Rüzgarın Şehri Bakü

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım;

120921061931-gb-flame-towers-panorama-horizontal-galleryBu pazar günü Azerbaycan’dan yazıyorum sizlere.. Aaa Binnaz ablacığım ne işin var orada diyebilirsiniz. Büyük yeğenim bir Azerbaycanlı Hanımla evli, iki kızları oldu.. Büyük kızlarının 2.yaş gününü kutlamaya geldik ailece.. Yeğenim, Binnaz teyzesinin geleceğini haber vermiş, Gelinimizin tüm ailesi geldi karşılamaya bizleri.. 

Bakü Hazar Denizi kıyısında Kafkasların en büyük şehri. Bakü’ye Rüzgarın Şehri diyorlar Sabah akşam şiddetle esen bir rüzgarı var… Rüzgarı olmasa durulmaz diyorlar… Sovyet, İslam ve Avrupa mimarı tarzlarındaki binalar Nereye bakacağını şaşırıyor insan.

ip000c_1_baku_245-1Ülkenin en batısında Hazar Denizi boyunca uzanan Bakü, Azerbaycan’ın başkenti. Ülkeninde en kalabalık kenti, bilim, kültür ve sanayi merkezi. Bakü, zengin petrol yataklarıyla bilinen Absheron Yarımadası’nın güney bölümünde yer alıyor. Petrol, kent ekonomisinin mihenk taşı ve petrol arıtma kentin en önemli sanayi kolu. Geniş alanlar, iklimsel ve coğrafik koşulların yanı sıra Bakü, tarihte İpek Yolu üzerindeki en önemli kavşak noktalarından biriymiş.

Eski yapılarla yeni binalar iç içe yükseliyor. Ruslardan kalan binaların yanına inanılmaz modern binalar da yapmışlar. Gece tüm binaları projektörlerle aydınlatıyorlar… Gece görünüşü muhteşem diyebilirim…

3062418712. yüzyılda kenti savunmak amacıyla inşa edilen duvarların, büyük bir bölümüyle çevrili Kent Merkezi (İcheri Sheher), Bakü’nün tarihi bölümü… Bir hisar olarak Hazar Denizi boyunca uzanan Bakü’nün bu duvarlı bölümü, farklı çağlara ait 50’nin üzerinde tarihi mimariyi bünyesinde barındırıyor…

Bugün bizi Şehitliğe götürdüler… Orada Türk şehitliği ve bir Türk camisi var… Hazar Denizine nazır, muhteşem manzaralı bir yer..
Şehrin yüksek bir yerinde yer alıyor bu nedenle şehir kuş bakışı görünüyor oradan… Sahil yolu boyunca parkları var… Parkları çok görkemli ve bakımlı…

Bakü, Türkiye dışında belki de dünya üzerinde kendinizi en çok evinizde hissedeceğiniz şehir. Kentin sokaklarında dolaşırken, bir Anadolu kenti sokaklarında dolaşıyor izlenimine kapılabilirsiniz. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesi içinde yer alan Bakü’nün İçeri Şehir (İcheri Sheher) bölgesi, Bakü’nün tarihi geçmişinin kalbini oluşturuyor.

0047091Neft yeşili denizin yer yer siyaha kaçan ufuk çizgisine yakın yerlerinde Petrol kuyularının siluetleri seçiliyor… Boydan boya sahili çevreleyen bulvara Neftçiler Bulvarı deniyor .

Yeğenim  ve ailesi Fuzuli Meydanında 5 mertebe mevkinde oturuyorlar Çok merkezi bir yer Her yere otobüs metro ve taksi ile ulaşmak mümkün.. Petrol ucuz olduğu için ulaşım çok çok ucuz.. otobüs bileti 20 kuruş 🙂 İnsan otobüsten hiç inmek istemiyor Bütün şehri 20 kuruşa gezebiliyorsunuz..

Yöresel yemekleri Türk yemekleri lezzetinde sadece farklı isimlerle anılıyor.. Köfte ( Lüle ), Kebaplar, Tava kebabı, Et ağırlıklı besleniyorlar, Patlıcan ve domatesleri kebabın içine koyup yiyorlar..

22Çaylarına şeker koymuyorlar, çikolata, ve şekerleme ile içiyorlar.. Çayın yanına kek, tatlı pastalar çıkarıyorlar.. Para birimleri Manat.

Kaldığımız evin üst katında 3 öğrenci oturuyormuş.. Karşılaşınca günaydın dedim, Güzel bir Türkçe’yle günaydın dedi Türk musunuz diye sordum Evet Hatay’lıyız 3 arkadaşız.. Bakü Develet Üniversitesi Psikoloji Bölümünde okuyoruz dedi.. Çok Türk öğrenci varmış.. Evet her yerde Türk öğrencilerle karşılaştık, selamlaştık..

Binnazabla.com’u Bakü’den ve diğer illerden takip eden Azerbaycanlı çok takipçimiz var. Onların ülkelerini görmekten çok mutluyum. Gösterdikleri misafirperverliğe çok teşekkür ederim..

baku-03-1Bakü’nün tüm binaları sanat eseri gibi.. Eskiler ve yeniler yanyana.. yeni binalar aynalı camlarla bezenmiş pırıl pırıl.. Eski binalar ise Bakü taşından yapılmış. orjinal sarı toprak rengi..

Ve eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız; sizi günlerce doyurabilecek malzeme var.. Sizlere hangi resimleri göndereceğimi şaşırdım doğrusu..

Bakü, sadece gezilmesi değil bence yaşanması, gözlenmesi ve düşünülmesi gereken bir yer. Hepinize harika bir pazar günü diliyorum :)))

Sevgilerimle

Binnaz ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

2 Yorum
  1. TEŞEKÜR EDERİM BİNNAZ HANIM GÜZEL ANLATTINIZ BENDE BAKÜYE GİDECEĞİM MERAK EDİYORDUM ARKADAŞLARIM HEP BEKLEDİKLERİNİ SÖYLÜYORLAR İNŞALLAH GİDECEĞİM PARAM OLURSA

  2. ben azeriyim ve şehirimizi bu kadar güzel şekilde anlatdığınız için çok teşekkür ederim

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.