Sınav Heyecanı!

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

imageEczanem Ankara’nın iddialı liselerinden olan 50.Yıl Lisesine çok yakındır. 50. Yıl Lisesi spor ve eğitim alanında bir çok dereceler almış adını duyurmuş iyi bir lisedir. Son ders zili çalıp okul dağıldığında onlarca öğrenci eczanemin önünden geçer, evlerinin yolunu tutarlar. Her geçen öğrenci ile bir göz aşinalığımız vardır. Okul müdürlüğü üniversite sınavlarına yakın bir tarihte beni davet eder, lise son sınıf öğrencilerine mesleğim ile bilgiler vermemi ve onlara örnek olmamı isterdi. Bu daveti severek kabul eder, severek giderdim. Öğrencilerle bir arada olmak, onların kabına sığmayan enerjilerini hissetmek, hiç duyulmamış hazır cevap espirilerine hep beraber gülmek, bitmek bilmeyen sorularına sıkılmadan cevap vermek çok hoşuma giderdi..

Öğrenciler evlerine giderken bir şeyi bahane ederler, eczaneme uğrarlar, ilgili ilgisiz sorularla biraz sohbet etmek isterlerdi. İçlerinden bir kız öğrenci vardı. Lise 2. sınıf öğrencisiydi. Ama o 50. Yıl Lisesinde değil, Mimar Kemal Lisesinde okuyordu. Onun yolu da benim eczanemin önünden geçiyordu. Kimya imagedersiyle ilgili bilemediği soruları gelip soruyor, bazen beraber ödev yapıyorduk. Narin ve ince yapılıydı. Siyah saçları, kahverengi iri gözleri vardı. Çok meraklıydı, ödevinin dışında da sorular sorar, aklına takılan her şeyi öğrenmek isterdi. Çok çalışkan ve azimliydi. Biraz durgun görünüşlüydü. Sanki duygularını içinde yaşamak ister gibiydi. “Biz 5 kardeşiz, annem bizimle ilgilendiği için çalışmıyor, sadece babam çalışıyor bu nedenle maddi sıkıntılarımız oluyor” diye anlatır ailesini tanıtırdı. Lise 2. sınıftan 3. sınıfa geçti. “Artık daha ciddi çalışmam gerekiyor” der zamanını boşa geçirmek istemezdi. Üniversite sınavı onu heyecanlandırıyordu. Zaman daraldıkça yüzünde sivilceler çıkıyor, stresi artıyor, nefesi daralıyor ama yine de pes etmiyordu. Kimya derslerine çok ilgi duyuyordu. Fakültesini seçerken kimya bölümlerini tercih etmek istiyordu. Sınav günü yaklaştıkça onu teselli ediyor, moral veriyordum. ” Binnaz ablacığım verdiğin bu enerji ve bu moralle en yüksek puanı ben alırım” diyordu. Gerçekten öyle oldu. ODTÜ Kimya bölümünü kazandı. Hem kendisi, hem ailesi, hem ben çok sevinçliydik istediği bölümü kazanmış artık üniversiteli olmuştu.

Benim liselim gitmiş yerine çok güzel bir üniversiteli gelmişti. 
O gün hava çok güzeldi, eczanemin önündeki terasta oturuyorduk. Uzaktan onun geldiğini gördüm. Süslenmiş, püslenmiş, simsiyah saçlarını toplamış, kahverengi gözlerini boyamış, kirpiklerine rimeller sürmüş harika görünüyordu. Elinde katlanmış bir gazete vardı. Onu görünce ” bu nimagee güzellik hayırdır nereye yolculuk dedim” . Gazetede bir ilan gördüm çalışmak zorundayım, iş görüşmesine gidiyorum “dedi. “Ne iş görüşmesiymiş bu” dedim. Gazeteyi açtı ilanı gösterdi. “Yaşlı bir erkeğe bakıcı aranıyor” diye yazıyordu. “Senin böyle bir iş görüşmesine gittiğinden ailenin haberi var mı?” diye sordum. “Hayır yok” dedi. “O zaman ben senin ablan olarak müsaade etmiyorum” dedim . Başını öne eğdi. “ne yapabilirim şansımı denemek, çalışmak, kazanmak istiyorum, aileme yük olmak istemiyorum” dedi. Onun o çaresizliği beni çok duygulandırdı. “Eczanede çalışmaya ne dersin” dedim. iri gözleri öyle parladı ki, hemen boynuma sarıldı. “olabilir mi” dedi. “Neden olmasın madem çalışmak istiyorsun. burada çalışabilirsin” dedim. Tam 4 yıl çalıştı. Hem okuluna gitti hem bana yardım etti. Üniversiteyi bitirip Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde master ve doktora yaptı. Asistan olarak başladığı kariyerine ilerleyen zaman içinde farklı boyutlar kazandırıp çok farklı yerlere geldi. Azimle, hırsla, istekle, yılmadan, vazgeçmeden çalıştı. Oturarak hiç bir şeyin başarılamayacağına çok güzel bir örnekti. Azmini ve çalışkanlığını genç öğrencilere her vesile ile anlattım.

Güzel öğrencilerimizin bu gün üniversite sınavı var, biliyorum hepsi çok heyecanlı. Azimleimage
çalıştılar, emek verdiler, yoruldular. Emeğinizin karşılığını mutlaka alacaksınız sevgili çocuklarımız. Sınavı kazanamasanız da üzülmeyin, öğrendiğiniz her şeyin sizin için olduğuna inanın. Hiç emek harcamadan kendini kaderin kollarına bırakanlar değil, azimle çok çalışanların kazandığını unutmayın. Önemli olan ne olduğunuz değildir, yaptığınız işi ne kadar iyi yaptığınızdır. Eğitim durumunuz, mesleğiniz, etiketiniz ne olursa olsun “önce insan” değerini hiç bir zaman unutmayın. Sizleri her şartta çok seviyoruz ve sizlerle gurur duyuyoruz.

Sizler yepyeni bir hayatın eşiğindesiniz. Hepinize sağlıklı ve başarılarla dolu, mutlu bir gelecek diliyorum.

Sevgili kahve dostlarıma da güzel, keyifli bir pazar günü diliyorum.

Sevgilerimle

Binnaz ablanız ..

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.