Nevruz Bahar Bayramı

fal-ad1

nevruzMerhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Göktürk’lerin Ergenekon’dan çıkışı ve Türk takviminde yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilen Nevruz, yaklaşık 5 bin yıldır kutlanıyor. Farsça Nev( Yeni) ve Ruz( Gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve “yenigün” anlamını taşıyan Nevruz Orta Asya’da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Afganistan ve Tacikistan’da coşkuyla kutlanan bir gündür. Kutlama günleri gece ve gündüzün eşit olduğu güne rastlamaktadır. Nevruz, tabiatın kıştan çıkıp, bolluk ve berekete kavuşmasının simgesi ve toplumların sosyal yaşamda hareketliliği, başlangıçları ve dönüm noktalarını da ifade ettiği bir gün olarak kabul edilir. Türk halkları tarafından bahara kavuşma ve bahar bayramı olarak değerlendirilir.

nevruz2Anadolu’da Nevruz, Selçuklular döneminden başlayarak Osmanlı’dan günümüze kadar canlı geleneklerle kutlanmıştır. Kutlama günlerinde her yörenin adetlerine göre oyunlar oynanır, özel yemekler pişer, ve eğlenceler düzenlenir, yakılan Nevruz ateşi üzerinden atlanır. Türkiye’nin her şehrinde kutlanan ve baharın müjdecisi olarak kabul edilen Nevruz bayramını çocukluğumdan beri biz de kutlarız. Hele çocukluğumuzda, Seyranbağları’na henüz bahar gelmişken, bütün meyve ağaçları renk renk çiçeklenmişken, bağların arasında ilk pikniklerimizi yapardık. Başka semtlerden de gelenler nevruz3olurdu. Topluca yemekler yenir biz çocuklar çıldırmış gibi koşar oynardık. Doğanın yeniden canlanması, bahar dallarına konan kuşların cıvıltısı, çocukların sesine, neşesine karışır, akşama kadar koşup oynamaktan bitap düşerdik. Karlar kalkıp toprak yeşermeye başlayınca beyaz renkli bir çiçek açardı, büyüklerimiz buna “Nevruz Çiçeği” derlerdi.

Annemiz bu güzel günde tutulan dilekler gerçek olur derdi. Nevruz gecesi gençler dilekler tutarak, niyetlerinin tutup tutmayacağını rüyalarına göre tabir ederlerdi.

nevruz4Baharla birlikte sıkıntıların yerini huzur ve mutluluk alsın, bolluk bereket gelsin diye dua ederlerdi. Bir gün öncesinden hanımlar bahar temizliği yapar “Mart içeri, pire dışarı” diyerek evlerini temizlerlerdi. Bizim bağlarda pişi, çiğ börek ve tatlı yaparlardı daha çok. Geleneksel Nevruz uygulamaları sayılan bu örneklerle sınırlamak Anadolu’daki Nevruz kutlamalarını daraltmak ve sınırlamak anlamına gelebilir. Verdiğim örnekler benim çocukluğumdan sadece güzel anılardır.

Elimizdeki mevcut veriler ışığında Nevruz’u tek bir kaynağa bağlayarak açıklamak mümkün değildir. Orta Doğu’dan Asya’ya kadar geniş bir coğrafyada kutlanan Nevruz, her milletin nevruz5kendi kültür değerleriyle kutlanan bir bayram günü olma özelliğini taşır. Nevruz, ya da bahar bayramı yenilik, coşku, canlanma gibi nitelikler hiç değişmeden günümüze kadar yaşadığı uçsuz bucaksız coğrafyalarda kutlanmaktadır. Ülkemizde ve dünyada barışa vesile olmalıdır. Bayramlarda olduğu gibi bütün insanlar neşe içinde ve kardeşçe kutlamalıdır.

Huzur, barış ve sevgi getirmesi dileği ile, Nevruz bahar bayramı hepimize kutlu olsun.

Sevgilerimle

Binnaz ablanız.

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.