Tarot Falı Kartları

fal-ad1

Merhabalar.

tarot kartıTarot falı kartları 14. Yüzyıl İtalya’sında ilk olarak kullanıldığı yaygın olarak biliniyor fakat Tarot kartlarının Arap Müslüman tacirler vasıtasıyla Avrupa’ya geldiği ya da antik mısırdan geldiği gibi bir çok iddia da var fakat bundan daha da önemlisi Tarot kartlarınınilk başlarda bir oyun kartı olarak kullanıldığı ve daha sonraları üzerindeki resimlerin sembolik anlamlarının olduğu ve bu anlamlarla kehanetlerde bulunulduğunun keşfedilmesiyle bugüne kadar gelen çok önemli bir kehanet aracı olduğu ortaya çıkıyor.

tarot falı kartlarıBenim takip ettiğim ekole göre, Tarot falı kartlarının geçmişi antik mısıra kadar gidiyor ve gerçekten ezoterik bilgi aktarımıyla günümüze kadar geldiğini düşünüyorum. Tarot falı kartları, yani 22 büyük arkana bize hayatın gizemli ilerleyişi hakkında çok özel bilgiler verir ve tavsiyelerde bulunur. İşte bu bağlamda psişiklerin tarot falı kartlarını okumasıyla bizler merak ettiklerimizi öğrenme şansına kavuşur ve hayati tavsiyeler edinmiş oluruz.

Tarot kartlarının bizim için ne ifade ettiği; bizim Tarot’a ve Tarot kartlarına hangi yönden baktığımızla çok önemli derecede paralellik gösterir. Büyük ve Küçük Arkana’nın 78 kartı bizim için keşfedilmesi ve deneyimlenmesi çok zor bir yol haritasının saklı olduğu bir hazine yatağıdır adeta. Kartlar bize bu yolda ışık tutmakla kalmayıp bir yaşam felsefesini ve hayatın kendisini fark etmemizi ve bu hayatın içinde bizim yerimizi yani “benliğimizi nasıl keşfedeceğimizi” gösterir.

tarot falı fartlarının anlamıİşte bu bağlamda Tarot falı kartları, hayattaki karşılaştığımız bütün evreleri bizim önümüze sererek daha doğru kararlar vermemizi sağlar ve göremediğimiz, fark edemediğimiz noktaları bize cımbızla çeker ve sunar. Aynı zamanda “Tarot falı kartları” bir insanın hayatının doğal döngüsünü ve bu döngü içinde onun deneyimleyeceklerine dair bir rehber görevi de görür. “Tarot falı kartları”, bir insanın evvelden-ahire (Joker-Dünya), doğumdan-ölüme ( Güneş-Ölüm), gençlikten-yetişkinliğe (Aşıklar-Adalet) ve en sonunda ermişlikten tekrar başa yani çocukluğa (Ermiş-Joker), dönüşünde tıpkı bir “yaşam rehberi” gibi hizmet eder.

Bu dönüşümlerin arasında çeşitli evreler oluşur , işte bu evreler de hayatlarımızın ta kendisidir. Şöyle ki hayatımızın akışında yönümüzü ararken Tarot falı kartlarında “Asılan” da olabiliriz, “ben beni biliyor muyum?” “evren bana neleri öğretti?” sorularının cevabını bulduğumuzda “Ermiş” da olabiliriz ya da pişmanlıklarımızla yüzleştiğimizde “Şeytan”, kötü alışkanlıklarımızı ve kötüye giden her şeyi geride bırakmaya karar verdiğimizde “Yıkılan” da olabiliriz.

İşte tüm bu bilgiler ışığında Tarot falı kartlarının ne olduğundan çok bize neyi gösterdiği bizim için çok daha fazla önem teşkil ediyor.

Turgut Bıçakcı.

fal-ad1
Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.