Şeytan Kartının Anlamı

fal-ad1

Merhabalar..

şeytan kartı nedirTarot falında Şeytan kartının anlamı genelde yanlış anlaşılmakla birlikte danışanlar tarafından da olumsuz algılanmaktadır. Ancak diğer pek çok kart gibi Şeytan kartının da amacı kişi için en doğru olan seçenekleri göz önüne sermek ve rehberlik etmektir. Her insanın hayatında inişli çıkışlı anlar mutlaka olur, fakat özellikle içinden geçtiği kötü süreçlerde karşılaştığı olumsuzlukları dış etmenlere bağlamaya meyilli olmakla kalmaz, kendisini tabir-i caizse çemberin dışında tutar.

Fakat Şeytan kartı, bu noktada kişinin kendini merkeze koymasını ve herşeyden evvel karşılaştığı olumsuzlukların nedenlerini kendi hayatındaki eylemlerle karşılaştırması gerektiğini vurgular. Çünkü kişinin kendi hata ve eksikliklerini görmezden gelmesi, içinden geçtiği sıkıntılı süreçlerde bir çıkış yolu bulmasına da engel teşkil edecektir.

Şeytan kartına ikonografik açıdan yaklaşıldığında ise aslında yine Tarot’un iki kartının birleşimi görülmektedir: Aşıklar ve Aziz. Lakin Aşıklar kartındaki melek figürü yerine bu kez Aziz kartında yer alan din adamının mimiklerini ve hareketlerini taklit eden Şeytan figürü, erkek ve kadını etki altında tutmaktadır. Aşıklar kartında saf duygularla sadece kendilerine bağlı olan aşıklar, bu kez şehvet ve kibirleri ile Şeytan’a zincirlerle bağlanmaktadır.

tarot falı şeytan kartıBu anlamda Şeytan kartı, bireylerin kendi çıkarlarını önplanda tuttuğunu ve duygularını körelttiğini ima etmektedir. Burada Şeytan esasen dış bir güçten daha çok kişinin iç dünyasındaki karışıklığı temsil eder. Ama tüm bu iç karışıklıklara rağmen Şeytan kartının danışanlara verdiği en önemli ders kişinin herhangi bir sınırlamaya maruz kalmadan istediği zaman içinde bulunduğu durumdan kurtulabileceğidir. Yapılması gereken tek şey kişinin kendi doğruluğunu aramaya çalışması ve iyi yanlarını ortaya çıkarmasıdır.

Şeytan kartı açılımınızda belirdiğinde hayatınızın kontrolünü kaybetmeye başladığınızı düşünebilirsiniz. Bazen de alınan hatalı kararların sonuçları ile yüzleşmeniz gerektiğini düşünmeli ve bundan sakınmamalısınız. Çünkü kişi ancak ve ancak kendi hatalarını kabul ettiği zaman olgunlaşıp daha iyisini elde etmek için uğraş verir.

şeytan kartının anlamıİşte bu kart aslında kişinin almış olduğu kararların sonuçlarından memnun olmasa dahi, umutsuzluğa düşmemesini, bilakis umudunu koruyup hatalarını telafi etmesi gerektiğini açık ve net olarak göstermektedir. Çoğu zaman ise Şeytan kartı, kişinin maneviyatını göz ardı edip maddiyata yönelmesini de ima eder ve duygusal ilişkilerin çarpıklaşmaya başladığını, duygulardan daha ziyade çıkarların baskın olduğunu da belirtir. Bu yüzden kişinin maneviyatına yönelmesinin kendisi için en doğru olacağını da söylemektedir.

Genel olarak Şeytan kartı sanılanın aksine olumsuz değil olumlu ve Tarot’un uyarıcı kartlarındandır. Bu kart kişinin olumsuzluklarından kurtulup istediği herşeye başarılabilecek potansiyele sahip olduğunu da belirtmektedir. Kişinin yapması gereken şey sadece iç dünyasına yönelmek ve kendisi için doğru olanı belirlemektir.

fal-ad1
Mercan Arslan

Mercan Arslan

Herkese kocaman merhabalar... Uzun yıllardır hayatımın bir parçası haline getirdiğim ve sembolizmine hayran duyduğum Tarotun hayatınıza dair anlatmak istediklerini hislerimle harmanlayıp bu güzel ve sıcacık ortamda, binnazabla.comda, sizlerle paylaşmak için sabırsızlanmaktayım.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.