Türk Kahvesi Nasıl İçilir ?

fal-ad1

Sevgili Binnazabla.com’un güzel yürekli takipçileri …

Bugün sizlerle güzel mi güzel tadı olan kokusuyla herkesi cezbeden hepimizin sevdiği bir lezzet Türk kahvesi hakkında buluşmak üzere burdayım ..

mangalda-turk-kahvesi(1)Sevgili Kahve dostlarım sizlerle yeri geliyor can cana, yürek yüreğe, acı, tatlı günlerimizi bu kahve sayesinde birleştiriyoruz.. Türk kahvesinin hikayesini az çok her kez bilir.. Osmanlımız yemeni işgal ettiğinde kahve en önemli ticari gelir ürünlerinden biri olmuştur. Hatta 17.yılda halkımızın ileri gelenlerinin egzotik bir tat olarak belirledikleri bu pahalı içecek kimi insanımız tarafından ilaç olarakta kullanılmıştır.. Hatta yurtdışında ki insanlar kahve’nin hızla yayılmasından endişe duymuştur ülkelerindeki içki ihracatının azalmasından dolayı ve bunun önüne geçebilmek adına ülkelerindeki doktorlara aslı olmayan zararlarını insanlara anlatmalarını öne sürmüştür..

Yine yabancı ülkelerde kahve alışılmışın dışında bir şekilde hazırlanmakta ve içilmekteymiş . Öğütülmüş kahve’nin üzerine bir miktar su koyarak dinlendirip bir bez parçası ile süzerler bu şekilde içerlermiş..Ve bu sayede kahve’yi başka aramolarla çeşitlendirmişlerdir..

kahve_faliÜlkemizde ise en çok tüketilenler arasında olan ve evimize gelen insanlara en çok ikram ettiğimiz içeceklerden olan kahve’yi pişirmek sabır ve dikkat ister.. Kişi sayısına göre ayarladığımız kahve su ve şekeri cezvede buluşturup ocakta sürekli başında bekleyerek ve ara ara karıştırarak pişirmeye devam ederiz.. Kahve köpükleriyle birlikte fokurdamaya başlarda piştiğini anlar  ve  kahvemizi ocaktan alır dikkatlice fincanlarımıza boşaltırız, kahvelerimizin yanında lokum ve su ikramıda yaparız adettendir.. Aslında su genelde kahve sonunda içilse de çoğu uzmanlarımız kahveden hemen önce içilen suyun kahvenin tadını daha da alabileceğimizi söylüyorlar..

Kahveyi pişirmek kadar içmekte önemlidir. Türk kahvesi nasıl içilir diye soracak olursanız, bir kere en başta o buram buram kokusunu içimize  çekip biraz o telvelerin dibe çökmesini beklemeliyiz.. Buradaki asıl amaç telvelerin dibe çökerek ağzımıza acı tadı gelmemesi..

Geçenlerde bir yakınımın kız isteme merasimini katıldım gayet hoş ve güzeldi herşey. Ancak bizim o meşhur adetlerimizden olan tuzlu kahveyi biraz abartmış olmalı ki damadımızın gözlerinden alev çıkıyordu. Sonra öğrendim ki içine ne bulduysa katmış bizim kız. Tuz, limon, acı …

Kız isteme olayının belki de en eğlenceli kısmıdır. Her damat bunu bilerek kızı istemeye gider ama sanki habersizmiş gibi davranır.

Sonra herkesin içinde “seninki bu” denilmesinden de bir şey anlamamış gibi alır kahvesini çaktırmadan içer.. 🙂

Damat adayına en heyecanlı gününde takılan bu çelmenin sebebiyse istediği kız için nelere katlanabileceğini ölçmekmiş öyle dermiş büyüklerimiz. Tuzlu kahve ikram edilen damat adayı ağzını buruşturmadan büyük bir iştahla bu kahveyi içmek zorundaymış. Benim gördüğüm manzarada aynen böyleydi dışa pek öle yansıtamasa da büyük bir özveriyle kahvesini yudumladı damadımız ..

Birde geçmişte okumuş olduğum bir hikayeyi sizlerle paylaşmak isterim..

TurkishCoffeeVaktin birinde eski zamanlarda hali vakti yerinde bir beyin güzel mi güzel kızına gün aşırı hatırı sayılır kişilerden görücüler gider gelirmiş ama hiç biri kızı alamamış yine bir gün hatırı sayılır eşraftan hali vakti yerinde bir esnaf oğlunu ve yanına yakınlarını almış beyin kapısını çalmış.. Gayet güzel karşılanmışlar ama bey onlara bir türlü söze girme imkanı vermemiş hep kahveler içilsin sonra denmiş.. Nihayet güzel kızımız bol köpüklü Türk Kahve’lerini getirmiş yanında da sularıyla birlikte herkes kahve sini içmiş ve tabi damat adayıda.. Kahve’nin üstüne  getirilen sular içilmiş.. Bey hemen bende verilecek kız yok size güle güle deyip yol göstermiş misafirlerine , herkes şaşırmış ne oldu ne yaptık bir hatamızmı oldu beyim denmiş. Bey’de kısaca kızını neden bugüne kadar kimseye vermediğini şöyle açıklamış ben binbir zahmetle aylarca süren bir yolculuk sonucu getirttiğim kahve’nin üzerine bir bardak suyu içen bir damat adayına kız vermem demiş o Kahve’nin değerini bilmeyip suyu içiyorsa benim kızımın değerini nerden bilecek hadi uğurlar olsun deyip yolu göstermiş…

Günümüzde kahve hoş sohbetler yanında içiliyor olsa da, bir diğer gerçekte kahve falı’dır.. Binnazabla.com’da siz değerli takipçilerimizle kahve falı sayesinde tek yürek oluyor geleceğinize bir nebzede olsa size karşı olan enerji ve hislerimizde ışık tutmaya çalışıyoruz. Kimi zaman iç acıtan gerçeklerle kimi zaman geleceğinizdeki güzelliklerle umutlu ve mutlu yarınlarla bir araya geliyoruz..

Binnazabla.com‘da siz değerli takipçilerimizle tek yürek olabilmek adına bekliyoruz..

Sevgilerimle …

fal-ad1
Esin Güven

Esin Güven

28 yaşında Yengeç burcuyum.Uzun yıllardır kahve falı bakıyorum .Kendi hayatımdaki insanlar ön sezilerimin herzaman gerçekleştiğini söylerler.Sezgilerim telveler ve sizin bana verdiğiniz bilgiler doğrultusunda gelecekte sizi neler bekliyor merak etmiyormusunuz? Geleceğinize ışık tutmak için burdayım dostlarım. Sevgiyle kalın..

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.