Türk Kahvesi Nasıl Pişer

fal-ad1

Merhaba

Bir çok şekilde pişirilen Türk kahvesinin pişirme usullerinden birini paylaşmak istiyorum..

Geleneksel Türk Kahvesi ile ilk tanışma annelerimizin, aile büyüklerimizin birbirlerine ikram ettiği günlerden çocukluk yıllarımızda ki zamana dayanır… Hepimiz şöyle annelerimizin aile büyüklerimizin elinde duran fincana minik bir çocukken nasıl hevesle baktığımızı anımsarız..

Kumda Pişen Türk Kahvesi
Kumda Pişen Türk Kahvesi

Türk Kahvesine karşı küçüklükten gelen bir gözlem hepimizde oluşmuştur:))
Tadına bakılmadan lezzetli olduğu içenlerin yüz ifadesinde ki oluşan keyiften anlaşılır idi adeta… Türk Kahvesinin tadı ile ilk tanıştığımız andan itibaren de vazgeçilmezleri arasına girmiş olur.. Tutkunu olunduğu gibi, içimizdeki enerjiyi yansıtan sembolleri ile her daim ayrıdır Türk kahvesinin yeri..

Şimdi küçükken rahmetli babaannemin közde pişirdiği Türk Kahvesinin kokusu geliyor adeta burnuma buram buram.. Külün o kahveyi pişirecek kıvama gelmesi birde sabırla usul usul pişmesinin beklenmesi bambaşka bir mutluluktu.. Aradaki bağı artıran misafirlere daha da özel olduğunu hissettiren bir keyif..

Severek pişen içinde sevgi olan her şey çok güzel olur derdi… Ölçüsünü bak değiştirme içine de azıcık sevgini kat derdi:)) işte o içinden geçen sıcaklık ile yanında ki çifte kavrulmuş minik kuş lokumları ile minicik bir fincandan devasa bir tat çıkardı…

Türk Kahvesi nasıl pişer sorusu, herhalde her kişiye göre ufak değişiklikler gösterir. Ben Babaannemden öğrendiğim aynı ölçüler ile ateşte pişirip, severek içtiğim Türk Kahvesinin tarifini ve nasıl pişirileceğini sizlerle de paylaşmak istiyorum…

Kahve Pişirmek
Kahve Pişirmek

Tek kişilik Türk Kahvesi:

1 çay kaşığı dolusu Türk Kahvesi

1 Kahve fincanı su

1 küp şeker

Bu tarifi iki kişi yada daha fazla kişi için birer ölçü daha ekleyerek kişi sayısınca artıra bilirsiniz.. Kahvem sade olsun derseniz şeker eklemeyin..Benim kahvem orta olsun derseniz 1 küp şeker, yok ben şekerli alayım derseniz o zaman iki küp şeker tam tadında olacaktır:))

Gelelim Pişirmesine…
Cezvenin içine bir Kahve fincanı suyu ekliyoruz….

Kahve Keyfi
Kahve Keyfi

Türk Kahvesini de cezvenin içine ekleyip, şekerini en üstüne atıyoruz.. Ocağımızın en küçük gözüne cezveyi koyup, kısık ateşte hiç karıştırmadan pişiriyoruz. Yani bu kahve el değmeden sevgi ile gözlemleyerek oluyor:))

Yaklaşık bir 7-8 dakika kadar üstünde köpük kabarıp gözenek olunca bir tık daha kaynatıp usul usul fincana döküyoruz. Benim usulüm de karıştırmak hiç yok.. Kendi kendine pişen köpüklü Türk kahvesi:))

Tamda babaannemin bol köpüklü Türk kahvesi.. Yanına ikramı su daha görsel ve özel kılması için kahvenin can dostu lokumlar yada bitter çikolata ;))

Afiyet olsun ..

Birde fal tutkunu iseniz işte o zaman doğru adrestesiniz:)) hisler ve pozitif bir enerji akımı ile Binnazabla.com’da bu keyfi yaşayarak bilmek istediklerinize ulaşmanın ferahlığına ulaşabilirsiniz..

Bir fal fotosu ile kurulan bağ ile oluşan dostluklarımızın daim olması dileği ile..

 

fal-ad1
Gizem Sitare

Gizem Sitare

Yorumcu, yoğun sezgisel güçleri ile bilinen akrep burcu mensubu. Uzun yıllar bu özel yeteneği ile takipçilerinin hayranlık duyduğu bir yorumculuk geçmişine sahip.Takipçilerine bu alanda verdiği desteğin ve geri dönüşlerin yaşama ilişkin kendisini motive ettiğini belirten yorumcu bu işi severek ve keyifle yaptığını vurguluyor.Derin ve iz bırakacak yorumları ile binnazabla.com da sizleri bekliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.