Gül Kokulu Güzel Anam

Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!

Gül Kokulu Güzel Anamİnsan kaç yaşına gelirse gelsin yine de bir ananın evladıdır. Anasının yerini hiç kimse, hiç bir nesne, hiç bir varlık asla dolduramaz. Bize ömür boyu destek olan, sevinci, kederi paylaşan, bizimle ağlayıp, bizimle gülen yalnız “O” dur. Bugün çok anlamlı ve güzel bir gün. Bugün “Anneler Günü” Bana göre her gün anneler günü olmalıdır. Doğanın en gizemli olayı doğumla başlayan ve ilk sevgiyi, huzuru, mutluluğu bulduğumuz kişidir anne. İlk bilgileri veren, davranış biçimlerini öğreten, kapsamlı, komple bir okul ve o okulun baş öğretmenidir anne.

Bir öğretmen ne beklerse öğrencisinden, bir tebessüm, bir teşekkür, bir eline sağlık, anne de onu bekler evladından, başka hiç bir beklentisi yoktur. Hele bir de “seni seviyorum anam” derse değmeyin o ananın keyfine. Anne öyle bir varlıktır ki, tarifi mümkün olmayan huzur ve güven duygusudur. Ana kucağında başlayan duygusal yakınlık, ömür boyu sürer. Hangi yaşta olursa olsun anneye ihtiyaç duyar insan.Anneler hakları ödenmez aziz insanlardır. Herkesin annesi güzeldir. Benim annem de güzeldi. Bütün güzel kelimeleri kullansam onu ifade etmeye yine de yetmez. Annemin adının önüne yakışacak kelime bulamam. Dupduru, sıcacık sevgisi ile tohumlarımı filizlendiren toprağımdır anam. Dualı nefesi, meraklı ve endişeli bekleyişi, sabrı ile geldim bugünlere.

anne3Annem hayatı boyunca sağlıklı bir kadındı. Ben eczacı olup 1974 yılında eczane açınca, günleri eczanemde geçti diyebilirim. Evimizle eczanem altlı üstlü olduğu için evde işlerini bitirir bitirmez eczaneye gelir, kapanma saatine kadar otururdu. Fedakarlık ve karşılıksız sevgiyi tarif et deseler tek kelime ile “annem” derim.

Babam ilk görüşte aşık olmuş anneme. “Dalga dalga siyah saçlarına, badem gibi kara gözlerine vuruldum” derdi. 1920 doğumlu olan babam 1938 yılında Devlet Demir Yollarında çalışırken Adana’ya tayini çıkmış. Annem de teyzemlerle Adana’nın İstasyon mahallesinde oturuyormuş. Annem erken yaşta annesini kaybettiği için, teyzemlerle yaşıyormuş. Teyzemin büyük oğlu o zamanlar henüz bir yaşlarında bir çocukmuş. Teyzem evde iş yapacağı zaman ” Ayşe haydi biraz yeğenini gezdir de gel” dermiş. Annem de yeğenini alır tren istasyonuna götürür, yeğenini trenlerle oyalarmış. Tren gara girince annem oralarda yeğenini gezdiriyor olurmuş. Babam annemi görür görmez ilk günden fark etmiş. O kadar etkilenmiş ki, gözleri hep onu arıyormuş. Fakat kucağında küçük bir çocuk oluşu onu çok meraklandırıyor, geceleri uykusunu kaçırıyormuş. Aradan çok zaman geçmeden anneme yaklaşıp ” ne sevimli bir oğlunuz var” demiş. Annem cevap olarak “oğlum değil yeğenim” deyince dünyalar babamın olmuş. Babam anneme daha yakın olabilmek için yeğenine hediyeler alıyor, beraber geziyorlarmış. Annem de babama aşık olmuş. Trenin geleceği saati sabırsızlıkla bekliyor, teyzemin hiç bir işi olmasa bile, acele ile yeğenini alıp treni karşılamaya koşuyormuş. Bakmışlar ki bu böyle olmayacak, babam annemi teyzemden isteyip niyetini belli etmiş. Sonra aileler tanışmış ve evlenmişler. 3 çocukları olmuş, ben de en küçükleriyim. İyi ki küçükleriyim bu nedenle hiç büyümüyorum.

anne5Herkesin bir tanışma ve evlenme hikayesi vardır. Allah herkese hayırlı eşler ve hayırlı evlatlar nasip etsin. Ben de bir anneyim ve benim de hayırlı bir evladım var. Evladım benim her şeyim.

Allah herkese anne olmayı nasip etsin.

Tüm annelerin ve anne adaylarının “Anneler Günü” kutlu olsun. Şehit annelerini ve engelli çocukları olan anneleri binlerce kez kutluyorum.

Başta rahmetli annem, olmak üzere Hakkın rahmetine kavuşmuş tüm annelere Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun ve nurlar içinde yatsınlar.

Sizler de bu güzel günde annelerinizin gönlünü alın benim sevgili kahve dostlarım.

Sevgilerimle

Binnaz ablanız.

 

Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

1 Yorum
  1. Binnazcığım çok güzel hazırlamışsın eline sağlık-Rahmetli Annemiz ve Babamız bizleri en iyi bir şekilde yetiştirmiş -Allah rahmet eylesin cennet mekanları olsun ve hayata hazırlamış olmalarının gururunu ve sevincini çok şükür yaşadılar-Kendilerinden çok şeyler öğrendik öğrendiklerimiz bizleri çok şükür refah ve saadete eriştirdi- Allah rahmet etsin cennet mekanları olsun–

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.