Hayırlı Ramazanlar

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Hayırlı Ramazanlarİslamiyette mübarek aylar, günler, geceler vardır. Bunlardan biri de üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayıdır. Bu ay Arabi ayların dokuzuncusudur ve kıymeti bakımından bütün zaman dilimlerinin en başında yer alır. Zira oruç nimeti bu aya has olarak farz kılınmıştır. Kuran-ı Kerrim bu ayda indirilmiştir. Bin aydan daha hayırlı olduğu haber verilen Kadir Gecesi yine bu ayın içinde gizlidir. Bu ayda ifa edilen bir farzın, diğer aylarda yerine getirilen yetmiş farza bedel olduğu bildirilir.

Hayırlı RamazanlarRamazan ayı boyunca dikkat edilmesi ve bilhassa özen gösterilmesi gereken önemli konular vardır. Bunların başında “hak” gelir. Bu hakkın en başında da “ana baba hakkı” gelir. Zira onlar bizleri türlü zorluklarla dünyaya getirmişlerdir. Nice zorluğa göğüs gerip bizi hayata hazırlamışlardır. Üzerimizde eşimizin ve evlatlarımızın da hakları vardır.

Zira onlar, bizlere Allah’ın birer emanetidirler. Hayatın yükünü beraberce paylaştığımız değerlerimizdir. Öyleyse annemize, babamıza merhamet ve hürmetle, eşimiz ve evladımıza sevgi, şefkat ve muhabbetle davranmalıyız. Üzerimizde akraba ve komşularımızın hakkı vardır. Zira onlar bizim için birer bereket vesilesidir. Öyleyse akraba ve komşularımızdan ilgiyi kesmeyelim. Onların sevinç ve üzüntülerini paylaşalım. Üzerimizde yetimlerin hakkı vardır. Zira onlar bizin için birer imtihan vesilesidir. Öyleyse yetimlere sahip çıkalım. Ellerinden tutup onları hayata hazırlayalım.

Allah insanoğlunu doğanın içinde var etmiştir. Doğa insanoğlundan önce de vardı. Dengesi bozulan doğada en büyük zararı görenler doğanın gerçek sahibi olan hayvanlar oldu. Oysa doğada gördüğümüz her canlının, doğada bir görevi vardır. Önemli olan bu dengeyi bozmamaktır. Doğal hayatın, çevremizin ve hayvanların da hakları vardır. Onları unutmamak ve her tür canlının “yaşam hakkına” saygı duymak ve korumak birinci vazifemiz olmalıdır.

Ramazan ayını günahlarımızın affı için bir fırsat bilmeli, öncelikle böyle zamanlarda kulluğumuzu gözden geçirerek eksik ve hatalarımızı ele almalı ve bunları düzeltebilmenin yollarını aramalıyız. Çevremizdeki fakirlere yardım etmeli, imkanımız ölçüsünde sadaka vermeli, imkanı olmayan öğrencilerin okuması için ellerinden tutup onlara destek olmalıyız. Ramazanda amacın sadece aç kalmak olmadığını idrak etmeli, faziletini iyice anlamalıyız.

Hepimize hayırlı Ramazanlar benim sevgili kahve dostlarım.

Sevgilerimle,

Binnaz ablanız.

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.