Türk Kahvesi Nerede İçilir

fal-ad1

Merhabalar…

Türk kahvesi
Türk kahvesi

Türk Kahvesi önümüze gelmeden kokusuyla bizi bizden alan ve pekçok kişinin vazgeçilmez keyif unsuru olmasının yanında içen kişiye ayrı bir canlılık verir.

Kahve’nin yaklaşık 600 yıllık bir tarihe dayanır. Efsanelere göre ilk defa Etiyopya da görülmüştür. Efsanelere göre kahvenin ilk tadına bakan canlılar keçi ve deve sürüleri olarak söylenir. Etiyopya da çobanlar sürülerini otlatırken sürekli fidan boyundaki yeşil bir ağacın meyvelerini yemesinden sonra hayvanlarının daha canlandığını, daha hareketlendiğini ve daha güzel ürün verdiklerini fark etmişler.

Çobanlar bu konuyu o zamanın bilginleri Dervişlerine anlatmışlar. Dervişleri’nin bunun ne olabileceği konusunda hiçbir fikirleri olmamış. Ve daha sonraları bu meyveleri toplatıp, kaynatmışlar ve içmişler. Dervişler böylece kahve’nin gerçekten canlılık verdiğini ve kahve’nin meziyetlerini fark etmişler. Ve ilk defa Şazilli adında ki Dervişleri denediği için kahve’nin adını Şazilli diye koymuşlar. Fakat günümüzde sulu içecek şeklini alması Yemen’de bulunmuştur. Yemen’de kahveyi keşfedenler Sufiler olmuştur. Sufiler ibadet ve zikir ayinleri sırasında okumaları yarım kalmaması için akşamları içerlermiş.

Türk Kahvesi Mekanları
Türk Kahvesi Mekanları

Kahve Yemen’den sonra Mekke’ye ve oradanda Mısır’a kadar uzanmış. Daha sonra Halep, Şam ve Bağdat’a kadar yayılmış. Ve en son İstanbul’a gelmiş. Türk kahvesi kültürümüze Kanuni Sultan Süleyman’ın padişah olduğu dönemde gelmiştir. 1520 – 1566 yılları arasında Yemen Valiliği görevini yapan Özdemir Paşa’nın lezzeti ile mest olduğu Türk Kahvesi’ni İstanbul’a getirmesi ile Osmanlı ilk defa kahve ile tanışmış oldu . O zamanlar Osmanlı mutfağında kahve yetiştiren Kahvecibaşı çok lezzetli kahveler yapıyormuş ve Kanuni Sultan Süleyman’a sunuyormuş ve padişah kahve’nin kokusuna ve lezzetine o kadar hayran kalmış ki kahve’nin Osmanlı sınırları içerisinde kalan her yere yayılmasına izin vermiş..

Böylece 1554 yılında Tahtakale’de ilk kahvehane açılmıştır . Kahve ayrım yapmaz. Hangi dile , hangi ırka bağlı olursanız olun ağzınızda bıraktığı tad aynıdır. O yüzden Kahvenin adı dünyanın pek çok yerinde farklılık gösterir . Yemen’de “BUN” , İngilizler “COFFEE” , Almanlar “KAFFE” , Macarlar “KAVE” , Yunanlılar’da “KAFES” olarak isim vermişlerdir.

Kahve Nerede İçilir
Kahve Nerede İçilir

Günümüzde artık her şehir de açılmış olan restaurantlar, cafeler, kahvehaneler, bahçeler, balkonlar, ve bunların dışında en önemli yer evimizde yemeklerden sonra ve rahatlamak için Türk kahvesi içeriz. Yemeklerden sonra çöken rehaveti kahve içerek atarız.

Kahve içmek için herhangi birisi bize Türk kahvesi nerede içilir ? diye bir soru sorduğunda civarımızda ki en yakın cafe, restaurant veya kahvehaneyi gösteririz. Dostlarımızla beraber bazende tek başımıza oturup içilecek bir fincan kahve’nin keyfine diyecek yoktur. Kahvenizi nerede içerseniz için fincanı kapatıp fal baktırmak adettendir. Onun için fincanınızı kapattığınız her zaman www.binnazabla.com’a da uğramadan geçmeyin derim….

fal-ad1
Bade Emren

Bade Emren

Çocukluğumdan beri süre gelen fal merakı önceleri iskambil falları sonra astroloji, tarot ve en son da kahve falı olmak üzere devam etti.Sezgisel güçlerime inanarak yaptığım fal yorumları oldukça beğenildi ve siz değerli misafirlerimin de fallarınızı yorumlamak için hepinizi bekliyorum.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.