Karne Sevinci!

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

unnamedBinnazabla.com’un eğitim bursu vererek eğitimine destek olduğu öğrencilerimiz karne sevinci yaşıyorlar bugünlerde. Öğrencilerimiz sizlerle birlikte büyüyorlar. Taha sizlerle tanıştığında henüz orta okula başlamış bir çocuktu. Bugün ise lise öğrencisi olan kocaman bir delikanlı oldu. Derslerinde çok başarılı. Lise sınavlarına girdi, puanları çok iyi, istediği liseye devam edebilecek. Taha yanlız çalışkan bir öğrenci değil, aynı zamanda iyi bir sporcu ve bilgisayar tutkunu. Okulunda ve çevresinde çok sevilen harika bir insan.

Sevgili kızımız Ceyda bu yıl çok ciddi bir operasyon geçirdi, bu nedenle okuluna devam edemedi. Evde dinleniyor ama aklı okulunda, arkadaşlarında ve öğretmenlerinde. Diğer sevgili öğrencimiz Efsun Nisa ise bambaşka bir kız, hem çok terbiyeli, saygılı, hem de çok çalışkan, her yıl olduğu gibi bu yıl da takdir belgesi aldı. Bütün dersleri pekiyi. 6.sınıftan 7.sınıfa geçti.. Taha gibi Efsun da bilgisayar tutkunu.

unnamed (2)Engelli öğrencilerimizin hem aile içinde, hem sosyal çevrede yaşadığı sıkıntılar düşünülecek olursa onlara takdir belgesi vermek yetmez, hem ailelerine hem kendilerine madalya vermememiz gerekir. Engelsizlerin bile cesaret edemediği şeyleri, hayatı sevmekle ve bir işe yaramanın verdiği dayanılmaz mutlulukla başarılarını ibret değil, örnek almak gerekir. Onlar bizim gurur kaynağımız.

Her öğrenci birbirinden farklı değerlere sahip, birbirinden değerli birer hazine aslında. Onların başarılı olmasını çok isteriz tabi ki, ama başarısız olduklarında da onlar bizim çocuklarımız, her iki durumda da aynı sevgiyi ve şefkati göstermeliyiz. Çocuklarımızın hepsi farklı bir yapıya ve farklı konulara meraklı. Eğitim sistemimiz bu farklılıkları ortaya çıkaramıyor, tüm öğrencileri bir potada, aynı kalıplar içinde eğitmeye çalışıyor. Bu durumda ailelere çok görev düşüyor.

unnamed (3)Şimdi tatil zamanı, çocuklarımızın yaş gruplarına göre tatil süresince okuyabilecekleri kitapları olmalı. Bizim zamanımızda Teksas, Tommiks vardı, şimdi ise sayısız kitaplar seçenekler var. Çocuklarımızın tatilde sıkılmadan dinlenmelerini sağlayacak iyi yönlendirmeler yapmalıyız. Spor, sinema, tiyatro, resim, müzik, kısacası çocuğun özgür olarak yapmak istediği her şeye zemin hazırlamalıyız.

Çocuklarımızın kendi kendini idare etmesini öğrenmesi de çok önemli bence. Ulusal veya uluslararası “doğa ve deniz gençlik kamplarına” göndermek hem yetişmelerinde, hem de değişik ortamlarda dinlenmeleri açısından çok yararlı olur. Böyle Gençlik Kamplarında gençlere serbest zamanlarını çeşitli sosyal, kültürel, ve sportif faaliyetlerle en iyi şekilde değerlendirmeleri, yeni arkadaşlıklar kurarak kaynaşmaları ve aynı zamanda yaşayarak öğrenmeleri için çok iyi fırsat olur.

unnamed (1)Tatilin “sürekli rahatlık” olmadığı çocuklara anlatılmalı, verimli tatil için dinlenmenin yanı sıra, bir program dahilinde, gelecek ders yılına hazır olmaları sağlanmalıdır. Tatil süresince sevdiği işlerle uğraşması, dünyasını olumlu yönde değiştirecektir. Hatta çocukların tatillerde bir yerde çalışmaları “işe yarama” ve “özgüven duygusu” nun gelişmesi açısından çok yararlıdır.

Bütün çocuklarımız şehirde yaşamıyor elbette, ama günümüzde kırsalda yaşayanlar da şanslılar. Televizyon ve internet sayesinde onlar da çok bilinçli ve süper akıllılar. Günümüzde 3 yaşındaki çocuklar bile birer dahi 🙂

Çocuğunuz başarılı bir karne veya hiç istemediğiniz başarısız bir karne de getirmiş olabilir. Lütfen daha anlayışlı, sevecen, arkadaşça ve dostça yaklaşın. Yavrularımız bizim en büyük hazinemiz.

Tüm öğrencilerimize ve ailelerine güzel keyifli sağlıkla geçecek hayırlı tatiller diliyorum.

Sevgilerimle

Binnaz ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.