Meydanlar ve Sokaklar

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Şiirsel bir ifade ile, meydanlar ve sokaklar bir ruha sahiptir. Onlar konuşur, mırıldanır, şarkı söyler, efsaneler üretir, hikayeler yazarlar. Gündelik yaşamın ritmini ayarlarlar. Meydanlar, caddeler ve sokaklar bir dünya görüşünü yansıtırlar.

İnsanoğlu uygarlık alanındaki bugünkü gelişmişliğini, toprağa yerleşmesine, özellikle kentler kurmasına borçludur. Kentler meydanların yazdığı tarihlerdir. Her meydan bir doğa ve tarih kitabı gibi okunup yorumlanabilir. Onda tüm geçmişin, fiziksel çevrenin, psikolojik etkileşimlerin ve kaynaşmanın, farklı yaşam tarzlarının yansımalarını görürüz.

İnsanların bir araya geldiği, iletişime geçtiği, ortak aktiviteler ve eğlenceler düzenlediği meydanları, sokakları ve kamusal açık alanları olmayan bir yerleşim yeri estetik değildir ve ne kadar büyük olursa olsun orası kent de değildir.

Meydanlar ve SokaklarBinalar, kent estetiğinin çok önemli unsurlarıdır ama kenti kent yapan, binalardan ziyade, park, bahçe, sokak ve meydan gibi kentin kamusal açık alanlarıdır. Kentin kimlik ve kişilik kazandığı, yaşayan canlı bir mekana dönüştüğü, kenti fark edilir ve heyecan verici kılan yerler meydanlar, sokaklar ve kamusal açık alanlardır. Çok güzel binaları yan yana dizerseniz ortaya bir kent çıkmaz. İnsanları saran, bir araya toplayan, onlara hayat veren meydanları olmazsa kent olmaz.

Ortaçağ döneminden beri meydanlar kentleri anlamlaştırmıştır. Bir iktidarın kent meydanına ilişkin yaklaşımı, o iktidarın nasıl bir toplumsal yapı istediğinin çok önemli bir göstergesidir.

Tarih boyunca kentlerin toplumsal yaşamında önemli bir rol oynayan meydanlar, günümüzde araç trafiğini kolaylaştırmakta, kentin toplumsal yaşam merkezi olamamaktadır. Oysa meydanlar görsel hoşluk, düzen, sanatsal faaliyetler ve sosyal aktiviteler için mekan, özenli mimari ve gelecek için önem taşımalıdır.

Biliyorsunuz geçen hafta Küba’yı anlatmıştım sizlere. Eski Havana’yı gezerken kolonial dönemden kalan sayısız tarihi yapıları ve kültür dolu sokalarında dolaşırken, kendimi geçmişe ışınlanmış gibi hissedip çok etkilenmiştim. Meydanlarını oluşturan tiyatrolarını, sanat galerilerini ve müzelerini gördükçe imrendim. Sayısız kafelerinde keyifle oturup, şarkı söyleyen, dans eden, gelen geçen insanları hayranlıkla izledim.

Memleketime dönüp, evimin önündeki kaldırıma, renk renk kaldırım taşı yerine zift döküldüğünü görünce duygularımı paylaşmak istedim.

Hepinize huzur ve mutluluk dolu güzel günler diliyorum benim sevgili kahve dostlarım.

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız…

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>