Tarot Falı Gerçek Midir?

fal-ad1

Merhabalar.

tarot falı ne kadar gerçektirTarot Falı Gerçek midir?

Fala inanma falsız da kalma klişesiyle başlayayım yazıma. Tarot falını diğer fallardan ayıran en önemli özellik kuşkusuz tarihi ve daha önce hiç fal bakmamış kimselerin bile kartlara ve anlamlarına bakarak bir takım varsayımlar çıkarabilecek olmaları. Bu durum tarot falını hem diğer fallara nazaran akıllarda daha kolay kılıyor hem de anlamsal bütünlük ve hikâye açısından daha zengin.

tarot falı doğrumudurPeki ama gerçeklik payı var mıdır tarot falında? Neden olmasın? Milyonlarca yıllık dünya tarihinde her bir küçük detayın anlamı ve gerçekliği, üzerinden geçen onca zaman rağmen keşfedilmiyor mu? Binlerce yıl önce iletişim araçları bu kadar yoğun değilken insanların hisleri daha kuvvetli değil miydi? Mistisizmin en güçlü ve etkili olduğu coğrafya olarak bilinen uzak doğu, tarot falının mucidi değil mi? Cevabı “evet kesinlikle öyle” olan bu soruları daha detaylı olarak inceleyip araştırabilirsiniz. Detaylarda kolaylıkla görülebilir ki tarot, herhangi bir düzmece resimler bileşkesi değildir. Satranç ne kadar mantıklı ve gerçek bir iz düşümse, tarot falı da aynen öyledir.

Tarot falının dört ana hattı kılıçların keskinliği, yırtıcılığı, haritaların ve toplumların oluşmasında oynadığı rolleri, kupaların görmüşlüğü, birleştiriciliği, öldürücülüğü, değneklerin hesaplaşmaları, yardımları ve tuzakları, nihayetinde paranın düşmanlığı, dostluğu, var edişi ve yok edişi tıpkı satrancın piyonlarına benzer. Diğer resim anlamlı, güneş, azize, şeytan, kral, kraliçe, büyücü vb. kartlar ise, satrançtaki kale, at, vezir, fil gibi taşlardır adeta. İkisi de gerçektir. Hatta tarot kimi zamanlarda daha gerçektir. İnsanın tek tanrılı dinler ve sonrasında bilim öncesi mistik olarak bir şekilde anlamlandırdığı her doğa mucizesi ve felaketinin bu kartlarda yansımalarını görebilirsiniz.

tarot falı gerçek midirBilimin ışığında haberdarız ki, her bir saniye hatta ondan daha küçük bir zaman diliminde, dünyanın evrendeki yeri, yıldızlar ve güneş bağlamında tektir. Bilim yanı bazı çevrelerce tartışmalı olsa da astroloji bir kavram olarak bunu inceler. Bu mutlak sonuç, doğum anımızda yıldızların ve dünyanın konumunu sorgulayarak bizi kuşatabilecek muhtemel ruh halini, tavır ve inançlarımızı sergiler. Burçlar da bu durumun, belli ortak paydalarını betimleyen zaman dilimlerinin isimlendirilmiş halidir. Tarot falının gerçekliği tıpkı burçlarda olduğu gibidir. Ancak daha kapsamlıdır. Yıldızların, dünyanın ve onun içinde var olan her türlü somut olarak yaşayan veya soyut anlamda var olan tüm öğeleri kapsar.

Tarot falının gerçekliği bu bağlamda değerlendirildiğinde kuşkusuzdur. Şansın varlığı ise yaşamımızı şekillendiren ve kelebek etkisi yaratan bazı öğelerin bizi nasıl sardığıyla bağlantılıdır. Tarto falında bir kart seçmek için şansınız yanınızdaysa ve etkileşiminiz kuvvetliyse, tarot falı size gerçek olduğunu ispatlayacaktır.

Sevgiler…

fal-ad1
Emir Adalı

Emir Adalı

Yaklaşık 10 yıldır gösteri sanatları yönetmenliği yapan Emir, çevresinde hemen farkedilir 6. hissiyle tanınıyor. Kendini "milyonlarca küçük telve zerresini konuşturan adam" olarak tanımlayan Emir, yalnızca Binnaz Abla çatısı altında yüzlerce kişinin derdine, sevincine ortak olmuştu. Şimdi ise Binnaz Abla blog sayfasında, yazılarıyla sizlerle olmaya devam edecek.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.