Mutluluk ve İlişkilerimiz

fal-ad1

MutlulukMutluluk yüzyıllardır, her kesimden ve her bilinç düzeyinden insanın peşinden koştuğu gizemli bir hazine gibi algılanmaktadır. Bu hazineyi elde etmemizi sağlayacak milyonlarca harita geliştirilmiş fakat bir türlü bu haritalar bizi doğrudan mutluluğa götürememiştir. Bunun en büyük sebebi ise mutluluğu zor elde edilen ve çok uğraş gerektiren bir şeymiş gibi düşünmemizdir. Aslında mutlu olmak o kadar basit ve o kadar kolaydır ki ; ona ulaşmanın yollarını ararken  ondan adım adım uzaklaştığımızın farkına bile varamıyoruz.

Mutlu olmak için hiçbir şeye ihtiyacımız yoktur çünkü o doğası gereği zaten “bizde” mevcudiyetini eşsiz bir şekilde korumaktadır.

Psikologlar mutluluğu ortaya çıkaran unsurları yıllardır inceliyor ve bu konuda sayısız çalışmalar yapmaktalar ve en genel anlamda hepsinin mutabakata vardığı nokta: Öz mutluluk; buna bir nevi farkındalık da diyebiliriz.

Mutluluk ve ilişkilerimiz arasındaki bağ aslında sandığımızdan biraz daha farklı. Uzun 33yıllardır psikologlar mutlu insanların uzun ilişki içinde olan insanlar olduğunu düşünmekteydi ve bu nedenle de uzun süreli ilişkilerin yani bir nevi evliliğin bizleri mutlu eden en büyük unsur olduğu kanısındaydılar. Ancak bu çıkarım yıllarca yapılan sayısız çalışma sonucunda anlaşıldı ki pek de doğru bir çıkarım değildi. Çünkü daha sonra yapılan sayısız çalışmaların sonucunda  bizi mutlu eden şeyin aslında uzun süren ilişkilerimizle ya da evli olmamızla ilgili olmadığı aslında mutlu olan insanların uzun ilişkileri kendine çektiği ve bunun sonucunda mutlu insanların ilişkilerinin uzun sürdüğü ortaya çıktı.

Buradan şunu çok açık bir şekilde anlıyoruz ki ilişkilerimizi ve bizi mutlu eden şey aslında ilişkilerimizin ya da partnerlerimizin kendisi değil, bizzat kendi mutluluğuz ve doğal olarak ilişkilerimizi uzun soluklu ve mutlu kılan şey de kendi mutluluğumuz. Kısacası kendimiz mutlu olursak , ilişkilerimiz de uzun soluklu oluyor çünkü iki mutlu insanın mutluluk enerjisi birleşince bunun sonucunda ilişkileri de bununla paralel olarak uzun soluklu hale geliyor.

Yani bizler eğer uzun soluklu bir ilişki istiyorsak öncelikle  kendi başımıza mutlu olmayı öğrenmeliyiz ve kendi başımıza mutlu olduktan sonra mutlu ve uzun soluklu olacak ilişki enerjisini üstümüze ve ilişkimize çekmeye başlayacağımızın farkında olmalıyız.

Mutlulukİyi bir ilişkinin sac ayağı kesinlikle kendimizle olan iyi bir ilişkiyle doğru orantılı bunu hiç aklımızdan çıkartmadan , her daim en basit şekilde mutluluğumuzun farkında olup, o hep aktif haldeyken başkalarıyla ilişkiler geliştirmeliyiz. Yazının başında söylediğim gibi, Mutluluk ve ilişkilerimiz kesinlikle bizim mutluluğumuzla ilgili; bu sebeple kendi mutluluğumuz bizim en önemli önceliğimiz olmalı ve ilişkilerimizin  mutluluğunu değerlendirirken önce kendi mutluluğumuzu gözden geçirmeliyiz.

fal-ad1
1 Yorum

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.