Kadın

fal-ad1

Değer duygusu yüksek, kendini bilen kadınlar her zaman türlü hilelerle baş etmek zorunda bırakılabilmekteler. Amaç edinmiş olduğu ilke; çoğunlukla çocuklarıyla hakkı olan rahat bir hayat yaşamak ya da tek düze düzene karşı koyup ayakları üstünde durma mücadelesidir. İki türlüde nefes alma kendini ifade etme ve ezilen olmama düsturuyla yaşam alanını özgürleştirmeye çabalar. Bazı kendini bilmezler kadını sırf karalamak adı altında hangi görüşte ve inançta olursa olsun giyimini kuşamını eleştirip hak iddia ederken bazı kendini bilmezlerde içini bilmediği aile hayatını, ilişkisini eleştirip zor olan hayatını daha çekilmez hale sokmayı iş edinirler. Tarot falı ve Kahve falında en çok karşılaştığım kıskançlık ve yaşamlarını zora sokmaların yine yakın çevrelerinde ki insanlardan olduğunu görmek beni üzse de bunları anlatarak dikkat edilmesi gereken kişiler hakkında uyarıda bulunarak işim gereği olduğu için, aktarıp yardımcı olamaya çalışıyorum. Kadın olmak kutsaldır ama bir o kadar da zordur azizim; Ulu Önder Atatürk kadınlara verilmesi gereken önemi arz etmek için omuzlarda taşınması gerektiğini söyleyerek kadını yüceltirken Kutsal kitabımızda cennetin anaların ayakları altında olduğu yazılırken hala kendini kadına zulüm ve sözlü şiddet uygulayan zihinlerle aynı havayı teneffüs edebiliyoruz.

Kendini bilen kadın erkek ayrımı olmadan trafikte, yönetim kurulunda, evinde ailesinde bulunan kadınlara saygıyı eşit göstermeyi başarabiliyor. Empati devredeyse bırakın eziyeti aşağılama gibi bir saçmalık söz konusu olamamıştır. Eşinden fazla kazanıp ya da aynı kazanıp sonuçta çoçuğunun eksiğini gidererek babaya destek oldum gururu ve çocuğunun tamamlanışına sevinirken egosundan kıskançlık eden kaç kişi karısını ezmekten alıkoyamadı kendini. Erkeklik ötesi durumundan kaynaklı hadi empati yapamadı ya kadın kadına aynı düşünebiliyoruz derken ederken acımasızca tarzını eleştirip kadının kazanmasını yücelteceğimiz yerde kaç kere eleştirdik düşündüğümüzde tüm samimiyetimizle kendi gerçeğimizi de görebiliyor muyuz?

Değil 8 Mart seksen Mart’ta geçse değer güven duygusu değişmezse öncelik kadına verilemezse güçsüz olmaya ezilmeye hor görülmeye devam edecektir. Geçen bir haber programın da yapılmış olan bir istatistik anlatılırken yüzdelerle en çok terfi ettirilen, tercihen yönetime gelenlerin erkek ağırlıkta olduğunu övünerek anlatırken tarihten günümüze kadar ulaşan kadınların başarılarını görmezden gelindiği gerçeği tekrar ortaya koyulmuş oluyordu. Oysa ki kadınların başarı hikayeleri ile dolu olan tarih ivme ivme gerçeklik kokuyordu.

Marie curie Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarıyla Nobel ödülü alarak neoplazmaların tedavisinin içine yapılmasını sağlamıştır.

1792 kadın hakları savunması kitabını yazan Mary Wollstonecraft o yıllarda büyük cesaret gösterip ezilen kadınlara dayanak olmayı başarmış günümüzde de kendi adını yaşatmıştır.

Harriet Beecher Stove Köleliğin karşıtı olan masumu savunan ABD’li bir yazardır. Amerikan’ın iç savaş döneminde yazdığı 20 köle karşıtı kitapla sesini duyurmayı başarmıştır.

Florence Nightingale hemşireliğin Modern kurucusudur. Yaralı askerlere gece gündüz demeden baktığı için ayrıca lambalı kadın ünvanı almıştır. Kırım savaşına destek için gidecek olan tedavicileri hemşire olarak eğiterek askerlere doğru tedavi uygulanmasını sağlayarak modern hemşireliğin ta günümüze ulaşmasını sağlamıştır.

Coco Chanel Fransız moda tasarımcısıdır. Moda’nın yüzyılın en önemli ismidir. Tarihe adını yazdıran günümüzün trend markasının sahibesi Chanel tek dünya kadınlarını değil Yüce Atamız Atatürk’ ün isteği ile 1930 yıllarında anlaşma yaparak Türk Silahlı Kuvvetlerinin üniformalarını dikmiştir.

Halide Edip Adıvar’ın 1919 yılında İstanbul’da ülkenin işgalini engellemek üzere halka yaptığı konuşmayla işgale karşı harekete geçirmeyi başardığı için hatip ünvanına sahip olmuştur. Öte yandan kurtuluş savaşında yüce atamızın yanında sivil olarak görev alarak rütbe almıştır. Yazdığı eserler dünya çapında tanınırken 1950 de milletvekilliği yapmıştır.

Afife Jale 1919 da sahneye çıkan ilk Türk kadınıdır. Dönemin en cesur kadınlarından olan Afife ,oynadığı oyunla günümüz balesinde oyunlara sahne olup ayakta alkışlanan öyküsü ile hala adını yaşatmayı başaran kadınlardandır.

Atatürk’ün manevi kızı olan Afet İnan Cumhuriyetin ilk profesörlerindendir. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya fakültesi’nde ilk Türk Devrim Tarihi kürsüsünü kurmuştur. 50 kadar kitabı bulunan Cumhuriyet öncüsü kadınlardandır.

Muazzez ilmiye çığ, Leyla Gencer, Türkan Saylan, Bahriye Üçok, İdil Biret gibi daha nice saygın Türk kadını tarihe başarıyla adlarını yazdırmayı başarmıştır. Toplum birbirine gösterdiği saygınlıkla sevgiyle anılırmış. Erkek kadın her zaman güç olarak değilse de hak olarak eşittir. Güç görecelidir gerçi, merhamet ve annelik duygusu fıtratında olduğu için zalim hükümdar çıkmamıştır kadınlardan yine tepeden tırnağa onlarla olmanın güveni içinde olup bir kadından doğup bir kadından soyunuzun ürediği düşünülürse toplum kadının temel direğidir demek mümkündür. Kadının eli değdiği her yer çiçek bahçesine dönüşür sevmeyi bilelim yeter ki.

Siz müstesna hanımefendilerin her gününün özel ve tıpkı kadınlar günü gibi olmasını temenni ediyor, hepinize kucak dolusu çiçekler gönderiyorum…

fal-ad1
Gizem Sitare

Gizem Sitare

Yorumcu, yoğun sezgisel güçleri ile bilinen akrep burcu mensubu. Uzun yıllar bu özel yeteneği ile takipçilerinin hayranlık duyduğu bir yorumculuk geçmişine sahip.Takipçilerine bu alanda verdiği desteğin ve geri dönüşlerin yaşama ilişkin kendisini motive ettiğini belirten yorumcu bu işi severek ve keyifle yaptığını vurguluyor.Derin ve iz bırakacak yorumları ile binnazabla.com da sizleri bekliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.