Tutkunun Adı Klasik Arabalar..

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Çocukluğumda babam Burhanettin Gündoğan’ın kalsik-arabalar-11953 model Chevrolet marka arabası vardı. Altı kanarya sarısı, üstü beyazdı. Babam gözbebeği olan arabasını “sarı kanaryam “diye severdi. Şimdiki arabalar gibi teknolojik olmadığı için arıza yaparsa arabasını söker, yağlar, bakar, suyunu koyar, tamir eder yola devam ederdi. Arabasının dilinden yalnız o anlardı. Arabasına çok düşkündü her gün siler,cilalar, parlatır, içini dışını her an temiz tutardı. O zamanlar az bulunan arabaların içinde inci tanesi gibi parlardı. Babamın iş yeri Selanik caddesindeydi. Ben de Ankara Kolejinde okuyordum. Babam her gün sabah beni Ziya Gökalp caddesindeki okuluma bırakır, oradan kendi iş yerine giderdi.

kalsik-arabalar-2Öğlen arası tatilinde beni kapıda bekler, beraber Seyran bağlarındaki bağ evimize öğlen yemeği için giderdik. Arkadaşlarım arabamızı görünce senin “sarı kanarya” gelmiş derlerdi. Ben hep arka koltuğa otururdum, babam önce aynadan bana bir göz atar ” günün nasıl geçti güzel kızım” derdi. Arabaya ne zaman binsem radyosu açık olur, o zamanın en güzel şarkıları çalıyor olurdu. Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Emel Sayın’ın şarkılarını çok severdi. Hava güzelse sol kolunu camdan dışarı çıkarır arabasını keyifle sürerdi.


Yaz tatillerinde bizi ailece tatile götürürdü. Her seferinde teyzemi ve yengesini de alırdık. O zamanlar navigasyon yok, yollar çok düzgün değil, kah yollarda kaybolur Torosların kalsik-arabalar-3tepesinde kalırdık, kah nehir kenarı bir yerde konaklardık. Hiç korkmazdık, hiç tanımadığımız çadır kurmuş göçebelerle sohbet eder, onlarla yemek yerdik. Çok keyif alırdı her gittiğimiz yerden. Hemen bağdaş kurar oturur, ortama uyum sağlar, işte burası” benim cennetim” derdi. İnsanın kendi cennetini kendisi yaratacağını söyler her olaya iyimser bakar, ailesiyle hep bir arada olmaktan mutluluk duyardı. “İnsandır kendi cennetini ya da cehennemini hazırlayan, cennet de cehennem de insanın yaşadığı ana kattığı ayrıntılarda gizlidir” derdi.

kalsik-arabalar-5Oğlum bu huyları nedeniyle aynı dedesine çekmiş. Aynı onun gibi bisiklete, motorsiklete ve klasik Amerikan arabalarına meraklı. Onun gibi doğadan, akarsu kenarından, dağ başlarından hoşlanıyor ve aynı onun gibi derin bir felsefesi var. Oğlumla nereye gitsem “işte benim cennetim burası ” diyorum. Kendi hayatını yöneten, his, duygu ve düşüncelerine hakim olabilen, bunları kontrol edebilen ve yönlendiren bir yapıya sahip. Yaşadığı ana olumlu, pozitif ve mutlu bir enerji yayıyor. Bu nedenle de bulunduğumuz her yerden ve andan keyif alıyoruz.

Oğlum; bunları bilen bir kişi olarak, dertlerini, sıkıntılarını, kendisini huzursuz eden bir şeyi bir engel olarak değil, bir yükseliş vesilesi, merdivenin bir üst basamağına çıkış olarak görüyor ve öyle değerlendiriyor.

Dün Ankara’da güzel, güneşli bir hava vardı. Oğlum, “Gölbaşı taraflarında Off Road var hadikalsik-arabalar-4 seni de götüreyim” dedi. İyi ki gitmişim. Havanın güzelliği, çalan nostaljik müzikler, klasik Amerikan arabasının beni yaylandıran koltukları, bir de oğlum camı açıp sol kolunu çıkarmaz mı .. Beni bugünden aldı ta 1963 yılına götürdü. Sanki Gölbaşı’na gitmedim de zaman tüneline girmiş gibiydim. Yol boyu yaylalar başka kokuyor, çamurla ıslanmış kuru otlar başka görünüyordu gözüme. Zaman tüneline girmiş ve cennete gitmiş gibiydim. Oğlumun arabası 1963 İmpala adı da Zingarella ..

Bu güzel pazar gününde sizlerin de kendi cennetinizde yaşamanız dileği ile, hepinize harika bir pazar günü diliyorum benim sevgili kahve dostlarım.

Sevgilerimle

Binnaz ablanız..

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.