Kışı Beklerken:)))

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!!

Ne güzel bir ülkemiz var, dört yapraklı yonca misali dört mevsimi de yaşıyoruz, bu bakımdan çok şanslıyız:)

unnamed (2)Aralık ayının gelmesiyle gökyüzünü seyrediyorum, ha yağdı ha yağacak diye kar yağışını bekliyorum. Alışkınız biz Aralık ayında kar görmeye, camdan yağışını seyretmeye.. Her mevsim gibi kış mevsimini de çok seviyorum, özlemle bekliyorum kar yağışını seyrederek içeceğim, sahlep sefalarını.

”Kuş olsan hangi kuş olmak isterdin” diye sorsalar, ”göçmen kuşlarından biri olmak isterdim” diye cevap verirdim. Dünyayı olağanüstü bir uçuş perspektifinden görebilmek ne muhteşem bir serüven olurdu değil mi? Ve nasıl görünürdü dünya o kadar yüksekten. Yağmur ormanlarının, okyanusların, en inanılmaz manzaraların üzerinden altı kıtada uçup yine Anadolu’ya konmak, buranın suyunu içmek, burada hayat bulmak isterdim. Çocukluğumdan beri meraklıyımdır gökyüzüne. Gökyüzünü, sürekli değişen renklerini, bulutları, güneşi, ayı ve kuşları izlemeye doyamam..

mogan gölüAnkara’nın ünlü Mogan Gölü vardır. Göçmen kuşların göçlerini oradan izlemek muhteşemdir. Çocukluk günlerimden beri gideriz Mogan Gölüne. Hava ne kadar soğuk olursa olsun sıkı giyinip kuşları, ördekleri, yaban kazlarını sevmeyi, onları izlemeyi severim. Bu eşsiz mekanda kendimi hazine bulmuş gibi hissederim.

Dün Ankara’ya yağan yağmurdan sonra tüm dallar ötücü kuşlarla kaynıyordu. Bir dürbünün ardından sanki belgesel izliyor gibiydim. Çığlık çığlığa öyle bağrışıyorlardı ki, camı açıp baktım neyi paylaşamıyorlar diye. Aralık ayı olmasına rağmen güzel gidiyor mevsim. Bahçelerimiz daha yeşil, yağmur havayı yumuşatıyor. Derin derin nefes alıp bu güzelliği içime doldurmak, şair olup şiir yazmak istiyorum. Doğa şiiri yazmak, aşk şiiri yazmak gibidir, hissetmeden yazılmaz ama; Deli ediyor insanı bu dünya, bu yağmur, bu koku, bu gökyüzü, bu tepeden tırnağa çiçek açan ağaç, bu ötüşen kuşlar.. Bu güzellikler şair yapıyor insanı..

Telli TurnaÇocukluğumuzda gittiğimiz kuş cennetlerinde çeşitli kuşları, türkülere konu olmuş turnaları, yaban kazlarını, kırlangıçları, leylekleri görmüştüm.. Babam hem gezdirir hem hikayeler anlatırdı. Mogan Gölü çevresinde kış güneşinin yavaş yavaş kaybolmaya başlamasıyla birlikte gökyüzünde ortaya çıkan renkler ve bulutlarla, güneşin harmanlandığı bu büyüleyici manzara önünden, kanat çırparak geçen göçmen kuşlar görsel bir şölen oluştururlardı.

Anadolu’da yaygın bir inanışa göre turnalar uğur, bereket, mutluluk ve refahın simgesi olan kutsal hayvanlar sayıldığı gibi, saflığın, temizliğin,dürüstlüğün, vefanın, sadakatin, sevginin, özgürlüğün de simgesiymiş. Bu nedenle insanlar genelde onlara ilişmez, yuvalarını bozmaz ve de kanını dökmezlermiş.

Anadolu’da turna avlandığı taktirde avcısına felaketler getireceğine inanılırmış. Turnalar tek eşli olurlarmış ve bazen yüz yıla kadar yaşadıkları söylenen turnalar eğer eşleri ölürse bir daha asla eşleşmezlermiş.. Turnalar, sevgide bağlılık, dostlukta sebat ve sadâkat mânasına târif edebileceğimiz vefanın en güzel örneklerini teşkil ve temsil ederler, eğer avcı turnaları vurur ve çiftlerden biri ölürse, geride kalan turna yaşamaya devam etmez ölümü seçer ve gidip kendini suya bırakırmış.. Bu nedenle turnalar mutluluğun, şansın, uzun yaşamın ve barışın simgesi olarak kutsal kabul edilmişler . Turnaların konduğu tarlaya bereket getirdiğine inanılırmış.

göçmen kuşlarıLeylekler, turnalar ve pelikanlar gibi iri yapılı kuşlar, bedenlerinin büyüklüğü sebebiyle yağ depolayamazlar, göç yolculuğunda, güneşin, toprak ve üstündeki hava katmanlarını ısıtması sonucu yükselen ve termal olarak adlandırılan hava kitlelerini kullanırlarmış. Denizler üzerinde termallerin oluşmaması, karalar üzerinden dolaşarak daha uzun göç yollarını katetmek zorunda kalırlarmış.

Bizim çocukluk zamanımızda AVM ler, cep telefonları, televizyon, teknoloji yoktu. Zamanımızı bu muhteşem güzelliğin içinde kaybolarak geçirirdik. Ailemizle daha çok birlikte olur daha çok sohbet ederdik.

Sizler de çıkın doğaya, içinizdeki kuşları özgür bırakın, renk cümbüşü ile coşsunlar, şair olup şiirler yazsınlar, ressam olup rengarenk resimler yapsınlar yazar olup romanlar yazsınlar.. Hatta müzisyen olup besteler yapsınlar..

Bu güzel pazar gününde kışı beklerken, sizlere doğa ile baş başa geçirebileceğiniz harika bir pazar günü diliyorum…

Benim sevgili kahve dostlarım :))

Hepinize kucak dolusu sevgilerimle..

Binnaz ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.