Hayat Sevince Güzel

fal-ad1

Kahve falının enerjisi sayesinde gönülden gönüle giden bir yol açılabilir. Bunun yolu gerçekte de ne istediğimizi söylemek ve uygulayabilmekle ilgili telvelerin rehberliğinde nasıl eşlik edeceğimizle alakalıdır. Aslında, fal bir uyum sürecidir. Faldaki rehberlik bilinçaltınızdaki düşüncelerden daha fazlasıdır her ne kadar bilinçaltınızdan oluşuyor olsa da aslında hayatımızdaki her konudan birer birer dahi olsun mutlaka denebileceği detayları da barındırmaktadır.. Bir şey deneyeceğimiz zaman ya da bir şey yaşayacağını zamanda bunlar falda çıkar içimizden geçenleri gerçekten söylemek istiyorsak değişmesini beklediğimiz ya da olmasını beklediğimiz konulara odaklanarak yorumcuyu adeta bir ışık gibi yolumuza yönlendirebiliriz. Olmayana üzülmek ya da bir kehanet beklemek biz insanoğlunun doğasında yapısında var. Ancak falın sihirli küresinin Olmadığını söylemek her ne kadar mümkün değilse de bunun aslını kanıtlayan bir durumda yoktur… Bu tamamen yorumcu ile danışan arasında oluşan bir penceredir. Bu pencerede iken hangi tarafa bakmak istediğinizle ilintili gelişir ama daha fazlasının ne yönde olacağını da söyleyebilir… Görmek istedikleriniz veya görmek istemedikleriniz de bir pencereyi açtığınızda karşınıza çıkabilir; çünkü hayatın kendisi durağan değildir. Olmasını istediğiniz bir şeyde o an karşınızda olabilir… Şöyle bir düşündüğümüzde bir sabah uyandığımızda pencereyi açtığımızda karşımızda en sevdiğimiz kişiyi görsek! ya da sadece olmasını hayal ettiğimiz yerde olduğumuzu penceremiz bize gösterebilse idi ne muhteşem olurdu. Bunu soyut bir müjde halinde fal verecektir süreci takip ederken yaşantımızda somuta dönüşecektir. Hayat ne kadar zor olsa da fincan çıkabilecek olan bariyerleri atlamaya olanak verebilir. Hani bir şarkı var ya; ‘’ hayat sevince güzel’’ nostaljik ama bizi tamamlayan bir şarkıdır… Bir de filmi vardı; Ayşe’ciğin tüm kasabayı iyi kalpliliği ile dünyada güzel şeylerin olabileceğini, öyle olmasa bile güzel duygular taşıyarak bile her şeyin daha güzel olacağına dair umutlar vererek hepsini mutlu ediyordu. Meydanda dans gösterileri yaparken ‘’bir şu kelebeği, bir taşı sevin yeter’’ diye güzel bir şarkı söyleyip tüm kasaba halkına mutluluk üzerine motive ediyordu.

“Dünyayı güzellik kurtaracak bir insanı sevmekle başlayacak her şey” koduyla bilinçaltlarını yeniden canlandırıyordu. Film sahnesinde Münir Özkul çocukların kiraz toplamasına kızan adamdı ona rağmen altında yatan birçok acılı gerçeği vardı onun yüreğine dokunmadan bu acılı gerçeği kimse öğrenemiyor herkes onu hor görüyordu. Zeynep Değirmencioğlu yani Ayşe karakteri onun derinlerine inerek sevgi ve pozitif tavırlarıyla onun derdine ortak oluyor ve hayattaki çocuk arzusuna ulaştırıyordu onu. Fatma Belgen vardı filmde oda Ayşeciği sürekli rezil etmeye çalışan bir kızdı onu da ailede yaşadığı problemlerden dolayı böyle negatif bir kişilik olduğunu Ayşe ortaya çıkartıp ona dostluk eli uzatarak her şeyi olumluya döndürüyordu ve en iyi arkadaşı oluyordu. Nedret güvenç Ali karakterinin kibirli annesi rolündeydi; onunda yaşantısında birçok sıkıntı yaşamış çok sevdiği her şeyinden mahrum bırakılmış bir kadın olduğunu Ayşe buluyor ve onun da sevgiyle tamir edilmesi gereken gönlündeki noktalara dokunuyordu… Aslında filmin temasındaki gibi sevgi tüm kapıları açarken iyimserliği elden kaybetmemek gerekliliğini hedef alıyordu. Filmde; Ayşecik bir oyun oynamak istiyordu Peker karakteri ne oyun olduğunu soruyordu Ayşecik mutlu olma oyunu diyordu Ayşe anlatıyordu :köyde deprem olmuştu ve ölen yaralanan bir çok kişi için yardım geliyordu yardımların arasından Ayşecik sadece bir bebek oyuncak bebek çıkmasını istiyordu ve bunu Peyker’e anlattığında Peyker: evet! bebek çıktı mı, Ayşe diye sordu: Hayır… Koltuk değnekleri çıktı… Babam buna sevinmelisin dedi. Peyker: koltuk değneklerine sevinmesi gerektiğine şaşırmıştı!

Ayşecik değneklere muhtaç olmadığım için sevinmeliymişim demişti babam ve o gün bugündür oynuyorum bu oyunu diyerek Peyker’i sürekli mutsuz olduğu için kötü şeylerden de güzel sonuçlar çıkartılabileceğini anlatıyordu.
Ve sonra filmde her bir ağızdan şu şarkı söyleniyordu:

Sevince kalbimizde
Umutlar çiçeklenir,
Kötülükler kaybolur
Karanlığa gizlenir.

Hayat sevince güzel
Sevince tatlı günler,
Bir kuşu kelebeği,
Bir taşı sevin yeter.

Çok sevmeli herkesi,
Çünkü ömrün neşesi,
Dünyada en güzel şey,
Kalpte insan sevgisi.

Kızma başın kel diye,
Göbeğine üzülme,
Fakirlik ayıp değil,
Yeter ki sevmeyi bil.

Hayat sevince güzel,
Sevince tatlı günler,
Bir kuşu kelebeği,
Bir taşı sevin yeter.

Hayatta birçok şey sebebimiz, sorunumuz olarak gelişebilir, önemli olan mutluluğumuzu kaybetmemek. Hayatta bazı şeyler kalıcıdır ama birçok dert geçicidir. Bunun için kırıp dökerek geçmek değil karşılaştığımız her insanla paylaşım yaptıktan sonra birbimize teşekkür ederek uzaklaşabilmek en güzelidir… Fincan bizim yüreğimiz bizim kendi enerjimizdir… Her şeyden önemlisi öyle güzel bağlar kuruluyor ki burada, senelere dayanan çok güzel dostluklar başlıyor.  Yine bir dönem içinde neler olabileceği hayatın bize neler getirdiğini bu güzel fincanlardan birer birer inci taneleri gibi alıp, kimi zaman gönlümüzde saklayacağız, kimi zaman gözler önüne sereceğiz. Kahve falı saklı hazine gibidir, fincanın ne zaman neyi müjde vereceği de neyi söyleyeceği sadece onun kendi enerjisinde saklıdır bunu bilmemiz kâfidir. Belki Ayşe’ciğin filmindeki rolü gibi derinlere inerken yorgunlukları, mutsuzlukları görüp onararak ilerleyecektir. Bazen de onarmanın hayra alamet olmayacağını söyleyecektir. Bu tamamen neyse halimiz çıksın falımız dediğimiz bir durumdur. Sizin de neyse halim çıksın falım dediğiniz niyetleriniz varsa kapatın fincanları gönderin Binnaz ablaya, dört yüze yakın yorumcumuzdan envai çeşit yorumlar alarak önünüzdeki süreci yönetin…

fal-ad1
Gizem Sitare

Gizem Sitare

Yorumcu, yoğun sezgisel güçleri ile bilinen akrep burcu mensubu. Uzun yıllar bu özel yeteneği ile takipçilerinin hayranlık duyduğu bir yorumculuk geçmişine sahip.Takipçilerine bu alanda verdiği desteğin ve geri dönüşlerin yaşama ilişkin kendisini motive ettiğini belirten yorumcu bu işi severek ve keyifle yaptığını vurguluyor.Derin ve iz bırakacak yorumları ile binnazabla.com da sizleri bekliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.