Hıdırellez

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

HıdırellezMayıs ayının gelmesi ile güneş ayrı parlar, yağmur bulutları ılık yağmur damlalarını dökecek yerler ararlar, sanki toprağa yeniden can gelir. Doğa, hiç çaba harcamadan ve mükemmel bir kusursuzlukla yeniden hayat bulur. Papatyalar diz boyu büyür, gelincikler nazlı nazlı salınırlar. Baharın gelişini, toprağın uyanışını, tüm bitkilerin canlanışını, renklerin yeşile dönüşünü simgeleyen harika bir gündür Hıdırellez. Mayıs ayının ilk haftasında en güzel şeydir.

İşte yine mevsimlerden bahar, aylardan Mayıs ve günlerden Hıdırellez. Hıdrellez yada Hıdırellez, Dünya’da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu varsayılarak kutlanmaktadır. Hıdırellez günü, 5 Mayıs gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir…

HıdırellezHızır’ın; yaşam suyu (ab-ı hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış olduğuna, özellikle de baharda aramızda dolanarak, bolluk bereket ve sağlık dağıttığına inanılır. Hızır bir kişiye verilen addan çok, aslında doğasal bir durumu, baharla vücut bulan yaşamın tazelenmesini imgeler. Hızır’ın, kalbi temiz, Allah’a inanan insanlara yardım ettiği, uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik getirdiği, dertlilere derman, hastalara şifa verdiğine inanılır. İnsanların şanslarının açılmasına yardım ettiği, şans ve kısmet getirdiği söylenir. Acil yardıma ihtiyacı olan bir kişiye yardım ulaşınca,

-‘ Hızır gibi yetiştin ‘ – denir ve çok sevinilir…

Türkiye’de Hıdırellez Bayramı 6 Mayıs (5 Mayıs Gecesi) kutlanır. Bugün Dünyada baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir. Bugünü Hıdırellez gecesi, Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere bereket vereceği inancıyla çeşitli eğlenceler yapılır.

HıdırellezYiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır, Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdırellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlar, Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdeleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Bir araya gelinir, şarkılar söylenir, maniler okunur.

Su başında su tası,
Gümüştendir kurnası
Bugün dilek tutanın
Kabul olur duası,

HıdırellezÇocukluğumdan beri çok alışkınım Hıdırellez’de dilek dilemeye. Bağ evimizin bahçesindeki gül ağacının dibine çok dilekler yazıp koyduk. O gül ağacının dili olsa da anlatsa sizlere. Çizilen evleri, bezden yapılmış bebekleri, arabaları, kimsenin bilmediği gizli dilekleri. Çocukluğumda her 5 Mayıs gecesi gül ağacının dibinde toplanılır, herkes dileğini bir kağıda yazar, gülün dibine bırakırdı. Mahallemizde Fatma abla vardı. Yaşı ilerlemiş biriydi. Hiç evlenmemişti. Ondan bahsederken “Çirkin Fatma” derlerdi. O’ da gelirdi dilek dilemeye. Bir seferinde çöpten bir adam resmi yapmıştı.

Hıdırellez”-Ben çirkinim ama eşim güzel olsun”- demişti..
Bir sene olmadan gerçekten yakışıklı bir beyle evlenmişti. Evlendiği kişi çok iyi bir insandı.. Bütün komşular Allah çirkin talihi versin demişler, bu hikayeyi yıllarca anlatmışlardı. Fatma abla ile annem çok iyi arkadaştı. Bize çok sık gelirlerdi. Annem her zaman iyi niyetli, iyi insan olmanın faziletlerini anlatırken bu hikayeyi anlatırdı… Allah’tan saf niyetle istenilen şeylerin gün gelip gerçekleşeceğini söylerdi.

HıdırellezHer yerde festivaller düzenleniyor, gül dalına dilekler asılıyor. Gidemiyoruz diye üzülmeyin. Gül ağacı nereden bulacağız diye düşünmeyin. Ben de sizler için, can-ı gönülden, en saf niyetimle, isimlerinizi yazdım kağıtlara. Geçen yıl da yazıp, gül dalına asmıştım. Evlenenler, çocukları olanlar ev alanlar, işe girenler şimdi çok mutlular.

Ben de paranız bol, kazancınız bereketli olsun diye, şeker, pirinç, tuz ve bir sandık dolusu altın bıraktım gül dibine Ev, araba, bebek sahibi olmak isteyenlere mutlu yuva resmi yaptım. İçine bebek, kapısına araba, ağzınız tatlı olsun diye tuzla şeker de koydum. Bağ evimizin bahçesinde bulunan gül ağacına Hızır uğrasın isimlerimizi sırayla okusun. Dileklerimizi görsün… Herkesin muradı olsun Çok mutlu olun.

Hepinize harika bir pazar günü diliyorum benim sevgili güzel dostlarım.

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız.

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.