Karne Sevinci:))))

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Geri sayım bitti, yarı yıl tatili başladı 🙂

binnaz abla yazılarıSevgili öğrencilerimiz karnelerine kavuştular. Ve işte bütün bir eğitim-öğretim yılının en çok beklenen zamanı gelip çattı. Şimdi yarı yıl tatili! Karneler alındı, takdir alanlar sevindi, zayıf notu olanlar biraz üzüldü. Şimdi ise sıra bütün öğrencilerin en çok hak ettiği bu güzel tatilin tadını çıkarmakta.

Dönem boyu proje ödevleri ve sınavlarla boğuşan öğrencilerin sosyal aktivitelere vakit ayırmaları mümkün olmadı. Yarıyıl tatilinde düzenli bir program yapanlar, hem dinlenebilir hem de derslerindeki eksikleri tamamlayabilirler. Aileler iki haftalık tatilde çocuklarına neler yapmak istediğini sormalı ve birlikte tatil programı yapmalılar. Spor, yüzme gibi değişik sosyal faaliyetlerin yanında, ailece kısa mesafeli de olsa seyahat ve akraba ziyaretleri yapmak, ikinci döneme güzel hazırlanmak için öğrencilere iyi gelecektir. Bu iki haftalık mola ikinci dönemin motivasyonunu oluşturacak güzel bir süreç aslında. Bu nedenle öğrenciler sosyal aktivitelerle, spor faaliyetleri ve kültür gezileriyle de bu tatili renklendirebilirler.

unnamed (3)Ben çok çalışmak yerine, verimli çalışmayı tavsiye ediyorum. Sürekli çalışmanın da öğrenciye bir getirisi olmadığını, bu nedenle öğrencilerin dinlendikleri zamanların dışında, günlük verimli ve nitelikli ders çalışma programları oluşturabileceğini ve konu tekrarları yapabileceğini savunuyorum. Ancak çocuk, ders çalışmasına yönelik aşırı baskı ile karşılaştığında bunalabilir. En büyük problem ebeveynlerin kendilerine göre bir program oluşturmaları ve çocuğun buna uymasını beklemeleri ile ortaya çıkar. Tatilin başında çocuğunuzla birlikte doğru bir planlama yapmak her zaman yararlıdır. Böylece yarıyıl tatilinde çocuğunuz hem dinlenecek hem de öğrendiklerini unutmayacaktır.

Ben de oğlumu büyütürken her yarı yıl tatilini ayrı bir şekilde değerlendirmeye özen gösterirdim. Bir seferinde ”Pekin Tur” la uzak doğu seyehatine çıkmayı planladık. Bir taraftan karne heyecanı, bir taraftan rüyalarımızı süsleyen ülkeleri görme heyecanı, bavullarımızı günler öncesinden hazırladık. Eczanemde mesul müdürlük yapacak eczacı ile anlaştık. Okulun son günü oğlum karnesini aldı, sevinç içinde eve geldi. Bütün notları pekiyi ve takdir almıştı. Tabi ben de çok sevindim. O andan itibaren kutlamalara başladık. Ertesi gün önce İstanbul’a gittik, havaalanında tura katılacak diğer yolcularla ve tur rehberi ile buluştuk.

karne sevinciHeyecanımız doruktaydı. Önce Kuala Lumpur, sonra sırasıyla, Bangkok, Singapur, Pattaya, HongKong seyehatimiz başladı. Seyehatimiz inanılmaz güzel geçti. HongKong’dan sonra Singapur’ da 1 gece konaklayıp İstanbul’a dönüş vaktimiz geldi. O gece de çok güzeldi. Ertesi sabah bavullarımızı kapatıp kahvaltıya indik. Kahvaltıdan sonra otelden hesabı kesecek, bizi almaya büyük bir otobüs gelecek ve bizi hava alanına götürecekti.

Kahvaltıdan sonra tüm arkadaşlar resepsiyonun önünde buluştuk. Bizim hesap işlemlerimiz yapılmıyor, ‘ Sizleri 1 dakika bekleteceğiz’ deyip oyalıyorlardı. Bir sorun olduğunu anlamaya başladık. Rehber ve tur şirketinin sahibi meydanda yoktu. Bizler heyecanlamaya başladık. Otobüs şöförü gelip bakıyor ”nerede kaldınız uçak kaçacak” diyor, bizim vaktimiz daralıyordu. Benden başka 1 kişi daha ingilizce biliyor fakat Singapur’lu müdürün ne dediği anlaşılmıyordu. Meğer bizim tur şirketi sahibinin kaldığımız Marriott otele borcu varmış ve ödememiş. Ona vereceği parayı gemi ticaretine yatırmış ve batmış. Şirkete ödediğimiz paraların makbuzlarını gösterip, otel müdürünü zor ikna ettik, yoksa orada tüm yolcular rehin kalıyorduk. Son anda uçağa yetişip 13 saatlik yolculuktan sonra İstanbul’a vardık. Tabi Ankara’ya evimize varmak için de 4-5 saat yolda geçince bizim yolculuğumuz 17 saatlik bir macera ile sona erdi. Ertesi gün oğlum okuluna, ben eczaneme kavuştuk.

Şimdi e-okul, e- not, e-karne sistemi var. O zaman cep telefonu, e-okul ne arar. Günümüzde hemen google açıp e-notları görmek mümkün. Heyecan var mı Notlar önceden belli olsa da öğrencilik öğrenciliktir. Aynı heyecan, aynı sevinç yine yaşanıyordur. Çağımızdaki toplumsal değişimler, doğal olarak eğitim anlayışlarını da değiştirdi. Eğitimin içeriği de giderek hayatla daha ilişkili olmaya başladı ve çok bilen insan yerine, bilgiye kolayca erişebilmenin de yollarını iyi bilen, bilgiyi hayatı kolaylaştırmakta bir araç olarak kullanabilen insan yetiştirme giderek ön plâna çıktı.

unnamedGünümüzde, eğitimli insanın tanımı da değişti. 21. yüzyılda okuryazarlık temel bilgisayar becerilerini de kapsadı. Kişi, teknolojiden, teknolojinin boyutlarından, özelliklerinden, haberdar oldu. Geçmiş yılların itaatkâr, uslu çocuk kavramı, kendi kendine yetebilen, karar verebilen, kararlarının sonucuna katlanabilen, hak ve sorumluluklarını dengeli bir şekilde taşıyabilen insan yetiştirme kavramı ile yer değiştirdi.

Bu nedenle millî ve manevî değerleri koruyarak bu değişime ve şartlara uymaya çalışarak kendinizi en çağdaş, en bilimsel, en güzel şekilde yetiştirin sevgili öğrenciler.

Bütün çocuklarımızı ve ailelerini kutluyor onlara iyi tatiller diliyorum..

Bol bol gezin, eğlenin, dinlenin 🙂

Sevgilerimle

Binnaz ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.