Tarçın Kokulu Kışlar..

fal-ad1

kis4Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

“Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir” demiş ünlü filozof Herakleitos. Her an her şey değişiyor. Gece sabaha, sabah akşama, bahar yaza, yaz kışa dönüyor. Biz de bu doğal sistem içinde sürekli değişiyoruz. Günden güne boyumuz, saçımız uzuyor, uyuyup uyanıyoruz aynı mevsimlere benziyoruz. Şu anda kış mevsimini yaşıyoruz, Adı “karakış” ama mevsim beyaz mevsim. Her yer bembeyaz bir tülle kaplı. Kış sanki yatıya gelmiş gibi. Önce lodos, sonra kar ve uzun süreli soğuklar.

Bu yıl Ankara Doğu Anadolu ile soğukla yarışıyor sanki. Ankara’da – 16, – 20, – 22 derece olduğu geceler oldu. Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Mogan Gölü, gece kis3sıcaklığının -15 -20 lere düşmesi sonucu dondu, 4-5 santim buz tabakası oluştu. Bundan 20 yıl önce de donmuştu Mogan Gölü. O zamanlar oğlum 10 yaşındaydı. Bisikletiyle üzerinde bisiklet sürmüş, kaymıştı. Ben de buz tutmuş gölün üzerinde ilk defa yürümüş değişik bir keyif almıştım. O gün her yer buz, ayaz olmasına rağmen çok güzel güneşli bir gündü. Gölün çevresinde bulunan ağaçların buz tutan dalları parlayan güneş ışıklarıyla kristal parçaları gibi parlıyor,
kartpostallık görüntüler oluşturuyordu. Göl kıyısındaki sazlıkların arasına sığınmışlardı karabatak kuşları, buz tutmayan yerlerde paytak paytak yürüyorlardı. Onlara yem vermiş çok güzel vakit geçirmiştik. Sonra evimize dönerken Ankara’nın meşhur Akman bozasını içmiş keyfimize keyif katmıştık.

Tarihi sekiz-dokuz bin yıl öncesine kadar giden boza, kış aylarının sıcak bir içecek olmamasına rağmen, baş tacı içeceğidir. En eski Türk içeceklerinden biri olan boza, kis5içinde çok çeşitli lezzetlerin ve vitaminlerin bulunduğu ve çeşitli tahılların mayalandırılması ile yapılan kış mevsiminin vazgeçilmez bir içeceğidir. Ben de çok severim. Çocukken kış geceleri, dışarıda lapa lapa kar yağarken, karla kaplı tenha sokaklardan “boza boza” diye bağırıp sokaklarda gezen bozacının yolunu gözler ve bozacıyı duyar duymaz kapıya koşardık. Cam sürahilere doldurur. Bardak bardak taksim eder üzerine bolca tarçın serper, biraz da leblebi koyar içerdik. Bardağımızın kenarına yapışan bozaları da parmağımızla temizler sonra parmağımızı yalardık. Bir de salep vardır çok sevdiğim. Vermiş olduğu sıcaklık, tarçın kokusunun vazgeçilmez ve dayanılmaz cazibesi ile vazgeçemediğim. Ya ıhlamura ne demeli. Keyifli kış akşamlarını sıcak bitki çayları ile tatlandırmadan olmaz. Soğuk kış gecelerinde her akşam tarçın kokmalı evler. Tadına doyulmaz lezzetleri ile tüm aileyi bir araya getiren bu güzelliklerle çıkartabiliriz kışın tadını. Kış soğuk ama güzel ilişkilerimizle ısıtmalıyız birbirimizi.

Biz evimizde bile üşürken, sokaklardaki hayvan dostlarımızı da unutmamalıyız. Kar kis6yağdığında sokak kedileri ve köpekleri ayrıca kar altında yiyeceklere ulaşamayan kuşlar için yem bırakmayı unutmayalım. Bu karlı ve soğuk günlerde kuşların ve kentlerde yaşayan diğer hayvanların da üşüdüğünü, acıktığını ve susadığını unutmayalım. Karlar kalkana, havalar ısınana kadar daha duyarlı olmalıyız.

İnsanoğluna öldürmemeyi, incitmemeyi, onun yerine sevmeyi, çok sevmeyi öğretmeye kis7çalışan sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed de Uhud seferinde gördüğü kediyi sahiplenmiş ve adını Müezza koymuş. Anlatılanlara göre sevgili peygamberimiz kedisi Müezza’yı o kadar severmiş ki, Müezza bir gün giysisinin ucunda uyuya kalınca kedisine kıyamamış, giysisini keserek sedirden kalkmayı tercih etmiş. Benim güzel kahve dostlarım çevremizde yaşayan sevimli hayvan dostlarımızı unutmayalım onlara sahip çıkalım.

Soğuk kış günlerini yaşadığımız şu günlerde ıhlamur gibi sıcacık, tarçın gibi hoş, harika bir pazar günü diliyorum.

Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum benim güzel kahve dostlarım.

Sevgilerimle

Binnaz ablanız..

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.