Medeniyet

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

MedeniyetUygarlık veya medeniyet, bir ülke veya toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, düşünce, sanat, bilim, teknoloji ürünlerinin tamamını ifade eder. Uygar kelimesi, yerleşik hayata ilk geçen Türk kavmi olan Uygurlardan gelmektedir.

Medeniyet ve uygarlık kavramları çoğunlukla aynı anlamda kullanılmakla birlikte, uygarlığın daha geniş bir anlam taşıdığını ifade etmek mümkündür.

MedeniyetMedeniyetin, belirli bir insan topluluğu veya topluluklarının belirli bir coğrafya üzerinde ve belirli bir zaman içinde ortaya koydukları değerlerle sınırlı olmasına karşı, “uygarlık” kavramının, binlerce yıl devam eden gelişmeler sonunda, insan aklının, bilim ve teknolojinin katkısı ile ortaya çıkan ve tüm insanlığın eseri ve malı olan evrenselliği ifade eder.

MedeniyetUygarlığın doğuşuna ve yükselişine; Çin’den Uygur ve Orta Asya Türklerine, Hindistan’dan ve Mezopotamya medeniyetinden, eski Mısır medeniyetine, Ege kıyılarındaki antik çağ sitelerinden Roma’ya, Batı Avrupa’da aydınlanma çağını yaratan, sanayi inkilabını gerçekleştiren milletlere ve nihayet Amerika ve Uzak Doğu’daki Japonlara kadar, tarih boyunca sayılamayacak kadar çok ülkenin ve ulusun katkısı olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.

“Medeniyet” dediğimizde iyi ve güzele dair ne görmek istiyorsak “Türk -İslam Medeniyetini” incelemek yeter aslında. Madem bu kadar medeniyetin beşiğindeyiz niye medeni olamıyoruz diye hayret ediyorum çoğu zaman.

İki gün önce THY Singapur – istanbul uçağı ile salimen havaalanına indik. Aynı anda onlarca Boeing yurtdışı uçağı da iniş yaptılar. Yurtdışından gelen yüzlerce kişi pasaport kontrolünden geçmek için sıraya girdi. Sıra bize geldiğinde yanımızdan iki kişi önümüze geçti. Uyanık davranmak, sıraya girmek istemeyen iki kişiydi. İkisi de iyi giyimli, kültürlü görünen kişilerdi. Sırayı zorlattıkları için oğluma dönüp ” Aceleleri var galiba oğlum müsade edelim geçsin” dedim. Dönüp -“aa pardon” demedi, veya “acelem var özür dilerim” de demedi, bakmadı bile. Oğluma dönüp bir kez daha o kişinin duyacağı şekilde “bu kadar yakışıklı olmak da medeni olmaya yetmiyor yavrum” dedim. Kişi söylediklerimi duydu ama yine de özür dilemedi. Bu davranışı beni gerçekten çok rahatsız etti. Singapur’da o kadar nezaketi, insanlığı, saygıyı, sevgiyi gördükten sonra daha kendi toprağımıza ayak basar basmaz bu saygısızlığı çok yadırgadım.

Her ülkeden daha medeni olmamız gerekirken bu ilkel davranışları yapmamalıyız. Her gördüğümüz boşluğa çöp sıkıştırmamalıyız, Huzur, sevgi ve kardeşlik ikliminde büyümüş, asırlar boyu beraber yaşamış, Anadoluyu yurt tutmuş, sevinçte ve tasada bir olmuş halklar değil miyiz biz? Aynı umutla çağdaş ve medeni dünyada, layık olduğumuz yaşamı yaşamak istemiyor muyuz? Her birimiz tek tek kendi kendinin oto kontrolü olmalı, kırmızı ışıkta geçmemeli, hatalı sollamamalı, içkili trafiğe çıkmamalı, kadını ikinci plana atıp eşitsizlik yaratmamalı, insan olarak hepimiz birbirimize saygı göstermeli ve sevmeliyiz.

Sahip olduğumuz özellikler ve güzelliklerle dünyaya barışı, huzuru, insanlığı gösterecek bir medeniyetin tek varisi olarak, medeniyeti önce birbirimize sonra dünyaya asıl biz göstermeliyiz.

Hepinize huzur dolu harika bir pazar günü diliyorum benim sevgili kahve dostlarım.

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız…

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.