Türk Kahvesi Ne Zaman İçilir?

fal-ad1

tkahve1Merhabalar,

Pişimi cezvede, fincanda isterse külde pişirme metodu olsun fark etmez. Kıvam ve aromayı farklılaştırsa da damak tadı aynıdır kahvenin. Kortizol adlı bir hormonumuz kahve için bize alarm veriyor. Vücut yorulduğunda ya da harekete geçtiğinde sürekli salgılanırmış. Vücut kendi halinde uyarı yada uyuklama halinde iken ortaya çıkan bir hormon. Kortizon, gün içinde farklı saatlerde kendini gösteriyormuş. Örneğin kimi için sabah 08=00 -10=00 arası kahve ihtiyacı duyarmış. Kimi için bu saat akşam 20=00 – 22=00 arası olarak değişim gösterebiliyormuş
Bildiğimiz üzre kahve içmenin teskin edip dinlendiren bir özelliği vardır.

tkahve2Vücudumuzun bizi uyandırmak için doğal bir mekanizma işlevi olduğu için uyaran bu hormon üst seviyeye çıktığında kahve ihtiyacınız artıyor ve bağlılık derecesinde de bile olabiliyor. Daha fazla canlılık katması ve dayanılmaz kokusu ve lezzetine kapılmamak elde değildir. Bazen bir akşam kahvesi olarak günün stresini atmaya birebirdir. Yemek sonrası kahve sindirimi hızlandırır. Hafızayı güçlendiriyor ve düşünceye açıklık getiriyor. Bazen sabah,bazense kahvaltı öncesi zindelik kazanmaya ve tokluk hissi verecektir. Midesi sorunlu olanlar elbette aç karnına değil yemek sonrası tercih edecektir. Yoğun bir gün her şey havada bir kahve molası sonrası ne kadar dinç ve hızla işleri yoluna soktuğunuza şaşıracaksınız. Sağlık açısından peş peşe içmemek gereklidir. En az bir saat beklemek gerekir.

Kolon kanserini yüzde 25 önlediğini ve safra taşını yüzde 45 azalttığını biliyor muydunuz? Meme kanserini geciktiriyor. Kolorektal kanser riskini yüzde 30 azaltıyor. Ağız kanserini tkahve3yüzde 40 daha az yakalanma riskini azalttığını göz önüne alırsak kahvede faydaları saymakla bitmiyor. Günde 2 fincan Türk kahvesini uzmanlar öneriyor. Yapılan araştırmalarda kahve içenlerin diş çürüğü içmeyenlere oranla daha az. Bir fincan kahve ile yedi saate kadar enerji akımı ile dolu oluyoruz. Buna göre günde iki – üç fincan kahve ile tüm gün zinde oluyoruz. Her derde deva olan bu minik fincanla enerji kazanarak hareketli bir güne merhaba diyoruz.

fal-ad1
Gizem Sitare

Gizem Sitare

Yorumcu, yoğun sezgisel güçleri ile bilinen akrep burcu mensubu. Uzun yıllar bu özel yeteneği ile takipçilerinin hayranlık duyduğu bir yorumculuk geçmişine sahip.Takipçilerine bu alanda verdiği desteğin ve geri dönüşlerin yaşama ilişkin kendisini motive ettiğini belirten yorumcu bu işi severek ve keyifle yaptığını vurguluyor.Derin ve iz bırakacak yorumları ile binnazabla.com da sizleri bekliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.