İstanbul’da Türk kahvesi keyfi nerelerde yapılır?

fal-ad1

Merhabalar…

Kahve keyki
Kahve keyki

Kahvelerin sultanı, en hatrı sayılanı, dost barıştıranı, kız istemelerinde tuzlusunun sevgiliye ikramıyla yuva kurmadan önceki yapılan son sınav.. Türk Kahvesi..

Ona biçilen roller aslında onu içmenin bir seramoni olduğunu ne güzel kanıtlıyor değil mi ?

Yalnızlığa eşlik eder yada sevgili buluşmalarının gizli dinleyicisidir. Kapatıverdiğiniz mi siz o gizli dinleyicinin nasıl da içinizi anlattığını sohbetinizden biriktirdikleriyle nasıl onu okuyan falcının dilinde kelime olduğunu anlarsınız.

Kahveden bir yudum alınır ve sonra etrafa bakılır…

İşte bu anda onu içtiğiniz alanın verdiği keyfi ikiye katladığını anlarsınız. Açık alandaysanız kesinlikle daha çok zevk alacaksınız. Ama etrafınızda fazla insan varsa dikkat edin çünkü o sadece sizi dinlemek ister.. 🙂

İstanbul'da kahve keyfi
İstanbul’da kahve keyfi

Daha sakin yerlerde ve sevdiğiniz bir dost, arkadaş yada ailenizden biri ile içmek kesinlikle en iyi seçim olacaktır. Yalnızken içmek ise gerçekten her yiğidin harcı değildir.. 🙂 İstanbul’da bu güzel seramoniyi gerçekleştireceğiniz; Türk Kahvesi tutkunu olarak bizzat içmeye gittiğim favori mekanlarımı sizinle paylaşmak istiyorum.

İlk olarak benim için gerçekten çok önemli olan bir mekanı paylaşmak istiyorum. Kapalı çarşının içinde 60 yıldan fazladır hizmet veren Şark Kahvesi size 60’lı ve 70’li yılların o samimi, sıcak havasını solutacak.. Kapalı Çarşının hafiften kulağınızı cızlatan o uğultulu sesi sevdiğinizle sohbetinizi gizleyecek; ve siz kum ateşinde pişirilen taze çekirdekli özenle hazırlanmış kahvenizin tadını çıkaracaksınız.

Ve diğer favorim beni gerçekten etkileyen sakinliği ve şirinliği ile en sevdiğim İstanbul Mahallelerinden biri, Şener şen ve Türkan Şoray’ın bizi ekran başına kitleyen, İkinci Bahar dizisine set olmuş, Samatya Mahallesindeki Matya Kafe.. İçeri girdiğiniz anda Türk Kahvesi ve birlikte servis edilen likörünün eski deri koltuklarla birleşen kokusunu hissedeceksiniz. Sıcacık ortamı sizi büyüleyecek. Türk kahvesi ve likörü birlikte denemelisiniz. Bu ikisi karşılığında sadece 5 tl ödeyeceksiniz. Ha birde unutmadan Arap Abi’ye Güven Cihan beyin selamı var dediğinizde hesapta indirim yapmasa da sizi unutmayacak ve yıllar sonra tekrar gittiğinizde bile hatırlayacaktır. 🙂

Orası tanıdığın tanıdığa sahip çıkabildiği eski İstanbul Mahallesidir.. Samatya..

Boğazda kahve keyfi
Boğazda kahve keyfi

İstanbul’da Türk Kahvesi keyfi boğaz manzarası olmadan eksiktir mi diyorsunuz? Boğazı her özlediğimde koşa koşa gittiğim bir mekan, Bebekte, boğazın kıyısında Koru Kahvesi.. Bütün gününüzü orda geçirmek isteyeceğiniz ve Türk Kahvesinin boğazın eşsiz güzelliğiyle taçlandığı ve benim tercihim olarak yalnız başına kahve keyfini sevenlerin bayılacağı bir mekan..

Son olarak İstanbul’un en uğrak semtlerinden biri Beyoğlu, Taksim… Sadece İstiklal Cadesinde yürümek bile keyiflidir değil mi.. 🙂 Biraz da yorucudur ve yorgunluk kahvesi için birçok seçenek vardır. Tabiiki ben size en özel bulduğumu önereceğim. Chaplin Cafe, İpek Sokaktan girip ikinci sola döndüğünüzde karşınıza çıkacak. Şu ünlü Mc Donalds’ın sokağından bahsediyorum.

Üçüncü katta bulunan bu mekan marjinal duruşu ile ün salmış ve sizi gerçekten bütün dertlernizde uzaklaştırarak, hemen hemen bütün müşterilerinin birbirini tanıdığı, gökkuşağı bayrağını dalgalandıran, Türk Kahvesinin keyfini dibine kadar hissedeceğiniz bir mekan.. Buradaki samimiyete ve sıcaklığa özellikle hanımlar bayılacaklar.. 🙂

Türk Kahvesi’nin ona yakışan asaleti ile saygı gördüğü bu dört mekan benim favorimdir.. Bir gün buralarda denk gelirsek selamınızı esirgemeyin benden..

Fincanı kapatın niyetlerinizi ve en gizli sırlarınızı fısıldayın.. Ve biz de binnazabla.com ailesi olarak fallarınızı yorumlayalım..

Sevgiler..

fal-ad1
Güven Cihan Çoban

Güven Cihan Çoban

Astroloji, ortadoğu ve anadolu Mistisizmin göbeği olan İskenderun/Hatay’da ikiz kardeşiyle aynı anda dünyaya geldiğini ifade eden yorumcu, her bireye nail olmayan özel psişik bağlar ve telepatik zekayla dünyaya geldiğine inanıyor. Bulunduğu şehrin doğusunda Arap, Ermeni,Türk kültürleriyle yetişen yorumcu, özellikle Ortadoğu ve Anadolu mistisizmi, parapsikoloji ve astrolojiyle çok yakından ilgilenmeye başlayarak,kendisinde keşfettiği özel yeteneklerini kahve, tarot ve astroloji ile birleştirerek bu deneyimlerini insanlarla paylaşmaya başladı.

3 Yorum
  1. En güzel türk kahvesi keyfi nerelerde yapılır onun tercihi size kalmış ama değişmeyen tek bir gerçek var en güzel türk kahvesi bakır cezvede yapılır.

  2. Ayni Yokuşu tirmandik ayni havayi soguduk cocuklugumun eglencesi senu buralarda gormek cok guzel :):)

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.