Ölümsüzlük

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

unnamed (5)Oslo, Norveç’in başkenti ve İskandinavya’nın 4. büyük şehridir. Oslo’da görülmeye değer onlarca yerler arasında Frogner’deki, heykeltraş Gustav Vigeland’ın yaptığı yüzlerce heykelin bulunduğu, 45 hektar büyüklüğündeki dünyanın en büyük açık hava müze parkı “Vigeland Park”ıdır. Norveç’e turistik bir ziyaret için gittiğimizde görmüştüm bu parkı. Parkın büyüklüğü, yeşilliği, içinde yaşayan kuşların çeşitliliği, içinde yetişen nadide çiçekleriyle muhteşem bir park. Parka adını veren ve tüm heykelleri tasarlayıp tek başına yapan Gustav Vigeland “Beşikten mezara insan yaşamı; aşk, keder, umut, hayal ve ebediyet arzusundan geçen bir yolculuktur” temasıyla yapmış tüm heykellerini. Kompozisyonlardan her biri yaşamın duygusal bir kesitini aktarıyor. Acı, hüzün, tutku, şefkat, merhamet, sevgi, aşk, vefa, yardım, öfke, birlik, mutluluk gibi duygular hepsi bir arada.

Parkta bulunan 212 heykel insanlığı, yaşamı ve hissedilen tüm duyguları anlatıyor. Gezdikçe etkilendim, gördükçe duygulandım, daha da yakından hissettikçe gözlerim yaşardı, gözyaşlarıma hakim olamadım. Yüzlerce insan aynı anda gezip, aynı duyguları yaşıyorduk. “Ölümsüzlük” bu olmalı diye düşündüm. Ne muhteşem bir şey “ölümsüz” olmak. İnsanlığa unutulmayacak eserler kazandırmak, Ölümsüz müzikler, filmler, resimler, fikirler, buluşlar bırakmak. Sevgiyle yapılan, üretilen, insanlığa hediye edilen bu muhteşem şeyler karşısında nasıl duygulanmaz insan.

unnamed (8)Türk ulusunun da dünyaca ünlü ölümsüz bir lideri var, adı Mustafa Kemal Atatürk. Dünyanın kabul ettiği, yurdunu, milletini çok seven, çok zeki, ileri görüşlü, pek çok başarıları olmuş bir liderdir Atatürk. O’ da ulusu için “Türkiye Cumhuriyeti” gibi muhteşem bir eser bırakmıştır. Ulusu için savaşmış, Türk inkilabında, evrensel niteliği olan pek çok çağdaş kavramı ve Türk Milletinin varlığının sebebi olacak pek çok nitelikler kazandırmıştır. Millet egemenliği anlayışı, hukukun üstünlüğü, anayasa, laik devlet yapısı, kadın hakları, siyasal partiler gibi onlarca eser bırakmıştır.

Cumhuriyetimizi, bu toprakların tüm renklerini kaynaştırarak inşa eden Atatürk, milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirmeyi başarmış, Türkiye’nin bağımsızlığı ülküsünü benimsemiştir.

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat “Türkiye Cumhuriyeti” ilelebet payidar kalacaktır” demiştir. Fani dünyada ölümsüzlük böyle bir şeydir işte! Bizlere bırakılan bu vatan toprakları, bu eserler karşısında nasıl duygulanmaz insan.

unnamed (7)10 kasım haftası; 10 Kasım 1938 günü saat 09.05’te, 57 yaşındayken ebedi aleme intikal eden Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına düzenlenen, onun yurtseverliği, inkilap ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk’ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk’le ilgili filmlerin gösterildiği 10- 16 Kasım tarihleri arasındaki haftadır. 10 Kasım günü Atamızın ebedi istirahatgahı Anıtkabir ziyaret edilmekte, başkent Ankara’da resmi tören yapılmaktadır. Tüm bayraklar yarıya indirilir, ülke çapında yas tutulur, trafikteki araçlar durur, korna sesleriyle Atamıza gösterdiğimiz saygıya destek verirler. 10 Kasımlar Atatürk’ü anma ve anlama günleri olmalıdır.

unnamed (6)İnsana, insanlığa söyleyecek sözü, bırakacak eseri, azimle bıkmadan usanmadan anlatacak, örnek olacak güzel eserleri olanlar ve yaratırken insanlığa sevgi ve huzur verenler unutulmazlar. Yaşamını anlamlı eylemlerle donatan kahramanların adı yüzyıllarca yankılanır, hatta ölümlü dünyada ölümsüz olarak kalırlar.

Lider, kendisini takip edenleri, belirli bir dava uğruna, hedeflediği, doğru olduğuna inandığı yolda sevgi ile inanıp başaracağım diyen kişidir. Liderlik hükmetmek değil, sevgi ile kendine inandırmaktır. Atatürk gibi insanlar bir nesil için doğmazlar, onlar önderlikleri ve fikirleri ile yüzyıllarca dünya tarihinde hüküm sürecek insanlardır.

Büyük Atatürk!

unnamedÇağdaş, laik, ve demokratik anlayışla aydınlattığın medeniyet yolunda kararlılıkla devam edeceğiz.”Hiç dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar” sözünün ışığında en büyük eserin Cumhuriyeti gösterdiğin istikamette ilelebet yaşatmayı görev bilen bizler, sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz sana.

Bu duygu ve düşüncelerle bize armağan ettiği en büyük eser Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının yıl dönümünde Atamızı minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.

Nur içine yat, ruhun şad olsun!

Hepinize hayırlı güzel bir pazar günü diliyorum benim sevgili kahve dostlarım.

Sevgilerimle

Binnaz ablanız..

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.