Kıssadan Hisse:)

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

unnamed”Gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül muhabbet ister kahve bahane”.
Muhabbetle içilen bir yudum kahvenin keyfine diyecek olur mu?

”Dostlar kalbini kahveyle sunar” derler.

Hikâyeler de sabah kahvesi gibidir. Yeni bir günün başlangıcında insana güzel duygular kazandırır ve hayata bakışımızı değiştirirler.

Kahve tadında hikâyeler, açılan güzel pencereler gibidir. Her birini okuduğumuzda yepyeni manzaranın ortasında buluruz kendimizi. Hikayeler, hayatın aynası gibidir, aynanın arkasını bize göstererek, hayata bakış penceremizi genişletir ve süslerler. Geçmişe takılmadan, geleceğe kanat açmamızı sağlarlar. Hikâyeler sakin zamanların dinlenme molası gibi okşar ruhunuzu…

unnamed (3)Bir zamanlar, her şeyden sürekli şikâyet eden, her gün hayatının ne kadar berbat olduğundan yakınan bir kız varmış. Hayat, ona göre, çok kötüymüş ve sürekli savaşmaktan, mücadele etmekten yorulmuş. Bir problemi çözer çözmez, bir yenisi çıkıyormuş karşısına. Genç kızın bu yakınmaları karşısında mesleği ahçılık olan babası ona bir hayat dersi vermeye niyetlenmiş.

Bir gün onu mutfağa götürmüş. Üç ayrı cezveyi suyla doldurmuş ve ateşin üzerine koymuş. Cezvelerdeki sular kaynamaya başlayınca, bir cezveye bir patates, diğerine bir yumurta, sonuncusuna da kahve çekirdeklerini koymuş. Daha sonra kızıyla birlikte beklemeye başlamış.

unnamed (4)Kızı da hiçbir şey anlamadığı bu faaliyeti seyrediyor ve sonunda karşılaşacağı şeyi bekliyormuş. Ama o kadar sabırsızmış ki, sızlanmaya ve daha ne kadar bekleyeceklerini sormaya başlamış. Babası onun bu ısrarlı sorularına cevap vermemiş. Yirmi dakika sonra, adam, cezvelerin altındaki ateşi kapatmış. Birinci cezveden patatesi çıkartıp bir tabağa koymuş. İkincisinden yumurtayı çıkartmış, onu da bir tabağa koymuş. Daha sonra son cezvedeki kahveyi bir fincana boşaltmış.

Kızına dönerek sormuş: – Ne görüyorsun ? – Patates, yumurta ve kahve, diye alaylı bir cevap vermiş kızı. Daha yakından bak demiş babası, patatese dokun. Kız dediğini yapmış ve patatesin yumuşamış olduğunu söylemiş. Aynı şekilde, yumurtayı da incelemiş. Kız, kabuğunu soyduğu yumurtanın katılaştığını görmüş. En sonunda, kızının kahveden bir yudum almasını söylemiş babası. Söylenileni yapan kızın yüzüne, kahvenin nefis tadıyla bir gülümseme yayılmış.

unnamed (1)Ama yine de bütün bunlardan bir şey anlamamış: – Bütün bunlar ne anlama geliyor baba demiş ? Babası, patatesin de, yumurtanın da, kahve çekirdeklerinin de aynı sıkıntıyı yaşadıklarını, yani kaynar suyun içinde kaldıklarını anlatmış. Ama her birinin bu sıkıntının karşısında farklı farklı tepkiler verdiğini söylemiş. Patates daha önce sert, güçlü ve tavizsiz görünürken, kaynar suyun içine girince yumuşamış ve güçten düşmüş. Yumurta ise çok kırılgan olduğu halde, dışındaki ince kabuğun içindeki sıvıyı korurken, kaynar suda kalınca, yumurtanın içi sertleşmiş ve katılaşmış.

Ancak, kahve çekirdekleri bambaşkaydı. Kaynar suyun içinde kalınca, kendileri değiştiği gibi suyu da değiştirmişlerdi ve ortaya tamamen yeni bir şey çıkmıştı.

unnamed (2)– Sen hangisisin ? diye sormuş babası kızına. Bir sıkıntı kapını çaldığında nasıl tepki vereceksin ? Patates gibi yumuşayıp ezilecek misin? Yumurta gibi, kalbini mi katılaştıracaksın ? Yoksa, kahve çekirdekleri gibi, başına gelen her olayın duygularını olgunlaştırmasına ve hayatına ayrı bir tat katmasına izin mi vereceksin ? Kızı nasıl bir cevap vermiş dersiniz?

Onu bilmem ama seçim bizim, kıssadan hisse ne çıkartıyorsak o 🙂

Bizler ne düşünürsek dilimizden o çıkıyor. Bir kitapta okumuştum, insanın kişiliği dilinin altındaymış. Bazılarımız konuşurken kılı kırk yarıyor, bazılarımız da acımasızca aklına geleni söylüyor. Yürek ne derse dil onu söyler, yüreği güzel olanın dili de güzel olur. Yüreğinde sevgi besleyenin dili de sevgi dolu olur.

Hepinize kahve tadında harika bir yaşam diliyorum, benim güzel kahve dostlarım!…

Sevgilerimle

Binnaz ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.