeği, aynı çiçek aynı meyveyi çıkarır bağrından. Aynı topraktan ayrı kokular, ayrı tatlar üretirler. Kendini yenileyen doğa, uyanışın değişmez kanunlarından örnekler verir bizlere, sanki bir şeyler anlatmak ister gibi.

Yaz, mevsimlerin en sıcağıdır ve günler uzadıkça uzar. Havalar ısındıkça gölgelerin tadı da bir başka olur yaz sıcağında. Hayat için her mevsim vazgeçilmez güzelliktedir ama yaz başkadır.

yaz3Çınarçık’taki yazlık evimiz Çınarçık iskelesi ile Çınarcık 3 Reislerin tam ortasına düşen bir yerdeydi. Arkasında kestane ormanı, önü uçsuz bucaksız deniz manzaralı idi.. Balıkçılar kıyıya yanaşıp gece tuttukları balıkları satarlardı sabahın erken saatlerinde. Bir taraftan balıkçıların sesi, bir taraftan sabah kıyıya vuran dalga sesleri ile uyanırdık. Mayıs ayının son günleri geldiğinde geri sayım başlardı. Yaz tatili ne zaman, karneler hangi gün alınacak, yaz tatili kaç ay sürecek gibi merak sarardı içimizi. Kısa bir süre içinde yaz tatiline çıkacağımız için heyecanlı olurduk. Doktor deniz kenarını önermişti anneme. İyotlu havanın ona iyi geleceğini söylemişti. Onun için almıştı babam Çınarcıktaki evimizi. Oranın havası anneme çok iyi geldiği için karneleri alır almaz giderdik. Karneleri beklemeden hazırlardık bavulumuzu. Mayısın son günleri, son sınavlar derken tatlı bir telaş içinde olurduk.

yaz6Annem işlerini bitirince tam kapımızın önündeki kumluğa iner gölgeliğin altında otururdu. Evden getirdiği buz gibi meyvelerimizi soyar, hazırlar bize ikram ederdi. Evhamlı bir yapısı vardı. Evlatlarına ve ailesine aşırı düşkündü. Bizleri esen yelden bile sakınır, gözünü bir an olsun üstümüzden ayırmazdı. Olaylara karşı dayanıksızdı. Çabuk etkilenir, üzülür, sanki yaşanan olayların içinden çıkamayacakmış gibi paniklerdi. Babam ise çok farklıydı. Annemi teskin etmek, ona moral vermek için güzel benzetmeler yapar, sorular sorar onu kaygı ve endişelerinden uzaklaştırmak isterdi. Babamın anneme verdiği örnekler, sorduğu sorular onu çok etkilemez, kaygılarından kurtaramazdı ama beni çok etkilerdi.

yaz5Onun telaşlı dünyasında, yaşadığı anın bilincinden uzaklaşmamasını öğütler, “karşımızda duran şu masmavi denize bak, şu kum tanelerini düşün, biz kimiz, ne için varız, ne için buradayız, yaşanan tüm bu olaylar karşısında ne yapmalıyız, görevlerimiz nelerdir.” diye sorar esas beni düşüncelere sevk ederdi.

Sonradan çok daha iyi anladım ki, babamın anneme sorduğu sorular benim farkındalığımın gelişmesine, bilincimin artmasına vesile olmuş.Hayatımızın ruhani, dokunulamaz ama anlamlı yönüne itmiş. Elle tutulamaz olan, hakikat, huzur, hayata uyum gücü, ilşkiler gibi hemen yanımızda olan ama fark edemediğimiz şeyleri görmemi sağlamış.

yaz4Deniz gibi olunmalı, deniz gibi masmavi bakabilmeli hayata, dünyaya, güne ve yaşanan olaylara. Deniz kıyısında bulunan kaya parçaları gibi olmak lazım hayatta. Her dalga vuruşunda yine orada sapasağlam durabilmeli. Hayatta her şey dalgalar gibi üst üste gelse de, bir kaya gibi dimdik ayakta durabilmeli.

Yaza merhaba dediğimiz bu güzel pazar gününde, kaya gibi sağlam, mutlu, huzurlu, her şey gönlünüzce olsun benim sevgili kahve dostlarım.

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız…

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.