Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

fal-ad1

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi TarifiTürk kahvesinin yapılışına dair elbette ki herkesin kendine göre uyguladığı bir yöntem vardır. Bol köpüklü ve mis gibi kokan bir Türk kahvesi nasıl yapılır sorusunun cevabını, yazarken ben de kendime göre bildiğim ve öğrendiğim usulüyle anlatmaya çalışacağım.

Benim için, Türk kahvesi nasıl yapılır diye sorulacak olan bir sorunun açıklaması şöyle olacaktır mutlaka; öncelikle başarılı bir kahve yapmanın ilk şartı, Türk kahvesinin taze olmasıdır. Bunun için Türk kahvesini azar azar satın almak daha iyi bir fikir olacaktır. Kahvenin saklandığı kavanoza bir iki tane kesme şeker koymak, rutubeti önleyecek ve taze kalmasına olanak tanıyacaktır.

Türk kahvesi nasıl yapılırAynı zamanda belirtmekte fayda var; azalmış kahvenin üzerine taze kahve eklememek yerinde olacaktır. Böylece, her zaman elinizin altında taze Türk kahveniz bulunacaktır. Ben kendi adıma paketlerde satılan Türk kahvelerinden ziyade çekilmiş taze kahveyi satın almayı tercih ederim. Az, orta ya da çok kavrulmuş olan Türk kahvelerinden damak tadınıza uygun olanını belirleyebilirsiniz.

Türk kahvesi nasıl yapılır kısmına gelince; kahveyi pişirmeden önce cezveye her bir fincan için ikişer çay kaşığı kahve koymalısınız. Bununla birlikte fincan ölçüsünde içme suyunu da ekledikten sonra, tercihe göre sade, az şekerli ya da orta şekerli Türk kahvesi için şeker ilavesi seçimini yaparak cezveyi kısık ateşin üzerinde hafif hafif karıştırarak pişirmelisiniz. Kahveyi çok fazla karıştırmak köpüklü olmasını engelleyeceği için, tortu kalmayacak şekilde karıştırmak yeterli olacaktır.

kahve yapımıBelirtmek isterim ki; cezveye ekleyeceğiniz su soğuk olduğunda kahvenizin köpüğü çok daha yoğun olacaktır. Klorlu su kahvenin tadını bozacağından ötürü mutlaka içme suyu kullanmak gerekir. Kahve eriyene kadar yavaşça karıştırıldıktan sonra kısık ateşte kaynayıp kabarınca köpüğü ile birlikte yarısı fincana dökülür. Geri kalan kısmı tekrar ocağın üzerine konulur. Yine kabarınca fincandaki kahvenin üzerine ilave edilir. Dumanı tüten mis kokulu, bol köpüklü Türk kahveniz soğuk su ile servise hazırdır.

Ocağın yanı sıra mangalda, kömür ateşinde de kahvenizi pişirebilmeniz mümkündür. Kahve makinelerinde Türk kahvesi pişirmek her ne kadar pratik bir yöntem olsa da, geleneksellikten uzak olduğundan ötürü tercih etmenizi önermem açıkçası.

Peki, siz Türk kahvenizi nasıl yapıyorsunuz?

fal-ad1

Cansın Akın

Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan yorumcu, anneannesinden geçtiğine inandığı farkındalık, durugörü, altıncı his ve rehber rüyalar ile 6 yaşında tanıştığını ve 17 senedir tarot yorumculuğu yaptığını belirtiyor. Meditasyon yapan yorumcu, aynı zamanda kuantum düşünce tekniği, nlp, inner-speak eğitimleri aldı. Son yıllarda Melek kartları üzerinde çalışmalar yapan yorumcu, pozitif düşünce ile yüksek frekansta kalmanın, olumlamanın, evrendeki spritüel yasaların hayatımıza mucize ve armağanlar getirdiğine inanıyor.

1 Yorum
  1. bir türk kahvesi nasıl yapılır diye sordum googleye adamlar kahve önce su içilir car curt götim yiyim muhabbetleri yapıyorsunuz adam gib yazsanıza amg.

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.