Türk Kahvesi Nasıl Kapatılır?

fal-ad1

Türk Kahvesi Nasıl Kapatılır?

Kahve Nasıl kapatılırBinlerce yıllık Türk Kahvesi içme geleneğimizin belki de en ilgi çekici ve en cazip olan ritüeli fincandaki şekilleri yorumlamak ve kahveyi içene iç dünyasını, geleceğini, öğrenmek istediklerini, merak ettiklerini anlatmaktır.

Peki Türk kahvesi nasıl kapatılır? Bunun bir prosedürü var mıdır? Elbette kahve fincanını kapatırken dikkat edilmesi gerekli olan bazı önemli ayrıntılar vardır. Türk kahvesi eğer şekerli yapılırsa, bakılacak olan falın daha net ve belirgin olacağına inanılır. Bununla birlikte aslında belki de en önemli detay, Türk Kahvesinin servis edildiği fincanın geniş ağızlı olması, içinin ve tabağının desensiz ve beyaz renkte tercih edilmesi, düz bir yüzeye sahip olmasıdır. Türk Kahvesinin içildiği fincanın mutlaka porselen bir fincan olması, kesinlikle seramik, cam ya da herhangi başka bir malzemeden seçilmemiş olması bir başka önemli ayrıntıdır.

Çünkü, dar ve küçük bir fincanın içindeki şekiller net olarak seçilemeyeceği gibi, aynı şekilde fincanın tabağının desenli ve girintili ya da beyazın dışındaki herhangi bir renkte olması hem falı yorumlayanı tereddütte bırakacak, hem de şekillerin tabağın üzerindeki yazı veya desenlerle karışmasına yol açacaktır.

Türk kahvesi Nasıl KapatılırTürk Kahvesini içtiğiniz fincanı ve tabağını falın kolaylıkla yorumlanmasına elverişli olacak şekilde seçtikten sonra, bir diğer önemli ayrıntı fincanın kapatılması olmaktadır. Türk Kahvesini içerken, örneğin fincanın kulbu sağ tarafta ise ve siz fincanın kulbunu sağ eliniz ile tutarak Türk Kahvenizi içmeye başlamışsanız, sonuna kadar fincanın kulbunu aynı yönde tutarak içmelisiniz. Yani, Türk Kahvenizi içmeye önce fincanın kulbunu sağda tutarak içmeye başlarken, daha sonra fincanınızı tam aksi yöne çevirerek içmeye devam etmemelisiniz. Çünkü, Türk Kahvenizi içtiğiniz yön sizin iç dünyanızı simgelemekte olacaktır. Fincanı her iki elinizle tutup, farklı taraflarından içmek, falınız yorumlanırken karışıklığa yol açabilecektir.

Türk Kahvenizi sabit bir yönde içtikten sonra, fincanın dibindeki telve ne çok sulu ne de çok birikmiş ve katılaşmış olmamalıdır. Bu ölçüyü göz kararı ile ayarladıktan sonra sıra fincanı kapatmaya gelir. İlk önce kalbinizden geçen niyeti tutarak, aynı esnada bilinen ve yaygın olarak uygulanan yöntem olan tabağı fincanın üzerine kapatarak saat yönünde bir kaç kez döndürmek ve kendinize doğru çevirmektir. Kahve fincanını döndürmekteki amaç, fincanın içindeki telvenin dağılması ve fincanın içine yayılmasıdır. Kahve fincanını kendinize doğru çevirirken, yukarıdan aşağıya doğru çevrildiğinde içen kişinin kendi iç dünyasını, fincanı aşağıdan yukarıya doğru çevrildiğinde ise, içen kişinin dış dünyasını kahve falına yansıtacağı bilinen bir yöntemdir.

Çok eski zamanlarda Türk Kahvesi içildikten sonra, fincan kapatıldığında üzerine altın bir para konulduğu söylenir. Kahve falına bakacak olan kişi, fincanı eline alırken bu altın parayı da beraberinde alır ve o para fala bakanın olurmuş. Fincanın üzerine soğuyana kadar sağ elinin baş parmağı ile bastırmak da bir başka gelenek olup, en bilinen ve sıklıkla günümüzde uygulanan yöntem, ters çevrilen fincanın üzerine falına bakılacak olan kişiye ait bir altın bir yüzük koymaktır. Bu altın yüzüğün, fincanın sıcaklığını alarak daha çabuk soğumasını sağlamasının yanı sıra, kahve falına bakılacak olan kişinin enerjisinin fala yansıması hedeflenmektedir. Fincanın üzerine yine daha çabuk soğuması için metal bozuk para da konulabilmektedir.

Bol köpüklü Türk kahvesiKimi zaman kahve fincanı ile tabağı birbirinden ayrılmayacak şekilde sabitlenmiş halde ise, falına baktırmak üzere kahvesini içmiş ve niyetlenmiş olan kişinin tuttuğu niyetinin gerçek olacağına inanılır ve kahve fincanı ile tabağı birbirinden ayrılmaya ve fal açılmaya zorlanmaz.

Türk Kahvesi içildikten sonra fincanın nasıl kapatılacağı hakkında sizleri aydınlatabilmiş olmayı diliyorum. Hadi şimdi kalkın ve kendinize şekerli, bol köpüklü şahane bir Türk Kahvesi yapın derim. Kahvenizi keyifle içtikten sonra, usülüne uygun olarak kapatın ve binnazabla.com‘daki kahve falı bakan birbirinden değerli ve özel arkadaşlarımdan birine fincanınızın ve tabağınızın fotoğraflarını çekip yollayın. En kısa zaman içinde falınızı yorumlayıp size göndersin.

Sevgiyle…

fal-ad1
Cansın Akın

Cansın Akın

Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan yorumcu, anneannesinden geçtiğine inandığı farkındalık, durugörü, altıncı his ve rehber rüyalar ile 6 yaşında tanıştığını ve 17 senedir tarot yorumculuğu yaptığını belirtiyor. Meditasyon yapan yorumcu, aynı zamanda kuantum düşünce tekniği, nlp, inner-speak eğitimleri aldı. Son yıllarda Melek kartları üzerinde çalışmalar yapan yorumcu, pozitif düşünce ile yüksek frekansta kalmanın, olumlamanın, evrendeki spritüel yasaların hayatımıza mucize ve armağanlar getirdiğine inanıyor.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.