Mutlu Olmak, Vazgeçmemek için Küçük Sırlar

fal-ad1

Yaşam devam ediyorken vazgeçmeyin öğrenmekten.. çünkü ölene kadar siz istemeseniz ya da düşünmeseniz bile yaşam öğretir. Acı değil de, tatlı ve güzel olsun bu öğretiler diye aşağıdaki yöntemleri uygulamayı deneyin.
Siz hiç vardığınız noktadan geriye yani; sondan başa döndünüz mü? Bu yapılan işin, geç kalmışlığı değil de öğrenemeden aldığınız yolu gözden geçirme dediğimiz yöntemi uygulamanın faydalı olabileceğini düşündünüz mü? Hızlı ve baskıyla (zaruri) yol almışsınızdır. Öğretileriniz olmaksızın, alışkanlıkla yaptığınız her şeyde, yoldan geçerken göremeyip atladıklarınızı geriye dönüp tanıma ve sindirme yöntemidir bu. (İçsel muhasebe de denilebilir buna)

Atladığınız şeyleri öncelikle ne olduklarını tespit etmeniz bile yüksek farkındalık üzerine yol almaktır.

Bunları tespit edip, sindirdikten sonra varmış oldunuz neticenin önemini anlamanız çok önemlidir. Çoğu insan kendi değerinin ve sahip olduklarının farkında değil. Bu sebeple yaşamın muhteşem olduğunun bilincine varamazlar. Sondan başa dediğimiz yöntem ilk başta henüz hiç başlamamış gibi yeniden gözden geçirip anlayış noktasına varabilenlerdir. Bulundukları yerin değerini bilerek devam ettiklerinde hayatta daha mutlu olduklarını söyleyebilirim. Çoğu şey için; “ Bu benim yaşamımda neden karşımıza çıkıyor ve tekrarlıyor?” diye çok dediğimiz olmuştur. Ya da; “Neden ben, niye yine beni buluyor?” Cümlelerini söylemeyen yoktur herhalde. Herkesin sınav aracıdır bu tekrarlar. Olayları kabullendiğinizde ve çözüm ürettiğinizde sınıf atlıyor, bambaşka bir yaşama geçiveriyorsunuz. Bu sebeple derslerinizi iyi alın. Zaman geçmiş olsa bile aynı olay ve insanlar karşınıza çıkmadan, fırsat vermeden yaşadıklarınızı tekrar tekrar gözden geçirip anlamaya çalışın, kimseyi eleştirmeyin, ama herkesten dolayı kendinize bir yön ve yol belirleyin, en önemlisi öğrenin ve sindirin, sindirdiğiniz her şeyde başınız dikleşir, dünyaya farklı bakış açıları kazanırsınız. Zaman hayatı beklemeden geçip gidiyor yaşınız, sağlığınız, aileniz, arkadaşlarınız, işiniz, zevkleriniz her şey değişip duruyor. Boşuna dememişler… “Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.” diye.

Sevgili okurlarım, uzun bir aradan sonra öğretilerimin ne olduğunu ve size aktarmak istediklerimin bir kısmını faydalı olabileceğini düşünerek sıraladım bu satırlarda. Aslında arkadaşıma MEKTUP yazmıştım. Evet bu teknoloji asrında yazdım… Hatırlayanlar vardır yaş itibariyle. Bilmeyenlere ise bilgi olsun ve bugünün değerini harcamasınlar diye yazacaktım. Konuya böyle ani girdiğim için üzgünüm zaman öyle az ve değerli ki, onu paylaşarak büyütmek ve yaşamdan dolu dolu zevk almak elimizde.

En temelindeki şey ise, tek kelimeyle SEVGİ oluyor. Öncelikle kendinizi sevdiğinizde, etraftaki her bir varlık da sizi seviyor (eşyalar bile). Deneyin görün, kendinizi sevmek nasıl olur diye sorgulamak ile başlangıç yapabilirsiniz. Kimsenin sizi, sizden önce sevmesini de beklemeyin..

Sevgi ile dolup taşan günleriniz olsun efendim.

Saygılarımla…

fal-ad1
Nihal Işık

Nihal Işık

"Çocuk denecek yaştan beri kahve falı ilginç gelmiştir bana. Bence, söylenmek istenen ne varsa bir tek kahve falında var diyorum. Niyet ederken dikkatli olmanizi öneriyorum. Gerçekler bazen bizi üzebilir ya da sevindirir...Üzülsek de gerçeği duymak en hayırlısıdır aslında. Gerçekleri benden duymak istiyorsanız, binnazabla.com dayım sizleri bekliyorum...

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.