Hoşgeldin Onbir Ayın Sultanı :)

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Zehra teyzemin eşi Ahmet eniştem teyzemle evlenip Ankara’ya gelince, Sağlık Bakanlığında sağlık personeli olarak göreve başlamış. Onların da Seyranbağlarında bağ evleri vardı, bize yakın otururlardı.. Eniştemi, Sağlık Bakanlığından görevli olarak Hac kafilesiyle birlikte bir kaç kez Hicaz’a göndermişler. O zamanlar Hicaz’a develer üzerinde giderlermiş.456Eniştem bu nedenle genç yaşta hacı olmuş..Sağlık personeli olduğu için iğne yapardı..Enjektörleri kaynattığı kutusu, maşası, pamuk ve alkolü her zaman hazır bulunurdu. Hasta olup iğne yaptırmak isteyenler, onların evine çıkan dik yokuştan çıkarlar, “Nereye gidiyorsun?” diye soranlara ”Hacı efendiye ”diye cevap verirlermiş. Bu sebepten Bağlar caddesine çıkan dik yokuşun adı Hacıyolu sokak olarak kalmış.

Eniştem Ramazan ayına , oruç tutmaya çok özen gösterirdi. Çok severek, büyük bir hazırlıkla Ramazan ayına girilirdi. Ben de çocukluğumdan beri severek geçiririm Ramazan ayını. Ramazan ayı oruçla, iftarla, hoş sohbetlerle geçerdi. İşte yine Ramazan ayı geldi.

Ramazan ayında günlerimiz oruçla, ibadetle geçecek.Ruh ve bedenden yaratılan insan, madde ve mananın birleşiminden meydana gelen müthiş bir güzelliktir. Oruç,  madde ile mana arasında güzel bir dengedir. Oruçla sabretmeyi, istekler ve arzular karşısında direnmeyi öğreniriz. Kimsenin görmediği bir yerde, nefsin ihtiyaç içinde olduğu bir anda, onu yemeden içmeden, alıkoyan güç nedir? Bu güç iman gücüdür ve Allah’a karşı duyulan sorumluluk bilinci ve O’na verilen sözdür..

İnsanoğlu dünyaya yiyip içmeye yatıp uyumaya gelmemiştir. İnsan olarak amacımız tekamül etmek, gelişmek, her an daha iyiye, daha güzele ulaşmak, insanlığa faydalı daha iyi bir kul olmaya gayret etmektir.

ramazaniserifOruç Allah ile kul arasında gizli kalan bir ibadet olduğundan,
buna riya,  gösteriş, karışmamalıdır.
Oruç tutan kişinin mükafatı Allah tarafından verilir.

Oruçlu bir kişinin, kaba bir söz söylemesi, başka bir kişiye sataşması,
hile yapması onun orucunu zedeler.
Elbette oruçda gaye sadece aç, susuz kalmak değildir. Oruç tutmak yaşayışımızla, özümüzle, sözümüzle,
başka insanlarla olan ilişkimizle de orucun bilincinde olmaktır. Yani duygularımızı arındırarak, öfkeden, hasetten, kinden, nefretten ve benzeri kötü duygulardan
içimizi arındırma gayreti içinde olarak oruç tutmalıyız.

Çocukluğumda çamaşırlar elde yıkanırdı. Bizim de büyük bir bakır kazanımız ve büyük bir bakır leğenimiz vardı. Annem bakır kazanda suyu kaynatır, leğenin içinde 2-3 su yıkar, bir de çivitlerdi.. Karşı komşumuzun tokaçı vardı, yıkadığı çamaşırları kurnasının üstüne koyar tokaçlardı.

Çamaşırcı kadınlar olurdu,  çamaşırAnnem yardım etsin diye, bazen çamaşırcı kadın çağırırdı eve. Çamaşırcı kadın çağırdığı, Ramazan ayına rastlayan sıcak bir yaz gününde, çamaşırlar yıkanmış, durulanmış  asılmış,  ve saat de akşamüstü olmuştu. Annem iftarlık birşeyler koydu, teşekkür edip parasını verdi. Tam  çamaşırcı kadın evden çıkacakken ”aa anne kadına bak sabunu neresine koymuş” dedim. Benim böyle hayretle çocukça ağzımdan çıkan sözle annem kadına baktı 2 kalıp sabunu kadın gömleğinin içine atmıştı. Annem hiç birşey demedi, Kadın kıpkırmızı oldu, onları çıkartıp, ”yanlışlıkla koymuşum” dedi ve gitti.

Akşam babam eve gelince iftar yapıldı ve annem o gün olanları babama anlattı.
Babam bizleri karşısına alıp nasihat etmeyi severdi, o gün de ”Oruç tutmak sadece bedenimizi aç ve susuz bırakmak demek değildir, duygularımızı arındırarak, öfkeden, hasetten, kinden, nefretten ve benzeri kötü bütün duygulardan uzak kalmaktır, yalan söylemek, başkasına ait birşeyi almak, kalp kırmak, bizi iyi insan yapmaz, iyi insan olmak için kalbimizle de oruç tutmalıyız” demişti..

Bu yılda 9- Temmuz- salı günü Ramazan ayının başlangıcı. Hepinize sağlıklı ve huzurla geçecek güzel bir Ramazan ayı diliyorum. Ramazan ayının sabrı, rahmeti , bereketi, selameti hepinizin olsun 🙂

Sevgilerimle

Binnaz ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.