Hassas Tartılar!

fal-ad1

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

pr_01_10701_maxBenim eczacılık eğitimi aldığım yıllarda, eczanesinde staj yaptığım Yenişehir Eczanesi Ankara’nın en eski eczanelerinden biriydi. Sahibi olan eczacı Arif Tamaç Fransa’da okumuş çok kültürlü bir kişiydi. Eczanesine staj yapmaya gittiğim ilk gün beni önce labaratuara çıkartmıştı.

Eczanesi iki katlı bir eczaneydi. Alt katında tavana kadar koyu renk ahşap dolapları olan, ilaçlara ulaşmak için yüksek tahta merdiven kullanılan baya büyük bir eczaneydi. Üst taraftaki asma katta ise boydan boya labaratuar bulunuyordu. Bir de büyük kütüphanesi vardı. Kütüphanesindeki kitaplar hastalık resimleriyle ve tedavi şekilleriyle dolu, Fransızca kitaplardı. Kitaplar kalın ciltli, renkli baskılı, kitaptan ziyade ansiklopedi gibiydi. Labaratuarda boy boy havanlar, hassas teraziler, macun ve pilül yapmak için kullanılan kalıplar, bin bir türlü toz ilaçlar bulunuyordu. Boy boy ilaç şişeleri, küçükten en büyüğüne merhem kutuları raflara diziliydi. Zaten o zamanlar bu kadar çok çeşitli ilaç bulunmaz muadilleri de olmazdı. Doktorlar muayene ettikleri hastalarına majistral ilaçları yazarlar eczaneler de yazılan formüllerdeki ilaçları hazırlar hastalarına teslim ederlerdi.

Majistral ilaçların haricen kullanılanları kırmızı, dahilen kullanılanları beyaz etiketle etiketlenir, etikette içerik, kullanım şekli, son kullanma tarihi gibi bilgilere yer verilirdi. Çoğunlukla krem, pomat, çözelti, emülsiyon, süspansiyon, losyonlar yapılırdı.

Okulda okuduğumuz, okul labaratuarında yaptığımız bu formülleri eczanelerde staj yaparak iyice öğrenir bilgilerimizi pekiştirirdik.

selulit_tedavisi_12531117585Hocalarımız hassas terazileri iyi kullanmamızı, hassas ölçümler yapmamızı özellikle isterlerdi. Tartıp hazırladığımız ilacı içen hastanın şifa bulması için bu şarttı. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan büyük bir hataya sebep olunabilirdi. “Bir eczacı doktordan daha bilgili olmalı ki, onun yapabileceği bir hatayı fark edip düzeltebilsin” derlerdi. Özenle hazırladığımız ilaçların içine koyduğumuz alkol, iyot, veya esanslar öyle güzel kokardı ki, sabah eczaneyi açıp içeri girdiğimizde, mis gibi ecza kokusu olurdu. O kokuyu çok severdim.

Okuldan mezun olup eczanemi açtığımda her gün onlarca formülü hazırlar hastalarımıza teslim ederdim. Hazırladığım ilaçların şifalı olduğunu söylerler, şikayetleri hemen geçerdi. Başka semtlerden de gelenler olurdu. Aradan seneler geçip yeniden hastalansalar, eczaneme gelip “hani bir ilaç hazırlamıştın ya yine aynısından yap” derlerdi. Hazırladığım ilaçlara güvenirler başka yerde yaptırmak istemezlerdi. Hassas tartı yaptığıma inanır ve güvenirlerdi.

adalet-terazisi-kadinEvet tartıyı hassas kullanmak her konuda çok önemlidir. Terazi adalet için de kullanılan evrensel bir semboldür.

Bir elinde terazi, bir elinde kılıç tutan, gözleri bağlı bakire bir kadındır sembol. Kılıcı, terazisi ve gözlerinin kapalı oluşu hukukun evrensel ilkelerine dayandırılan “Themis”, Yunan mitolojisinde Uranüs ve Gaia’nın kızı olan adalet ve düzen tanrıçasıdır. İlahi adaletin tecessümüdür yani.

Adalet ve düzeni temsil eden Themis, elindeki terazi ile adaleti ve bunun dengeli şekilde dağıtılmasını, diğer elindeki kılıç ile adaletin keskinliğini simgelemektedir. Kadın ve bakire oluşu bağımsızlığını, gözlerinin bağlı olması ise tarafsızlığını simgeler (adalet dağıttığı kimseleri görmesin, taraflı davranmasın diye). Buradan da anlaşıldığı gibi Themis insanların özlem duyduğu ve olmasını istediği bağımsız, tarafsız, adaletin dengeli şekilde dağıtıldığı, caydırıcılığı olan hukuk düzeninin ifadesidir.

isra-suresi-35.ayeti_Başta mukaddes kitaplar olmak üzere dini metinlerde de terazi, adaleti ifade eden bir semboldür. Örneğin, Kur’an-ı Kerim’de Enbiya Suresi’nin 47.ayetinde, mealen, “Kıyamet günü adalet terazileri koyacağız.

Hiç bir kimseye hiç bir haksızlık yapılmaz. Hardal tanesi kadar bile olsa yapılanı ortaya koyarız. Hesap görenler olarak bizler yeteriz” denilmiş ve adaletin bir terazi ile sağlanacağı belirtilmek suretiyle adalet ile “terazi” arasında ilişki kurulmuştur.

Adalet terazisi elbette dengede olmalıdır ki, tartma fonksiyonunu yerine getirsin. Ancak terazinin gerçek adalete göre ölçebilmesi için kefesindeki ölçek de “gerçek” ve “hak” olmalıdır. Hak namına olmayan adalet gerçek adalet değildir. O halde teraziyi hakkın eline ve emrine vermek gerekir.

İslâm dininde ölçü ve tartıyı tam tutmak farzdır, doğru terazi ile tutmak ilâhî bir emirdir. Dinimizde, aldatma, haksızlık gibi kötü davranışlar yasaklanmış ve böylece alış-verişin dinî ve ahlâkî temelleri ortaya konulmuştur. Dinimizde ticaretin temeli doğruluk ve iyiliktir. Ticari hayatta, aynı zamanda kul hakkı da çok önemlidir ve ödenmediği taktirde affedilmeyenidir.

Yüce Allah ölçerken ve tartarken dürüst olunmasını emretmiş ve bu konuda birçok ayet göndermiştir. “Ölçüyü tam yapın, eksiltenlerden olmayın” buyurmuştur.

Teraziler hayatımızın her döneminde her yerde varlar. Mühim olan onu nasıl nerede ve hangi amaçla kullanacağımız ve kullanırken de ne denli hassas ölçtüğümüzdür.

Maddiyat geçici, maneviyat ise sonsuz bir kaynaktır. Adil ve demokratik bir dünyada, barışın, dostluğun, insanlığın hüküm sürdüğü, bencilliklerden arınmış, maddiyat yerine maneviyatı güçlü insanlar olarak yaşamak temennisiyle.

Hepinize harika bir pazar günü diliyorum benim sevgili kahve dostlarım

Sevgilerimle

Binnaz ablanız 🙂

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

1 Yorum
  1. Çok heyecan dolu bir yazı, içtenlikle paylaşılmış, kaleminize sağlık.Benim de çalışmayı istediğim bir yer Yenişehir laboratuvarı! Düzenli olarak iş başvurusu için mail atıyorum kendilerine 🙂

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.