‘Selam’ Ve ‘Güzel Temenniler’ :)

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

temennilerSelam; söz ve yazıdan başka baş eğerek, eli yukarı kaldırarak, veya eli başa götürerek, şapka çıkararak, eli göğse götürerek verilebilir. Bazen çivi gibi selam çakılır, bazen ‘selam’ denilip el pençe durulur, sevdiklere selam söylenir, bazen de selam verip borçlu bile çıkılabilir 🙂

‘Selam durmak’ minnet etmeyi, ‘selamı sabahı kesmek’ darılmayı, ‘Allah’ın selamını esirgemek’ gururlanmayı, ‘selamsız kalmak’ yalnızlığı, kimsesiz kalmayı ifade eder.

günaydınGünümüze ‘Günaydın’ diyerek başlarız. Gün boyunca ışıklı ol, yolun aydınlık olsun anlamında iyi bir dilek sözüdür, benim de severek kullandığım bir sözdür. İyi dilek ve selam sözleri çağa, köye, kente göre değişse de, iyi niyetler, iyi dilekler her çağda, her yerde, hep aynıdır. Şimdilerde telefonla ‘alo’, mesajla ‘mersi’, twitterde ‘gudbay’ facebookda ‘bay bay’ deniliyor 🙂

Olsun günümüzde de böyle olsun, yeter ki aramızdaki iletişim bozulmasın iyi dilek ve güzel temennilerimizi esirgemeyelim birbirimizden. Kutsal kitabımız Kur’an’da ‘es Selam’ Yüce Allah’ın güzel isimlerinden biri olarak geçer. Allah’ın ‘Selam’ ismi, başlangıcı ve sonu olmayan, sonsuzluk, sonsuz büyüklük, kullarını dünyevi ve ahiretteki tehlikelerden selamete çıkaran, esenlik veren ve selam eden anlamındadır.

iyi dilekler2 Ocak 2015 cuma günü Mevlid Kandiliydi. Kandiller; ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevi feyziyle daralan gönüllerimizi aydınlatan, zihinlerimizi berraklaştıran gecelerdir. Kandiller öze dönüşün, Yüce Yaratanımıza yürekten yakarış ve yönelişin, gönüllerimizi arındırmanın, en güzel fırsatlarıdır.

Mevlid Kandili de insanı insan yapan, bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğumunu kutladığımız, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp, hayatımızı onun yüce ahlakıyla güzelleştireceğimiz çok özel ve güzel bir gündür. Ne güzeldir ki bu yıl, yeni yılın ilk cumasına denk geldi bu kutsal gün.

2015 yılıZamanın akışına ‘dur’ demek mümkün mü? Hayatımız devam ettiği sürece, ‘dur’ demek hiçbirimizin başarabileceği bir durum değil elbette. Şu anı yaşamak için en güzel temennilerde bulunuyorum sizlere. Yeni yıl yeni güzelliklerle gelsin inşallah. Yeni yılda herkes bir umudun sevincini ve sıcaklığını yaşamak ister. Güzel temennilerle başlayalım yeni yıla.

Sevgili anneciğim Ayşe Gündoğan’ın bir lafı vardı; ‘hayır dile komşuna, hayır gelsin başına’.. Böyle güzel atasözleriyle büyüdük, hep hayır dilemişizdir, hem kendimize hem de komşularımıza. Çok iyi biliyorum ki ne kadar güzel temennilerde bulunursak, güzellikler de o kadar yaklaşacak, iyilik iyiliği, güzellik güzelliği çekecek.

2015 yılıGeriye dönüp baktığınızda 2015 yılının, mutlulukla hatırlayacağınız güzel anıların birikeceği bir yıl olmasını diliyorum Takvimlerden her gün bir yaprak koparıp, bunun toplamı 365 edince, 4 mevsimle kucaklaşıp, 12 ay yaşanınca koca bir yılı daha tamamlamış olacağız. 2014 yılını yaşanmışlıklarıyla geride bıraktık. Yeni yıl umudun, cesaretin, barışın, huzurun, mutluluğun ve güzel günlerin yılı olsun.

2015 yılı ve gelecek olan tüm yeni yıllar dünyamıza ve insanlığa, huzur, sevinç, neşe ve barış getirsin. Her yeni yıl, yeni atılımlar, yeni umutlar, yeni başlangıçlar ve yeni beklentileri içerisinde besler. Her yeni yıl yeni dilekler, yeni umutlar yılıdır.. Her şeye rağmen çoğalan sevgilerin habercisidir. Unutmayın ki nerede yaşam varsa orada umut her zaman vardır. Umutlarımızı iyi dileklerle güzel temennilerle süsleyelim.

Her yıl takvimlerde bir sayı değişiyor sadece, biz yine aynı biziz. Bir şeyler değişsin istiyoruz hep, daha iyi, daha güzel olsun her şey.. Zaman içinde olabilecek değişimi sağlayacak olan kişiler bizleriz. 2015 yılında istediğimiz her şey için, ‘ben’ faktörünü unutmamalıyız. Güzellikleri yaratacak olan bizleriz.

Hepinize güzelliklerle dolu mutlu bir pazar günü diliyorum.

Size iyi davranan insanları sevin, iyi davranmayanlar için de iyi temennilerde bulunun benim güzel kahve dostlarım.

Sevgilerimle

Binnaz ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.