Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

fal-ad1

Sütlü Türk Kahvesi nasıl yapılır?

Sütlü Türk kahvesiKeyfe gönül veren kahve dostlarına selam olsun!
Türk Kahvesi bir keyiftir, 40 yıllık hatrı vardır, gelenektir, yemek sofralarının arananı, dost sohbetlerinin vazgeçilmezidir dedik hep! Peki biraz daha keyif katsak bir de bunu sütlü yapsak nasıl olur acaba ??

Yeni lezzetler ve farklı tatlara açık olan tüm dostların denemesi gerekir sutlu turk kahvesini.Biz çocukken ” kahve içme kara kız olursun ” diyen büyüklerimiz bizi kandırmak için koyarlardı süte “azcık” kahveyi ama aynı büyükler biz büyüyünce ” yap bir Sütlü Türk Kahvesi de içelim gelin kızımızın elinden ” demeye başladılar.

Geçmişe dönmüşken bir de en eskiye gidelim kahvenin keşfine.

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? En fazla anlatılan efsaneye göre, Habeşistan (Etiyopya) orijinli olan kahveyi ilk keşfeden afacanlar “keçi” lerdir. Rivayete göre, keçi ve deve sürülerinin çobanları güttükleri hayvanların garip bir ağacın meyvelerini yedikten sonra, daha canlı, hareketli olduklarını görünce, ”bunda bir hikmet var” diyerek durumu dervişleri Şazili’ye bildirmişler. Bu meyvenin suyunu kaynatıp içen Şazili’nin kendisi de aynı canlılığı duymuş ve kahvenin meziyetleri böylece anlaşılmış. Cezayir kaynaklarına göre, kahveyi keşfedenler arasında Şazili’ yle birlikte İdris adı da geçiyor. Hatta, ilk zamanlarda kahveye “ Şazili ” adı verilmiştir. Fakat kahve ağacının meyvalarının bugünkü anlamda sulu bir içecek haline dönüşmesi, ilk kez Yemen’de olmuş. İlk defa Sufi’ler kahve içmişler. İbadet ve zikir sırasında özellikle akşamları okurken uyanık kalabilmek için.

Çooook değişik rivayetler var. Kahve, kelime olarak arapça “kahwa” dan geliyor. Vatanı Habeşistan(Etiyopya) olduğuna göre, akla yakın, oradaki kahve yetişen bir bölgenin eski adı Kaffa’dan alınmış olmasıdır. Kahve, rayiha yani koku anlamına da gelmektedir. O mis gibi koku adını vermiş bizim keyifli içeceğimize.

Haydi o zaman yapalım şimdi boooll köpüklü sütlü Türk kahvemizi .

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Gelelim sütlü Türk kahvesi nasıl yapılır sorusunun cevabına. Hiç bir tarifi tek kişilik veremem; gönlüm razı gelmez yalnız içilen kahvelere. Yine 2 kişilik verelim tarifimizi. Malzemeler de yapımı da çok kolay. Biraz sabır yeterli.  2 tepeleme cay kaşığı taze çekilmiş Türk Kahvesi, 2 kaşık toz şeker ve 2 kahve fincanı sütümüz olsun. Mümkünse bakır da bir cezvemiz. Bu tarif orta şekerli bir sütlü Türk kahvesi için geçerlidir. Önce sütü cezveye alalım, sonra şekeri koyup karıştıralım. En son kahvemizi koyup bir karıştırıp hemen kısık ateşe ocağa alalım, ahhh bir de mangal ateşimiz varsa değmeyin keyfimize. Köpüğümüz iyice kabardığında köpüğü fincanlara paylaştırıp kahveyi fincanlara yarısına kadar dolduralım, cezvede kalan kahveyi de bir taşım kaynatıp fincanlara alalım. Kahvemizi içime hazır ama bir eksiklik var diyorsanız fincanın kenarına minik bir bitter çikolata çok yakışır sütlü Türk kahvemizin yanına sevgili kahve dostları.

Tarif bizden kahveyi içip bizi anması sizden olsun.

Peki, siz sütlü Türk kahvesini nasıl yaparsınız?

Sevgiler.

fal-ad1
Şimal Deniz

Şimal Deniz

Güveniniz ve sezgilerimle sizinle keyifli zamanları ve pozitif anıları paylaşmak üzere buradayım. Yolunda gitmeyen bir şeyler, umudunuzu kaybettiğiniz anlar, arttırmak istediğiniz mutluluklar ya da cevabını bulamadığınız sorular.. Bunların yanıtı aslında çok uzakta değildir. Umudunuz tükenmesin ve neşeniz eksilmesin.. Sevgiler...

13 Yorum
  1. Gece gece canım çekti. Annem küçükken yapardı. Google’dan aradım ve yazın çıktı karşıma; tarife geçeyim diye aşağı indim ama başa dönüp okudum. Çok güzel bir anlatım. Teşekkürler. Ben şimdi kahve yapmaya gidiyorum.

  2. Merhaba Binnaz abla, keyifli yazını okuduktan sonra kahvemizden bir yudum ve bitirmeden sana yazmak istedik. Güzel tarifin için teşekkür ederiz, bol köpüklü bloglamalar.

  3. merhaba binnaz abla allah razı olsun canım ne de çok çekmişti hemen yapacağım tarifin sayesinde.

  4. Hem güzel yaziniz var hem yaxşi bir tarif anlatdiz kahvem çox gözel olmuşdur

  5. Duzdur ki islamda telaq var amma islam pioiglosxyasi bosanmaq isdeyen sexslere son ana qeder gozel meslehetler verir ki onlar ayrilmasinlar cunki bu qanunun islamda olmasina baxmaya Allahtalanin telaqdan xoslanmadigi da islamda var axi biz niye onu nezere olmiriq ki islam bize evlenmey ucun qarsi terefi tanimaq ucun azadliq vermis ve iki terefin biri biri ile gorusub sohbet etmesine cercive daxolinde icazeni ele ona gore vermisdir ki sonra bele bosanma meseleri ortaya cixmasin İnseallah muselman baci ve qardaslarimiz evlemmezden evvel qarsi terefi gozel taniyandan sonra evlenerler ta islam aleminde bosanmalar olmain

  6. Çok teşekkürler Binnaz Abla anneme sürpriz yapacağım şimdi:)

  7. Ben sizin dediğiniz gibi ilk kez duydum daha önceden kahve ve şekeri koyar cezvede ateşte çok az kavurmuş gibi yapar sonra sütü döküp köpüģü taşmaya gelene kadar kaynatırdım tarif için çok teşekkürler hayatta en güzel anlarız da kahve için ?

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.