Türk Kahvesi Hangi Lokum İle İyi Gider

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Dostlar!!

Türk kahvesi ve lokumBu yazımda sizlere Türk kahvesinin, yanında ikram edilen, kahvenin iki numaralı dostu olan lokumdan bahsedeceğim…
İki numaralı dostu dedim, çünkü kahvenin bir numaralı dostu sohbet ve faldır.

Merak ve umutla kapatılan o küçük fincandan Dünyalar çıkarmak, umutlara, hayallere giden yolla gerçekleri harmanlamaktır… Lokum ise bu güzel sohbet ortamına keyif katan ikincil ama ağızları tatlandıran, vazgeçilemez bir unsurdur sevgili dostlar…

Lokum diyip geçmemek lazım elbette, lokum bizim kültürümüzde çok önemli bir yere sahip.

Lokum; Su, Şeker ve Nişastadan yapılan, içine kurutulmuş meyve ya da kuruyemiş katılan bir Türk tatlısıdır. Arapça’da ” rahat – ul hulküm ” ( boğazı rahatlatan ) olarak geçmekte ve bazı kaynaklara göre, 15.yüzyıldan beri Anadolu’da yapılmaktadır.

Türk lokumu denildiğinde, akla ilk gelen yerlerden birisi de Safranbolu.

Safranbolu, kendine has bir aurası olan, zarif, düzenini ve eski Osmanlı mimarisini muhafaza edebilmiş güzel bir ilçemizdir. Lokumlarıyla ünlü olmasının kesinlikle hakkını veriyor Safranbolu.. Bunu Safranbolu’dan aldığınız bir lokumu ilk ağzınıza attığınız anda anlayacaksınız…

Kahve ile hangi lokum iyi giderGelelim Türk Kahvesi hangi lokum ile iyi gider konusuna… Aslına bakarsanız bu oldukça göreceli, bu biraz da sizin damak tadınıza bağlı bir durum… Ben birkaçından bahsedeceğim..

Çifte Kavrulmuş: içlerinden bence en güzel, en lezzetli olanı budur. Çifte kavrulmuş lokumun içinde genellikle antep fıstığı da vardır. Adından anlaşılacağı üzere çifte kavrulmuş olmasından dolayı olacak ki, hafif karamelize bir tadı vardır. Eğer karamelli tatlılar, karamel tadı seviyorsanız Türk kahvenizin yanında oldukça güzel gidecektir.

Çikolata Kaplı Lokum: Yoğun çikolata tadından vazgeçemiyorsanız, dışı bitter çikolata kaplı olan bu lokum gayet hoşunuza gidecektir.

Safranlı Lokum: Dışı hafif bir sarı renk olan bu lokum, hafif bir safran aroması içeriyor. Oldukça lezzetli, diğer lokumlara oranla Safranlı lokumun daha az şekerli bir tadı var.

Fındıklı Lokum: Belki de güllü lokumla beraber, evlerimize en çok giren, en çok tükettiğimiz lokum çeşitlerinden biri. Fındık seviyorsanız, Türk kahvesi keyfinizin yanında size eşlik etmesi, kahve keyiflerinizi daha da vazgeçilmez kılacaktır.

Güllü lokum ve türk kahvesiGüllü Lokum: Şahsi yorumum şudur ki, Tüm lokum çeşitleri çok güzel ve çok lezetli olsalar da Güllü lokum içlerinden en iyisi ya da en kötü ihtimal en iyi ikinci lokum çeşididir. Gülün o hafif ama bir o kadar da eşi bulunmaz aroması, şekerle birleştiğinde muhteşem bir tatlı ortaya çıkıyor desem yeridir. Eğer siz de benim gibi, gülün aromasını ve kokusunu çok seviyorsanız güllü lokum sizin vazgeçilmeziniz olacaktır. Zaten Güllü lokum, Fındıklı Lokumdan bahsederken yazmış olduğun gibi evlerimize en çok giren lokum çeşitlerindendir.

Bu lokum çeşitlerinden bahsettikten sonra, kendi nacizhane fikrimi ekleyecek olursam Türk kahvesinin yanına en güzel giden lokum, çifte kavrulmuş ve Gül aromalı olanlardır. Lokumu her yerde kolaylıkla bulabilirsiniz fakat eğer yolunuz Safranbolu’ya düşecek olursa, Lokum almadan dönmeyin!

Sizin en sevdiğiniz lokum hangisi ?

Hepinize lokum tadında günler diliyorum:)

Sevgiyle kalın…

Neşe 🙂

fal-ad1
Neşe Özışık

Neşe Özışık

Üniversite mezunu olan ve Marmara Üniversitesinde eğitimine hala devam etmekte olan yorumcu, yakın çevresinin bu yeteneğini keşfiyle 8 yıldır fal bakıyor. Fal bakmak onun için bir keyif ve yeni enerjilere dalmaktan, insanların iç dünyasında yer alabilmekten memnuniyet duyuyor. Kahve falının yanı sıra tarot falı da bakan yorumcu, içinizi ısıtacak içten yorumları ile binnazabla.com da sizleri bekliyor...

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.