Laleler…

fal-ad1

imageMerhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Uzun kış günlerinden sonra bahara kavuşmanın heyecanı içindeyiz.Yeşile duran ağaçlar, mor erguvanlar, sarısıyla, pembesiyle rengarenk laleler sardı park ve bahçelerimizi. Evet özellikle de laleler.. Normalde doğal yetişme ortamı olarak, özellikle yüksek rakımlarda yaşayan laleler, kışı karın altında geçirerek soğuklardan kendilerini koruyorlarmış. Yapılan melezlemenin sonucunda artık hemen her ortamda yetişebiliyorlarmış. Kanuni Sultan Süleyman döneminde İstanbul’da bulunan Avusturya elçisi notlarında, Avrupalıların bu bitkiye “tulipan” dediklerini belirtiyor. Sözcüğün sarık anlamındaki “türban”dan ya da kavuğa sarılan kumaş olan “tülbent”e atıf yaparak “sarık biçimindeki çiçek” anlamında bu ismi verdiklerini yazmış. Elçi hatıratında, hayatında ilk kez gördüğü bu çiçeğin, Edirne ile İstanbul arasındaki tarlalarda yetiştirildiğini, 1554 ilkbaharında, bu yoldan geçerken gördüğünü yazıyor.

Lale sadece yetiştirilmekle kalmamış, mimariden edebiyata, imageçiniden kumaşa, kadar birçok ürün lale desenleri ile bezenmiştir. Lale motifli padişah kaftanları, dokuma sanatının en mükemmel örnekleridir. Osmanlı döneminde, padişahların en gözde mekanlarında vazolar içindeki laleler dikkat çeker. Bu vazolar, her birine bir tek lale konmak üzere tasarlanır ve “laledan”denir. Osmanlı lalesi ince uzun ve ağzı hafif açıktır. Lale bahçeleri anlamına gelen “Lalezarlar”, saray ve konakların en itinalı ve en gözde yerleri olurken, lale için yazılan şiir ve nesirler “Lalename” denilen risalelerde toplanarak Türk Edebiyatı’nda pek çok yönü ile işlenmiştir. Bir değerli taş olan “lal”e de gönderme yaparak kırmızı anlamında kullanılmıştır. Topkapı Sarayı’ndaki iftariye kameriyesi ise, padişahların yaz iftarlarında kullanılan, mehtaplı gecelerde İstanbu’a tepeden bakan bir balkondur. Bu balkonun kubbesi, tepesindeki zarif lale biçimli muhteşem bir alemle taçlanmıştır. Cami içi mimaride beyaz zemin üzerindeki lacivertlerle, firuzelerle, mercan kırmızıları ve zümrüt yeşilleriyle dünyanın gözünü kamaştıracak güzelliklerle motiflerin içinde yerini almıştır.

imageRengi ve şekli açısından sevgilinin yüzüne benzetilen “lale”, tasavvuf düşüncesinde renkli yapraklarının yukarıya doğru olması nedeni ile bir dervişin dua edişindeki edayı andırdığı kabul ediliyor ve bağrı yanık bir dervişin tebessüm eden nur haleli, yüzüne benzetiliyor. Lalenin içindeki dıştan görünmeyen siyah rengi ise tasavvufta “karasevda” olarak yorumlanıyor.

Klasik Türk Edebiyatında ve Anadolu’da laleyi şiirlerinde kullanan ilk şair ünlü düşünür Mevlana ‘dır. Laleye şiirlerinde sıklıkla yer vermiştir. Lale biçimi ve rengi ile imagebazen bir aşkın adı, bazen de uğruna can verilecek bir sevgili olmuştur. Osmanlı’nın laleye verdiği önemde, dinsel boyut oldukça önemlidir. Farsça bir sözcük olan lale, orjinal yazılışıyla, yani Arapça harflerle yazıldığında “Allah” kelimesindeki bütün harfleri kapsar. Lalenin cami süslemelerinde bu kadar sıklıkla görülme nedeni esas olarak burada yatar.

imageÜlkemizde soğuk iklimin hakim olduğu yerlerde yetişen bir lale türü vardır ki o da “ters laledir”.Tunceli, Afşin, Şırnak, Erzurum, Adıyaman,ve Hakkari illerinde yetişen milli çiçeklerimizdendir.” Ağlayan gelin” olarak da bilinen bu çiçeğin başları yere doğru bakar ve inanılmaz estetik sunarlar. Çiçeğin her türlüsü hayattır candır.

Hava her ne kadar soğuk olsa da baharın yakında olduğunu bilmek içimizi ısıtıyor. Bahar mevsimi ile birlikte parklarımız menekşeler, laleler ile doldu. Renkleri ve zarafetleriyle hayranlık uyandıran bu büyülü güzelliği kaçırmamak lazım. İşte ilkbahar, işte yeni umutlar..Yeter ki laleler solmasın, ümitler hep yeşil kalsın..

Yüreğimden uçan kuşlar, semada gökkuşağı oldular.image

Dört mevsim bahar olsa, gönlümüz de lalezar,

Hepinize bu güzel bahar mevsiminde,

harika bir pazar günü diliyorum benim sevgili kahve dostlarım..

Sevgilerimle

Binnaz ablanız

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.