Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

fal-ad1

Merhabalar.

Yine birlikte bir paylaşımda daha olmaktan mutluyum..
Bu paylaşımda Şekerli Türk kahvesi nasıl yapılır ? pişirmesi, sunumu ile anlatmak istiyorum…

Şekerli Türk kahvesi nasıl yapılırUzun yıllara dayanan kahve keyfinde konular her daim keyifli ve heyecan vericidir.. Bu paylaşımlar yapılır iken bir de fal severseniz kapatmadan olmaz Türk kahvesini değil mi ?Arkadaşlar yana yana gelip kapatılan fincanlar bakmak için açıldığında senin için kabarmış demekte bir duygu paylaşımıdır.. Eskiye dayanan bu gelenek özellikle de bir Türk hanımlarının vazgeçilmezidir.. Benim en severek içtiğim, Şekerli Türk kahvesidir. Yanında ikram edilen minicik kuş lokumu İle:)) tadından geçilmez.. İyi yapılmış bir Türk kahvesinin üstü köpükle kaplı olur ve en köpüklü fincan, misafire veya en yaşlı kişiye verilir.Buradan da anlaşıldığı gibi kahve bir tutkudur;) yediden yetmişe herkeste.Tek başına içmekte ayrı bir tattır,baş başa içilen sohbet eşliğinde olan bir kahvede farklı bir hazdır… Ve bir nevi saygı sevgi bağıdır..

Tek kişilik olarak tarif edeceğim. Elbette kişi sayısına göre ölçüleri artırarak kişi adedince kahve olacağı için, ben bir kişilik ölçü alarak olarak yazıyorum..

türk kahvesiMalzemeler

1 kahve fincanı su
1 kahve kaşığı ya da kahve kaşığı yoksa 2 çay kaşığı tepeleme türk kahvesi
3 adet kesme şeker

Cezveye bir fincan su ekleyip üstüne bir kahve kaşığı Türk kahvesi ekliyoruz.. Kahve kaşığı normal çay kaşığından büyük oluyor. Kahve için en ideal ölçü oluyor.. Tatlı kaşığı ve çay kaşığının arasında bir ölçüsü vardır. Yada daha kolay olsun derseniz iki çay kaşığı Türk kahvesi yeterlidir… En üstüne toz şekeri ekleyerek ocağın küçük gözünde pişirmeye başlıyoruz..

Kısık ateşte pişmekte olan kahvemizi ara ara bir çay kaşığı yardımı ile karıştırıyoruz. Üstünde oluşan köpüğünü fincana alıp, köpükler göz göz olup kahvemiz kaynara çıkınca usul usul fincana pişen kahvenin yarısını boşaltıyoruz. Cezveyi bir taşım daha kaynaması için ocakta bekletiyoruz.

Türk kahvesiKahve fincana dökülürken fincanın kenarından yavaş yavaş dökülür. Ortadan hızla dökmek köpüğünün sönmesine yol açar. Cezvede kaynamakta olan kalan kahvemizin diğer yarısını da fincana döküyoruz.. Bol köpüklü, Şekerli Türk kahvesi sunuma hazırdır.. Afiyet olsun..

İçerken ağız tatlılığı olsun diye yanında ikram edeceğiniz lokumlar da bu keyfi artıracaktır.. Arkasından içilen su ile yüzlerde oluşan mutlu halin minicik bir fincandan gelen kocaman keyif olması ne kadar güzel değil mi ? Şekerli Türk kahvesi yapımı bu kadar kolay ve lezzetli.

Siz kahvenizi nasıl seversiniz ? 🙂

Yeni paylaşımlar ile binnazabla.com‘da görüşmek üzere…

Sevgiler.

Gizem Sitare

fal-ad1

Gizem Sitare

Yorumcu, yoğun sezgisel güçleri ile bilinen akrep burcu mensubu. Uzun yıllar bu özel yeteneği ile takipçilerinin hayranlık duyduğu bir yorumculuk geçmişine sahip.Takipçilerine bu alanda verdiği desteğin ve geri dönüşlerin yaşama ilişkin kendisini motive ettiğini belirten yorumcu bu işi severek ve keyifle yaptığını vurguluyor.Derin ve iz bırakacak yorumları ile binnazabla.com da sizleri bekliyor.

2 Yorum
  1. Çok işime yarayacak. Teşekkürler,ama sütlü şekerli nasıl yapılır? Lütfen bunun tarifini de verin

  2. Yani oku oku bitmiyor. Baktım sonu yok, okuyup kahveyi yapmam bir saati bulacak, Google daki ikinci seçeneği seçtim. 3 adet malzeme söylemiş ve 2 kısa cümle… İçimden dedim oh be… Yani neyin lafını evirip çeviriyorsunuz ki alt tarafı diyeceğin şey 2 tepeleme çay kaşığı kahve. Lafı dolandırıp duruyorsunuz hayır yani konuşmaya ihtiyacınız var ise söyleyin konuşalım muhabbet edelim ama Allah aşkına böyle saçma sapan açıklamalar nedir ya 😀 yok o kaşık olunca böyle oluyor sonra böyle görünüyor aslında ama öyle değil, çay kaşığı gibi ama aslında kahve kaşığı felan 😀 komikler sizi

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.