İslam’a Göre Mevsimlerin Ve Ayların Burçları

fal-ad1

burclar-ay3Değerli Binnaz Abla Blog takipçilerimiz,

İslam’a göre mevsimlerin Ve ayların burçları yazımı sizlerle paylaşmak istedim.. İslam da burçların yeri ve önemi büyüktür. İslam dininde burçlar var mıdır? sorusunu bir çok kişi düşünmekte Tabiat ve olayları Kur’an da bir çok yer de derin açıklamalar ile geçmekte… Dahası Kur’an’ın tabiata ilişkin göndermeleri çoğunlukla göklerle ilgilidir. Geleneksel İslami dekoru içinde astronomiye “ilm-el hey’eh”, “ilm en-nücum” ya da “ilm el-felek” adı verilir ve bu ilim sabit yıldızlar ile gezegenlerin gözlenmesi, gezegenlerin hareketlerinin hesaplanması, astronomi araçlarının icat ve kullanımı ile ilgilenir. Burçlar en merak ettiğimiz ,hayatımıza adeta yol haritası olan muazzam bir gerçektir. Şimdi gelin birlikte bakalım burç neye denir?Gökteki bir takım yıldızlara ve yıldız kümelerine burç denir. Her burcun yerinde değişmeden tabirine uygun yorumu kişinin doğum haritasına göre yapılmaktadır.. Burçlar on iki adettir. Bunların altısı kuzeyde, altısı da güneydedir. Gök bilimciler yıldız kümelerini, her ayda ve mevsimde göründükleri şekillere göre isimlendirmişlerdir. Bir çok kaynakta bu doğrulanmıştır..

Buna göre burçların isimleri ve tekâbül ettikleri aylar şunlardır:

1) Koç (hamel) burcu, 21 Mart-19 Nisan.

2) Boğa (sevr) burcu, 20 Nisan-20 Mayıs.

3) İkizler (cevzâ) burcu, 21 Mayıs-21 Haziran.burclar-1y2

4) Yengeç (seretân) burcu, 22 Haziran-22 Temmuz.

5) Aslan (esed) burcu, 23 Temmuz-22 Ağustos.

6) Başak (sünbüle) burcu, 23 Ağustos-22 Eylül.

7) Terazi (mîzân) burcu 23 Eylül-23 Ekim.

8) Akrep (akrep) burcu, 24 Ekim-21 Kasım.

9) Yay (kavs) burcu, 22 Kasım-21 Aralık.

10) Oğlak (cediy) burcu, 22 Aralık-19 Ocak

11) Kova (delv) burcu 20 Ocak-18 Şubat.

12) Balık (hût) burcu, 19 Şubat-20 Mart.

Değerli okuyucum, İslam güzellikler dini insan hayatını kolaylaştıran bu bilgiye de bir çok burclar-ay1eser de yer vermiştir. Mevsimlerim bile burcu vardır. Yılın her ayında güneş bu burçlardan birine girer. Güneşin Koç burcuna girmesiyle ilkbahar; Yengeç burcuna girmesiyle yaz; Terâzi burcuna girmesiyle sonbahar; Oğlak burcuna girmesiyle kış başlar.Bu güzel döngü de her şey olması gereken yönde ilerlerken, bizler o etkileri yaşarız, taşırız farkında olmadan. Her şeyi ilmek ilmek ören,öğreten, bizlere yüce yaradanın 99 isminden birisi olan (Mülkün, kainatın sahibi, mülk ve saltanatı devamlı olan) “El-Melik ” sıfatı ile açıklıyor. Her imkanı araştırma – öğrenme gücünü bahşeden yüce yaradanın yarattığı her şeyin bir nedeni var.. O’nu bulmak, anlamak, yaşamak gerekir. Gök kubbenin sahibine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Diğer yazılarım ve yorumlarım ile binnazabla.com ‘da buluşmak üzere.

Sevgilerimle.

fal-ad1
Gizem Sitare

Gizem Sitare

Yorumcu, yoğun sezgisel güçleri ile bilinen akrep burcu mensubu. Uzun yıllar bu özel yeteneği ile takipçilerinin hayranlık duyduğu bir yorumculuk geçmişine sahip.Takipçilerine bu alanda verdiği desteğin ve geri dönüşlerin yaşama ilişkin kendisini motive ettiğini belirten yorumcu bu işi severek ve keyifle yaptığını vurguluyor.Derin ve iz bırakacak yorumları ile binnazabla.com da sizleri bekliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.