Orta Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

fal-ad1

 

Sevgili Takipçilerim Merhabalar..

Orta Türk Kahvesi Nasıl Yapılır
Türk Kahvesi

Bugün ki yazımla tekrardan sizlerleyim.. Aslına bakarsanız sizlerle böyle bir platformda yazılarımı paylaşmak benim için harika bir fırsat çünkü çoğunuzla böle bir sohbet etme fırsatımız olmuyor eminim ki sizlerde sabırsızlıkla yazılarımızı bekliyorsunuz ..

Kahve’nin benim hayatımda çok önemli bir yeri var.. Bu kahve sayesinde sizlerle buluşuyor, kiminizin mutluluğuna kiminizin derdine ortak oluyorum. Kalben şunu belirtmek isterim ki yolunuza bir nebzede olsa umut olmak ışık olmak benim için paha biçilemez bir mutluluk ..

Türk kahvesiyle çok küçük yaşlarda tanıştım annem arkadaşlarıyla otururken o minik fincanlarda yudumladıkları kahve benim için pek bir erişilmezdi çünkü hep büyüyünce sende içersin derlerdi şimdi bende evladıma aynı şeyi söylüyorum sanırım bu gelenek böyle kuşaktan kuşağa devam edecek ..:)

Uzun yıllardır hayatımızda olan bu lezzet, çiğ kahve çekirdeklerinin tavalarda kavrulduktan sonra dibeklerde dövülerek cezvelerde pişirilmek suretiyle içilirmiş şimdide günümüze göre aynı şekilde devam ediyor. Evlerimizde gelen misafirlerimize büyük bir özenle hazırlayıp ikram ediyoruz. Genelde keskin bir tadı olduğu için sade şekilde pek tercih edilmez.. Sade, az şekerli, orta ve şekerli. Bizim evimizde Orta Türk Kahvesi pek tercih edilir.. Misafirlerimiz geldiğinde yemeklerimizden sonra kaçınılmaz bir şeydir kahve keyfi.. Her daim yemeklerden sonra misafirlerimize bol köpüklü kahve yapar en yaşlımız kimse ilk ona vererek servis ederim.. Bol köpüklü dememin sebebi ise kahvenin lezzeti kadar köpüğü de değer taşır..

Orta Türk Kahvesi
Orta Türk Kahvesi

Geçenlerde evde otururken alt komşum geldi, uzun yıllar çalışmış her daim kendi ayaklarının üzerinde durmuş bir insan ancak yıllar sonra kadınlar için kutsal mı kutsal olan Anneliği tattı. Canı pek bi sıkkındı anladım o neşeli gülüşleri yüzünden eksikti ne içersin dediğimde canım hiç bir şey istemiyor arkadaşım dedi.. Yok olmaz öyle dedim girdim mutfağa Orta türk kahvesini pek bi sever hele ki kahvesi bolsaaaa.. İki kesme şekeri bir buçuk tatlı kaşığı kahve ve bir fincan suyla buluşturdum bakır cezvemde yaklaşık bir dakika içerisinde köpürmeye başlıyor köpürdükçe bir kaşık yardımı ile fincana aktarıyorum bu işlem bir iki kez tekrarlandı son taşım kahvem tekrar kaynadıktan sonra fincana tamamen boşalttım. Mis gibi kokusu salona gitmiş olmalı ki “Canım arkadaşım ” diye seslenerek geldi yanıma. Bol köpüklü kahve’lerimizin yanına tatilden dönerken aldığım sultan sarması lokumlarda pek bir iyi gitti 🙂 Kahve yaparken her daim çok kaynatırım taşmaya ramak kala cezveyi ateşten alırım.. Türk kahvesi diğer kahve türleri arasında kaynatılarak hazırlanan tek kahvedir.

Demem o ki kahve hem arkadaşlarımla sohbetlerime eşlik eden en iyi sunumum hemde sevdiklerimle iletişim kurduğu en iyi aracım benim.. Hele ki çarşıya alışverişe gittiğimde kahvenin yeni çekilmiş çekici kokusu beni lezzetine her daim bir başka davet eder..:) Sizde bu güzel lezzetten mahrum kalmayın arkadaşlarınızla sevdiklerinizle hele ki bir akşam yemeğinden sonra eşinizle içtiğiniz bir fincan kahvenin gerçekten çok büyük hatırı olduğunu göreceksiniz… 🙂

Hemen ardından kapattığınız Kahve Fal’larınızı sizleri aydınlatmak adına geleceğinize ışık olmak adına Binnazabla.com’daki birbirinden değerli yorumcu arkadaşlarımızla bekliyor olacağım..

Esin Güven..

fal-ad1
Esin Güven

Esin Güven

28 yaşında Yengeç burcuyum.Uzun yıllardır kahve falı bakıyorum .Kendi hayatımdaki insanlar ön sezilerimin herzaman gerçekleştiğini söylerler.Sezgilerim telveler ve sizin bana verdiğiniz bilgiler doğrultusunda gelecekte sizi neler bekliyor merak etmiyormusunuz? Geleceğinize ışık tutmak için burdayım dostlarım. Sevgiyle kalın..

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.