Seçmek Üzerine

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

unnamed (1)Seçmek; kelime anlamı olarak karar vermek, bireysel irade beyanında bulunmak demektir. Olaylar, fikirler, değerler, imkanlar arasında ayrım yapmaktır. Yapmış olduğumuz ayrımlarla gördüğümüz farklılıklara dayanarak onlar arasında kendimize, fikirlerimize, zevkimize yakın, benzer, faydalı ve aynı zamanda bize göre doğru olanın lehine karar vermektir.

Karar vermek; zihinsel süreçlerin sonucunda, çeşitli alternatifler arasında birinin seçilmesi sürecidir. Her karar verme süreci, nihai bir karar ile sonuçlanır. Sonuç, bir eylem veya seçilen bir fikir olabilir.

Karar vermek, her türlü zorlayıcı ve hürriyeti engelleyici nedenselliğin dışında hür iradeyle gerçekleştiğinde bizim kararımız olur. Aksi takdirde bizim irademizin dışında olan ve irademizi esir alan etkiler tarafından belirlenmiş olur. Bu da bizim hür kararımız olmaz. Bu gibi durumlar insanın karar verme ve seçme imkanını kaybetmesi demektir ki hürriyet ve mesuliyet vasıflarına sahip olmayan bir seçim ve eylem olur.

unnamed (2)Sürekli iki fikir arasında sıkışan, hiçbir konuda somut ve kesin karara varamayan bir adam varmış. Neyi seçse aklı seçmediğinde kalır, hiç huzur bulamazmış. Daima gergin, daima tedirgin bir hali varmış. Gün gelmiş adam aşık olmuş, ama bir değil iki kadına birden.. İki kadına da deli divane vurgun, her ikisini de aynı yoğunlukta seviyor, ikisine de sırılsıklam aşıkmış. Kadınlar bu durumdan habersiz onlar da adamı seviyorlar, aşkına karşılık veriyorlarmış.

Adam bir an evvel bir seçim yapması gerektiğini biliyor fakat bir türlü yapamıyormuş. Yapamıyormuş çünkü hangi sevgiliyi seçerse seçsin, aklının diğerinde kalacağını biliyormuş. Gün gelmiş iki iş imkanı çıkmış karşısına, birini seçip de başlayamamış bir türlü. İki şehir, iki kadın, iki sevda, iki kariyer, iki farklı hayat tarzı arasında kalmış hayat boyu.

unnamedHikayenin sonunda yabancı bir adam çıkmış bizimkinin karşısına, hışımla “Sen var ya sen! beni mahvettin” demiş. Bizimki şaşırıp kalmış, hiç tanımadığı bu adam kendisinden hesap soruyor ve hatta suçluyormuş. Adam “Ben senin seçemediğin seçeneklerin alıcısı, gidemediğin yolların yolcusu, giremediğin işin talibiydim” demiş. “Senin evlenmediğin kadınla ben evlenecek yuva kuracakım, senin seçmediğin işe ben alınacaktım, senin karar verip oturamadığın evde ben oturacaktım. Seçim yapmayarak, hep kararsız ve cesaretsiz durarak sadece kendi kaderini değil, benim kaderimi de etkiledin, yolumu tıkadın, önümü kapattın” demiş.

İşte bu kadar önemlidir seçim yapmak, hem kendimiz için hem de çevremiz için. Kainatta tek bir kare bile boşluk yoktur, evrensel kuraldır bu. Tek tek her insan, başka insanların seçiminden, ve kaderinden etkilenir. Kimse mutlak yalıtılmış bir hayat süremez. Farkında değiliz ama görünmez ipek ipliklerle bağlıyız hepimiz birbirimize. Aslında her adımda seçim yapmayı, karar vermeyi gerektiriyor hayat. Bazen ani kararlar verir, sonuçları sonradan görür, bedelini ise ancak öderken fark ederiz. Yaptığımız seçimlerin o büyük semavi tabloda nereye denk geldiğini biz bilemeyiz ama bir karşılığı olduğunu biliriz.

unnamed (3)Bugün ülkemizde genel seçim günü. Ne güzel bir gün, ne kadar şanslıyız ki, hür irademizle seçim yapabilecek bir ülkede yaşıyoruz. “Biz bir başımıza nasıl yapacağız, bir başımıza dünyayı mı değiştireceğiz” deyip, seçim yapmaktan vaz geçebilirsiniz. Evet tek başımıza dünyayı değiştiremeyiz ama en azından bunun için çırpınabiliriz. Hani derler ya, “burada bir kelebek kanat çırpsa, Atlantik’te fırtınaya sebep olabilir o küçücük kanatlarıyla “diye. Aslında biz, tek tek her birimiz o kelebekler gibiyiz ama büyük bir farkla, bizim kelebeğimiz fırtınaya değil, her türlü fırtınaya gögüs gererek dostluğa, kardeşliğe ve sevgiye sebep olmalıdır.

Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir süvariyi, bir süvari bir bölüğü, bir bölük de ülkeyi kurtarabilir.

Sevgiyle, barışla, özgürlükle, kardeşçe yapılan her şey güzeldir. Güzellikler de güzelliklere sebep olur.

Yani hayatta yapılan her seçim, gerçekleşen her durum, yapılan her eylem değerlidir. Basit, küçük gibi görünen seçimler, etki ettikleri olayları ve hayatı bambaşka hale getirebilirler.

Sadece gününüzü değil, geleceğinizi, bütün hayatınızı güzelleştirecek güzel kararlar vermeniz dileği ile, hepinize hayırlı seçimler diliyorum benim güzel kahve dostlarım..

Sevgilerimle

Binnaz ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.