Kadına Şiddete Hayır

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

unnamed (5)Ne diyeceğimi, nereden başlayacağımı bilemiyorum, kelimeler boğazımda düğüm düğüm. Yitirilmişliğin çaresizliği, karanlık kör kuyulardayım. Tarifi imkansız acılar içindeyim, gözlerimi kapatamıyorum. Bir kız görüyorum; girdaba düşmüş, kurtulamayan, çırpındıkça her yer balçık. Bağırıyor ama sesini kimseye duyuramıyor, sesi kısılıyor, duyan olmuyor.

Yağmur mu, yaş mı bilmem gözlerindeki.. Kar gibi bembeyaz, bebek gibi saf ve temiz, canevinden vurulmuş yatıyor, bir mırıltı duyuyorum dudaklarından ”’yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar, aşrı aşrı memlekete kız vermesinler annesinin bir tanesini hor görmesinler, uçan kuşlara malum olsun ben annemi özlerim.  Hem annemi hem babamı özlerim..”” gözleri kapanıyor. Ama ben gözlerimi kapatamıyorum.. Bu türkünün yeri burası değil ki.. Hayatının baharında hem bıçaklanmış, hem yakılmış kızın ağzına yakışmıyor ki.. 
 
Apartmanımızda oturan bir komşumuzun annesi, oturduğumuz yerden, 2 minibüs değiştirilerek gidilen bir yerde oturuyordu.. Kızı yeni doğum yapmış ve sık aralıklarla torununu görmek ve kızını ziyaret etmek istiyordu. Bazen gelince 2-3 gün onlarda kalıyor, sonra evine gidip eşi ve diğer çocuklarıyla ilgileniyordu. Çok iyi ve fedakar bir anneydi. O geldiğinde bütün apartman komşuları bir araya gelir güzel sohbetler yapardık. Bir gün yine minibüse binip Ulus’ta inmiş ve 2. minibüse binerek kendi evinin yolunu tutmuş.
 
unnamed (6)Evine varmadan dolmuş boşalmış. Sürücü geriye dönüp hangi durakta ineceğini sormuş,” İstersen biraz dolaşabiliriz” demiş. Komşumuzun annesi,” aman evladım benim senin yaşında çocuklarım var hatta torunum oldu” demiş. Sürücü; ”hiç göstermiyorsun, değme kızlara taş çıkartırsın nazlanma işte” deyince bizim komşunun annesi kapıyı açıp kendini yola atmış. Eli yüzü parçalanmış, yoldan geçen diğer insanlar yardımına koşmuşlar. O zamanlar cep telefonu olmadığı için hiç kimse anında öğrenememiş. Karakol, polis, hastane derken ancak ertesi gün haberimiz oldu. Malesef çevremizde annesi yaşındaki kadını taciz edecek, onun kendisini yola atıp parçalanmasına sebep olacak, bu kadar gözü dönmüş caniler var.  

Kadına Şiddete HayırYa Özgecan Aslan? Onun canına da vahşiler kıymadı mı? Hayatının baharında hunharca katledilen güzel kızımız ne olacak? Onun yaşam hakkını kim geri verecek. Hakim Bey mi? 

Bu yaşanan İnsanlık Suçu nasıl cezalandırılacak. Türk Ceza Kanunları böylesi vahşetler için yetersiz kalıyor demek ki. Ne dinimizce, ne de yasalar önünde bu vahşetin hiç bir savunması olamamalı.

Kadına Şiddete HayırHiç vakit kaybetmeden toplumsal cinsiyet eğitimi verilmeli; karar vericiler, ana babalar, muhtarlar, zabıtalar, emniyet görevlileri, esnaflar, valilikler, belediye çalışanları, din görevlileri ve gençleri de kapsayan paneller ve mecburi katılımlı eğitimler verilmelidir. 

Eczacılık mesleğimi icra ettiğim 40 yıl boyunca kadına şiddet olayları ile hemen her gün karşılaştım. Psikolojik şiddetten tutun da, aile içi şiddet, duygusal, cinsel, ekonomik, fiziksel şiddete kadar her türlüsüne şahit oldum. Kadının temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayan bu derin toplumsal yaraya dikkat çekmek istiyorum.

Bu elim olayı, şiddetin her türlüsünü şiddetle, lanetle ve nefretle kınıyorum.

Benim sevgili kahve dostlarım böyle bir günde, sevgiyi, sevmeyi, iyi ilişkiler içinde olmayı yazacakken, konunun vahşet, canice katliam olmasından derin üzüntü içindeyim.

Bugüne kadar katledilen tüm kadınlara  Allah’tan rahmet diliyorum..

Sevgilerimle

Binnaz ablanız..

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.