Ramazanda İftar ve Diş Kirası :) Müzd-i Dendan..

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Eski günlerde gerçekten tam anlamıyla onbir ayın sultanıymış Ramazan Ayı..Öyle ki Ramazan, ilk 15 gününde hoş tarzda, kaside ve manilerle karşılanırken, son 15 gün mersiye niteliğinde hüzünlü manilerle uğurlanırmış. Ramazan’ın gelmesiyle haneler ve gönüller neşeyle dolarmış.

Özellikle iftar vesilesiyle bir araya gelinir, iftardan sonra dualar edilir,  hediyeler verilirmiş. 123Bu hediyelere de ”diş kirası” Müzd-i Dendan denirmiş. Bu arada iftarını açıp yemeğini yiyen, ve kadife keseler içinde hediyelerini alan misafirler, ”Allah kesenize bereket versin” der dua ederlermiş. ”Diş kirası” denilen bu  hediyenin zarif gerekçesi, davetlilerin zahmet edip gelerek, hane sahibinin sevap kazanmasına vesile olmasıymış.

 

Paylaşma duygusunun en üst seviyede olduğu, karşılıksız güzelliklerin yaşandığı Ramazan ayını, birkaç yıldır yaz mevsiminde karşılıyoruz. Yaz aylarında tatil planları yapıldığı döneme rastgelen
Ramazan’ı günümüzde, eski günlerdeki ruhunu, neşesini, ve çoşkusunu yaşatabilmek için, toplu iftarlar yapılıyor..

iftar_sofrasiRamazanda iftar sofrası düzenleyip genellikle akraba ve dostları,
iftara davet etmek gelenektendir.
Bu geleneği ben de sürdürmeyi seviyorum.
Son 38 yılım eczanemde geçtiği için, iftar saati mesai saatlerine denk gelen kış aylarında, iftarımızı eczanede açar, gelen geçen herkesi iftara buyur ederdim..

Ramazan’ın gülü olan Güllaç’ı   gullac
soframızdan hiç eksik etmezdim.
Şimdilerde ise  akraba ve dostlarla birlikte oluyoruz.
”Diş Kirası” gelenegini sürdürmek de çok hoşuma gidiyor.
Küçük hediyeleri keselere koyup, misafirlerime sunmak
iftara ayrı bir güzellik katıyor..
Ramazan’ın güzelliğini paylaşmayı,
sevgiyle birbirimize sarılmayı, bu vesile ile bir araya gelmeyi seviyorum.

Ramazan ayının en güzel yanlarından birisi de, iftar sonrası sohbetleri. Benim çocukluğumda oturma odalarında sedirler olurdu. Sedirlerin üstüne etekleri pileli örtüler dikilir, aynı kumaştan da sert yastıklar yapılırdı. İftarı yapan o sedirlere geçer, dualar edilir, çaylar demlenir, bardak bardak çaylar içilirdi. Sonra erkekler teravihe gider, teravih dönüşü, yine o sedirlerde oturulur uzun sohbetler yapılırdı.

Öyle şaşalı, çalgılı olmazdı iftarlar, samimi, sıcak, sohbetli olurdu.
Herkes kendi hikayesini anlatır,sonra fıkralara geçilir, en son da sohbet döner dolaşır,
bir hırsız hikayesine gelirdi. Gecenin ilerleyen saatinde anlatılan o hikayeyle içimiz ürperir, korkar, misafirlikteysek, korkarak evimize dönerdik.

Geçen hafta anlattığım Hacı Ahmet eniştem, çok şakacı biriydi. Ramazan günlerinden bir gün, Teravih sonrası Zübeyir Beylerde buluşulacak dendi. Biz de çoluk çocuk hazırlandık, iftar sonrası meyvelerimizi alıp Zübeyir Bey amcalara gittik. Ferhunde Hanım teyze çayları hazırlamış, evin içi inanılmaz güzel çay demi kokuyordu. Çocuklar bir odaya doluştuk. Erkekler teraviden gelince içerde bir hareketlilik oldu, Çay servisi başladı, biz çocukları da odaya çağırdılar.

10392422Ferhunde Hanım teyze eniştemin çayını veriyor,
daha arkasını dönmeden çay bitiyordu.
Hiç sesini çıkarmadan çayını yeniliyor,
daha tepsi elinde dönerken çay yeniden bitiyordu
Gülüşmeler başladı 5-6-7 bardak derken 10 bardak çay oldu. Meğer eniştem yandaki saksının içine boşaltırmış çayını. Ferhunde Hanım teyzeyi kızdırmak ona ‘ üf ‘ dedirtmekmiş niyeti.
Tabi herkes gülünce anladı Ferhunde Hanım teyze
” Ayyyy Hacı abi aşkolsun bana bunu nasıl yaptın” dedi ve o da herkesle birlikte güldü, yıllarca bu şaka anlatıldı.

Böyle sohbetli, samimi, sıcak güzel bir Ramazan dileği ile 🙂

Hepinize mutlu ve huzurlu bir pazar günü diliyorum..

Sizleri çokkkk seviyorum 🙂

Sevgilerimle

Binnaz ablanız 🙂 ..

 

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.