Rengarenk Pazarlar

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

RengarenkDillerden dillere dolaşan kültürümüzün efsane değerlerinden biri de yöresel semt pazarlarıdır. Mis gibi kokan otlar, çeşit çeşit ev yapımı reçeller, peynirler, turşular, tazecik meyve ve sebzeler. Özlediğimiz köy hayatının bizi içine çeken kokusu ile semt pazarları doyumsuz bir renk çümbüşüdür.

Cuma günleri İstanbul Kozyatağı’nda bizim sokağın içinde pazar yeri kuruluyor. Pazara girer girmez, patates, soğancılar, pembe kırmızı domatesler, çıtır çıtır sivri biberler ve salatalıklar daha ilk tezgahlarda yerini alıyor. Biz yaz bitti diye üzülürken, doğa her zamanki gibi tüm güzelliği ile bize bir şeyler anlatmaya, sonbaharın değerini göstermeye çalışıyor.

Biz çileğin, kirazın gidişine üzülürken o bize ayvayı, bal kabağını veriyor. Bu kadarla da kalmıyor pek bilmediğimiz ama tanır tanımaz çok seveceğimiz bitkiler de sunuyor. İşte alıç onlardan biridir, Ekim ayı meyvesidir.. Yemişen ya da akdiken de olarak bilinen bu bitki bırakın tadını, etrafa şifa dağıtıyor. Türünden türüne renkleri sarı, turuncu veya kırmızı olabiliyor. İlk okul yaşlarındayken satıcılar alıçları iplere dizer, okulun önünde satarlardı. Okul çıkışı mutlaka alır severek yerdim.

Çeşit çeşit renkleri ve tatları ile üzüm tüm dünyada en sevilen meyvelerden biridir. Çekirdeksiz üzüm benim favorimdir. Üzüm tarih boyunca da sevilmiş, bolluğun bereketin sembolü olmuştur. Anıtsal yapıların, kutsanmış insanların lahitlerinin üzerinde işlenmiş olarak görülür. Üzüm sembolü kilise duvarlarında, bereket tanrılarının ellerinde bolca kullanılmıştır.

Pazar yerlerini dolaşırken, meyveleri elime alır evirir çevirir, rengini, kokusunu, çekirdeğini inceler, bambaşka alemlere dalarım. Yaratan Allah’ın verdiği tüm nimetlerin besin değerini, şifasını düşünür bin defa şükür ederim.

Sizler de seviyorsunuzdur pazar yerlerini gezmeyi. Sonbaharın anlattıklarını dinleyerek keyifli güzel gezmeleriniz olsun.

Hepinize sağlıklı, mutlu harika bir pazar günü dilerim benim sevgili kahve dostlarım.

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız…

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.