Nar

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Nar

Marmaris’teki evimizin bahçesinde portakal, mandalina ve limon ağaçlarının yanısıra bir de nar ağacımız vardı. Rahmetli babam Burhanettin Gündoğan ağaçlarına çok meraklıydı. Onların bakımları ile bizzat meşgul olur, mevsim sonu Ankara’ya gelirken bavullar dolusu meyve getirirdi. Her gün onların bakımlarıyla meşgul olur, daha güzel verim alabilmek için ziraat kitapları okurdu. 1960 lı yıllarda Ankara’da bir de elma bahçesi vardı, hele onun için Niğde’den özel aşılar getirtirdi.

narMarmaris’teki nar ağacımız arka bahçenin köşesindeydi. Bu mevsimde balkon kapısını açar açmaz, dallarını balkondan içeri girecekmiş gibi uzatır, meyveye durmuş çiçeklerini göstermek isterdi. “Ey kendini gösterişinden alamadığım muhteşem nar ağacı! Söyle bana, böyle güzel kokunla nasıl genzime dolarsın? nasıl sararsın beni?” der onunla konuşurdum. Sanki sesimi duymuş gibi, birden çiçeklerini oynatırdı. Ne kadar güzel bir rengi, biçimi ve kokusu vardır nar çiçeğinin. Nar ağacımız Marmaris’teki evimizin bahçesini biblo gibi süslerdi…

Nar, bir meyve olmasının çok ötesinde gizli öğretilerin kapılarını açabilecek kadar derin bir manaya sahiptir. Nar, incir ve üzüm gibi tek köke bağlı, çok taneli bitkiler olarak bereket anlamı taşır. Eski Mısır’da nar, din adamları tarafından kutsal sayılmış ve motif olarak kullanılmıştır. Mimari figürlerde de nar işlemelerine rastlanır. Bazı toplumlarda yaşam sembolü olduğuna inanılır. Antik Yunan’dan, tüm yaşayan ve yok olmuş inanış ve toplumsal kültürlerde nar mevcuttur.

Nar sembolik bir meyvedir. Anadolu’da kullanıldığı alanlarda bereketi temsil eder. Ayrıca dönemin bereket tanrıçası olarak ifade edilen hangisi ise, onun elinde ya da etrafında nar figürüne rastlanır. Doğu Akdeniz, Mezopotamya, İran, Urartu ve Ege kültürlerinde, edebi kaynaklarda sıkça sözü geçen ve sembolik önemi ön plana çıkan nar doğum, ölüm, hayat, bereket ve bolluğu simgeler.

Nar, Anadolu’da birçok inanç ve adetin konusu olmuştur. Anadolu geleneklerinde evin içinde nar patlatmak vardır. Yere atılan nar parçalanıp taneleri dağılır. Böylelikle eve bereket getireceğine inanılır. “Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane” bilmecesine yanıt getiren narın bereketini bu bilmeceden başka hiç bir ifade bu kadar net anlatamaz. Bereket birin bin olması halidir.

Osmanlı kültüründe, nar sevilen kıza gönderilerek evlenme teklif edilirmiş.”Şu gelen yar olsaydı, elinde nar olsaydı” adlı türkü de bunu destekler niteliktedir.

Ayrıca nar Farsça’da ateş anlamına gelmektedir. Bu da tasavvufta derin manalara yol açmıştır. Çünkü her mecazda, hakikate giden bir köprü vardır. Sufiler anlatılması zor olan felsefi konuların izahında meyve örneklerinden yararlanmışlardır. Nar işte böyle bir meyvedir. Her şeyiyle güzeldir.

Hayatınız nar bereketi ile dolup taşsın benim sevgili kahve dostlarım.

Hepinize harika bir pazar günü diliyorum.

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız.

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.