Serotonin Salgısı Bağımlılığı: Çikolata

fal-ad1

Mutsuzluk yaşadığnda ilk aklına gelen çikolata yemek olanlar buraya! Bu çikolata da neymiş böyle demekten kendinizi alı koymayabilirsiniz. Haydi, anlatmaya başlayayım.

İnsanın mutsuzluk anında ihtiyaç doğrultusunda beynin üretmek istediği serotonini bir parça çilolatanın karşılaması olağan üstü görebilirsiniz. Osmanlı ‘Humoral Patoloji’ konusunda mide fonksiyonlarının hızlı hazmı açısından çikolata üzerine denemeler yapar. Dönemin deneyimleri yolunda gider sağlık kazanır hastaları ve bu konuda oldukça başarılı olurlar. Tarihte Osmanlı’ya ait bir çok araştırmalar mevcut. Mutluluk hormonu olan serotoninin çikolatada olduğunu keşfeden Osmanlı’da çikolata ilaç yerine kullanılmaya başlanmış.

İyileşmeye hız kattığı ve zihni açtığı için eskiden Osmanlı’da şifa olarak kullanılmaya başlanmış. Beslediği düşünüldüğü için ilaç formunda eczanelerde satılmaya başlanan ‘sağlık çikolatası’ olarak da yaygınlaşmaya başlamış. Şimdilerde bile MR çekilecek hastalara kakolu içecek içirerek beyin fonksiyonlarını harekete geçmesi sağlanırmış. Günümüz şartları ultrasonda oldukça gelişmiştir. Böyle olmasına karşın bazen bebeğin anne karnında hareketliliğini göremedikleri anlarda doktor, gebeliğin gelişimini ve bebeğin hareketlerini görmek için bir parça çikolata yemesini önerirmiş. Çikolata yemiş olan annenin bebeği hareketlenir ve sağlıklı olduğu görülürmüş. Elbette dozunda olması en güzelidir.

Öte yandan; Osmanlı Kahvesi olarak bilinen kahve içeriğine kakao tozu, kakule, sade Türk kahvesi katarak hazırlandığı göz önüne alınırsa kahve kültürümüzede eşlik eden çikolata gönlümüze taht kurmuş denebilir. 🙂 Ayrıca; Bitter çikolatalı Türk Kahvesi şu sıralar oldukça revaçta. Zaten kahvenin yanında sunum yapılan çikolataya alışkınız diyorsanız bir de kahvenize katarak deneyebilirsiniz. Kahve ayrı bir mutluluk ona katılmış olan çikolataya da kimse hayır demez sanıyorum. Bir de üstüne mutsuz eden neyse çıksım falımda diyerek niyet edilerek kapatılmışa fallar değmeyin keyfe!

Bitter çikolatalı kahve tarifimiz şöyle: Bitter çikolatayı ve suyu bir cezveye alın ve kısık ateşte çikolatası eriyene kadar pişirin. Üzerine Türk kahvesini ekleyerek köpürene kadar pişirmeye devam edin. Hepsi bu, mükemmel bir tat oluyor. Ben denedim çok beğendim, sizlere de tavsiye ederim.

fal-ad1
Gizem Sitare

Gizem Sitare

Yorumcu, yoğun sezgisel güçleri ile bilinen akrep burcu mensubu. Uzun yıllar bu özel yeteneği ile takipçilerinin hayranlık duyduğu bir yorumculuk geçmişine sahip.Takipçilerine bu alanda verdiği desteğin ve geri dönüşlerin yaşama ilişkin kendisini motive ettiğini belirten yorumcu bu işi severek ve keyifle yaptığını vurguluyor.Derin ve iz bırakacak yorumları ile binnazabla.com da sizleri bekliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.