Rio Değil Adana :)

fal-ad1

adana2Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

“Festival” sözcüğü Latince “festum” kelimesinden geliyor. Topluluklar tarafından paylaşılan kutlamalar olarak tanımlanıyor. Şenlik ve eğlence anlamına geliyor. Festivaller bazen evrensel, bazen yöresel olabiliyor. Dünyaca bilinen ve katılımcı sayısı milyonlarla ifade edilen festival ve karnavallar arasında belki de en bilineni Rio Karnavalıdır. Her yıl milyonlarca insan bir araya gelip, rengarenk sokaklarda eğlenir, samba okullarının geçit törenini izlerler. Almanya’nın Münih kentinde Eylül ayının son haftası başlayan ve 2 hafta süren Octoberfest yaklaşık 6 milyon kişinin katılımına sahne olur. İspanya’da boğa festivalleri, domates atma festivalleri yapılır. Başlangıç tarihi bile bilinmeyen Venedik Festivali Rönesans dönemine kadar uzanır, yaklaşık 10 gün sürer. Katılımcılar birbirinden renkli maskelerle Venedik sokaklarında gezip, eğlenirler.

Hindistan’da düzenlenen Holi festivali her yıl, ay dolunay konumuna geçtiği zaman kutlanır.adana3 Çin yeni yıl festivali ise görsel açıdan en renkli, en görkemli festivallerden biridir. 21 Ocak- 19 Şubat arasında yapılır. Her yıl bir hayvanı temsil eder ve dayanağı eski Çin inancıdır. Bizim de çok güzel, coşkuyla kutlanan festivallerimiz var. Yağlı pehlivan güreşinden tutun da kiraz, dut festivaline kadar.. 7 – 11 Nisan tarihlerinde Adana Portakal Çiçeği Festivali vardı. Adana’daki eczacı arkadaşlarımı ve festivali görmek için ben de gittim Adana’ya. Dünya festivalleri kadar güzel, onlar kadar görkemliydi. Bir farkı vardı; onlardan daha samimi, onlardan daha içten ve coşkuluydu. Başlangıçta Adana sevdalılarının, kenti kaplayan portakal çiçeği kokuları arasında kente duydukları özlemin ve buluşmanın bahanesi olarak başlasa da, günümüzde kültür festivali haline dönüşmüş ve Adanayı marka kent haline getirmiş. Adana’da Nisan demek baharın gelişiyle kentte mis gibi kokuların estiği mevsim demek. Bu koku turunç, portakal, greyfurt, mandalina ve limonun rayihalı etkileyici kokusudur. Adana lezzetleriyle bütünleşen bu atmosferde, sınırsız eğlence ve yemek ziyafeti ile başınız dönecek, kilo alacak ve mest olacaksınız.

adana4Adana’da ilk gün, her saatimiz dolu dolu geçti. Yer gök turuncu, müzik sesi, baloncuların, seyyar satıcıların sesi, festival alanındaki stantlar muhteşemdi. Türkiye’de yapılan ilk ve tek sokak festivali olması nedeniyle herkes sokaktaydı. Ben de diğerleri gibi, turuncu giysilerimi giydim, başıma da turuncu çiçeğimi taktım karıştım kalabalığın içine. Acıktıkça kebaplar, tatlı isteyince bal şerbetli halka tatlılar, sarma kadayıflar, yedikçe yiyeceğiniz anlatmakla bitmeyecek lezzetler. Akşam festival kapsamında Çukurova Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Klasik Müzik ziyafeti ile duygu seline kapıldık.

2. gün daha da güzeldi, kalabalık artmış stantlar hediyelik eşyalarla dolup taşıyor, Kız adana5Meslek Lisesi Mezunları Trompet Takımı ortalığı çınlatıyordu. Bütün arkadaşlarım beni görmeye geldiler. Seyhan baraj gölü çevresini gezdik. Muhteşem göl manzaralı Tahta Masa Cafe’de sıkma yiyip, ayran içtik. Akşam yine tiyatromuz vardı. Talimhane Tiyatro grubunun “Göl Kıyısı” adlı eserini izledik.

3. gün arkadaşımız Nalan’ın arabasıyla Ruhan’ın “Kız Kalesi”ndeki oteline gittik. Yol güzergahı üzerinde Kleopatranın bile kıskandığı Tarsus’un güzelliğine şahit olduk. Arkadaşımın oteli denize sıfır çok manzaralı bir yerdi. Akşamın geç saatlerine kadar sahilde gezdik, yürüyüşler yaptık, kahveler içip fallara baktık.

adana64.gün eczacı arkadaşımın başkanı olduğu “Üniversiteli Kadınlar Derneği” öğlen yemeğine davetliydim. Yemekten sonra yine Seyhan Nehri’ne gittik. İnanılmaz güzellikler karşısında bayıldım, nerenin resmini çekeceğimi şaşırdım. Çukurova Üniversitesi, Kayıkhane, Yelken Kulüp, ATO bahçesi, Sabancı Merkez Cami, Atatürk Parkı, Taş Köprü, Doğu Köprüsü, Batı Köprüsü görmediğimiz yer kalmadı. O geceki tiyatromuz Hollanda’nın Türk yıldızı tiyatro ve kabare sanatçımız Nilgün Yerli’nin Kabare gösterisiydi. Tek kelime ile muhteşemdi.

5.gün yine arkadaşlarla buluşup Adana’nın görülecek yerlerini gezdik. Son tiyatro gösterisiadana7 ise İspanyol tiyatrosu gösterisiydi. 4 kişilik çok güzel bir komediydi.

Artık Adana’ya veda zamanı yaklaşıyordu, son günümüzde evinde kaldığım eczacı arkadaşım Ruhan’ın evinde toplandık. Festival bahane, hava şahane, Adana güzel, 45 yıllık arkadaşlarım deseniz muhteşemdi..

Adanalı eczacı arkadaşlarım Ruhan, Nalan, Zerrin, Perihan, Handan, Hülya, Ayşe, Melike, Esin hepsine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. 45 yıldan bu güne kadar birbirimizi hiç incitmeden sevgi ve kardeşlikle hayatımızı renklendirdik, Şimdi hepimizin bir isteği daha var o da; tekrar sağlıkla yeniden bir araya gelip kavuşmak.

adana8Dutu, kirazı, portakalı bahane edip festivaller düzenlemeliyiz. Bir arada olmanın, dayanışma içinde olmanın keyfini yaşamalıyız. Birlikte yaşayabilme ve paylaşabilme mutlulukların en güzelidir benim sevgili kahve dostlarım.

Hepinize esenlik, huzur dolu güzel bir pazar günü diliyorum.

Sevgilerimle

Binnaz ablanız..

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

1 Yorum
  1. Canım, güzel arkadaşım ne kadar güzel yazmışsın…Adanalılar ve kendi adıma biz sana çok teşekkür ederiz.Allah bize bu güzellikleri ve dostlukları sağlıkla ,tekrar tekrar yaşamayı nasip etsin.Sevgiler

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.