Öğretmenlik Deyince

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım!!

ÖğretmenlikBence öğretmenlik mesleği, insanı geleceğe hazırlayan, insan yetiştirme sanatıdır. Üstelik de çok ince bir sanattır. Bir mermer parçası bir heykeltraş için neyse, bir öğretmen için de çocuk odur. “Öğrenmek ve bunları başkalarına öğretmek zevk verici bir şey değil midir ?” demiş ünlü Çinli filozof ve eğitimci Konfüçyüs.

Öğretmenlik DeyinceÖğretmenlik mesleği toplumsal açıdan çok değerli ve kutsal bir meslektir. Bir toplumun gelişmiş düzeylere ulaşmasında öğretmenlerin çok büyük payı vardır. Topluma yararlı, doğru, dürüst, çalışkan, iyi ahlaklı insanlar yetiştikçe insanlar ülkelerini ileriye taşırlar. Öğretmenlerimizin de ileri düzeyde donanımlı olmaları ve çocuklarımıza aydınlık yolları göstermeleri çok önemlidir.

Öğretmenlik Deyinceİnsanoğlu dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren, bilinçsiz de olsa etrafını tanıma arzusu içindedir. Zamanla bu istek bilinçli bir öğrenme faaliyetine dönüşür. Çocuk ilk bilgileri ailesinden edinmeye çalışır. Burada öğretmen konumunda anne-baba ya da aile büyükleridir. İlk öğretmenimiz ailemizin de bilgili ve bilinçli olması bu bakımdan çok önemlidir. Büyüdükçe ihtiyacı olan yeni bilgi ve becerileri sistemli, planlı ve programlı bir şekilde öğrenme gereği ortaya çıkar. İşte öğretmen; öğreten ve eğiten kişi olarak karşımıza çıkar. İnsanlığın varoluşundan günümüze her geçen gün öğrenilmesi gereken yeni şeyler ortaya çıktığı gibi, bu bilgileri öğretecek öğretmenlerin yetiştirilmesinde, yenilikler ve değişiklikler olmalıdır.

Toplumun güçlü olması bireyin güçlü olmasıyla orantılıdır. Bireyin güçlü olması ise onun bireysel yeteneklerini kullanabilen, bağımsız karar verebilen, kişiliği gelişmiş, başkalarına bağımlı olmadan yaşayabilen bir kişi olarak yetiştirilmesi ile sağlanabilmektedir. Eğitim alanında amaç, özgür fikirli insanlar yetiştirmek, kişinin eleştirel gelişimine destek olmak ve kişiliğinin yaratıcı açılımlarına ortam sunabilmek olmalıdır. Toplumların öğretmene ve öğretmenlik mesleğine verdikleri değer gelişmişlik düzeyleriyle orantılıdır.

Benim ilkokul öğretmenim Münevver Benövenli gerçekten mükemmel bir öğretmendi. Bize okulu ve okumayı sevdiren müthiş bir insandı. Hem çok şefkatli, hem de çok disiplinliydi. Ben şahsım adına ondan çok etkilendim. Giyim tarzımdan, hareketlerime kadar onu örnek aldım. Üzerimdeki hakkını ödeyemem.

Yazımı büyük kurtarıcımız, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü ile bitiriyorum.

“Milletleri kurtaranlar yanlız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır…

Dünyanın en okumuş 10 ülkesi arasına girmeyi, şiddetin hoş görülmediği, kadına yönelik şiddetle baş edilmiş mamur ve refah içinde bir Türkiye arzulayarak, hepinize mutlu huzurlu bir gelecek ve harika bir pazar günü diliyorum benim sevgili kahve dostlarım.

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız…

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>