Göç Dedikleri Yolculuk..

fal-ad1

goc1Merhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Kuşların neden göç ettikleri ve göç etme zamanını nasıl belirledikleri, araştırmacıları ve insanlığı bu mucizeye hayran kılmış ve günümüze kadar meşgul etmiştir Bilim adamları kuşların biyolojik saatinin olduğunu söylerler. Kuşlar bu iç saatleri gelince bir arada yaşamasalar bile, göç zamanları geldiğinde hepsi bir araya toplanırlar. Böylece mükemmel bir zamanlama ile birlikte göç hareketine başlarlar. Bu göç olayı kuşların planlı hareketlerini kusursuz ve mucizevi uygulamasıyla gerçekleşir. Kuşların bu kadar uzun mesafeleri uçmaları hiç kolay bir şey değildir. Kuşlar göç ederken genellikle V tekniği ile uçarlar. V harfinin sivri kısmında bulunan kuvvetli kuşlar, arka kısımdaki kuşların daha rahat uçabilmesi için, hava akımına karşı kalkan görevi yaparlar. Mevsim değişirken kıştan bahara, uçup gidermiş kuşlar, insan da benzemiş kuşlara, oradan oraya göç etmiş yıllarca. Keşke bütün göçler kuşların göçü gibi mevsime bağlı olsa.

İnsanlık tarihinin en ilgi çekici olaylarından biridir göç. İnsan toplulukları hatırlanamayacak kadar eski çağlardan beri daha verimli topraklara kavuşmak, goc2zulümden kurtulmak, savaş gibi sebepler nedeniyle bulundukları yerlerden başka yerlere göç yaşamışlardır. Yeşil vadileri olan sulak topraklara ulaşmak, oralara yerleşip çoğalmak isteyen insanlık, tarih boyunca bir yerden diğer yere göçmüştür. Tarihin çok geniş bir kısmında insanların en büyük amacı sadece yiyecek bulmak olmuştur. Av hayvanlarının bol, bitkilerin zengin olduğu bölgeler insanlar için iyi birer yerleşme alanı olmuş, buralara yerleşen insanlar rahatça çoğalma imkanı bulmuştur. Ancak iklim şartlarının değişmesi, kıtlık, kuraklık, doğal afetler yine göçlere neden olmuştur.

Zamanla göçler sadece daha iyi yerleşim yerleri aramaktan çıkıp, sosyal, siyasi, veya dini baskılardan kurtulma isteği durumuna gelmiştir. Göçlerin Budizm’de, Hırıstiyanlık’ta ve Müslümanlık’ta önemli bir yeri vardır. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicreti (göçü) Hicri takvimi başlatmıştır.

goc3Zorunluluklar olmasa insan yaşadığı, mutlu olduğu yerden ayrılır mı? Yollara düşer, ailesini, çocuğunu perişan eder mi? Rahmetli dedem, annemin babası Mehmet Efendi, Osmanlı İmparatorluğu zamanında Hicaz Demir Yolu inşasında , demir yolu müteahhiti olarak Kıbrıs’tan Suriye’ye gitmiş. Şam’da Tren Garı yapılırken anneannemi görüp aşık olmuş. İki genç birbirlerini sevip evlenmişler. 4 çocukları olmuş. Teyzem, dayım, annem ve annemin küçük kız kardeşi.. Bu arada Suriye Osmanlı savaşı çıkmış. Dedem Türkiye’ye dönmek için ne kadar dil döktüyse de anneannem kendi vatanından ayrılmak istememiş. Küçük kızın yeni doğduğunu, yollara dayanamayacağını söylüyormuş. Dedem ne dediyse eşini ikna edememiş. Bir gün anneannem küçük kızıyla evde yokken, dedem 3 çocuğunu alıp Türkiye’ye doğru yola çıkmış. Yol boyu öyle zorluklar yaşamışlar ki dedem hikaye gibi anlatırmış.

Yaşanan savaşlar insanları göçe mecbur bırakıyor. Günümüzde de var göçler. Şimdi göç edenlere sığınmacılar diyoruz. Yüzyılın tarihine yazılacak bu durumda, bu sığınmacılar ayırımcı davranışlara maruz kalmanın yanında bir de sosyal hizmetlere ve eğitime goc4ulaşma konularında engellerle karşılaşıyorlar. Çoğu zaman şiddete varan tacizlere maruz kalıyorlar. Dünya insanlığı günümüzde yaşanan bu göç olayına duyarlı olmalı elinden geleni yapmaya gayret etmelidir. Herhangi zamanda ortaya çıkan göç sorunlarının sayısı ve boyutu genellikle uluslararası toplumun müdahale edebildiğinden daha büyüktür. İnsanların hayatları risk altındayken her zaman daha güvenli ülkelere sığınmak isteyecek kişiler vardır. Tarih boyunca nerede göç hadisesi yaşanmışsa büyük acılar, büyük travmalar, ekonomik ve sosyal çöküşler meydana gelmiştir.

goc5Ne mutlu bize ki, cennet gibi bir vatanımız, zümrüt gibi vadilerimiz, boydan boya verimli ovalarımız, masmavi akan sularımız var. Türlü ağaçlarla kaplı başı dumanlı dağlarımız, hayvanlarımız, efil efil esen yaylalarımız ve bu güzellikleri hep birlikte yaşayan güzel insanlarımız var. Ülkesi ve milletiyle bir ve beraber olan bizleri ayrıştırmaya ve bölüştürmeye çalışanlara izin vermemeliyiz. Bunun kıymetini iyi bilmeli, paylaşımcı, mutlu, huzurlu bir ortam yaratmalıyız. Her zaman sabırlı olmalı ve çok çalışmalıyız. Hepimiz barış içinde kardeşçe yaşamalıyız.

Hepinize huzurlu, mutlu, güzel bir pazar günü diliyorum benim sevgili kahve dostlarım.

Sevgilerimle,

Binnaz Ablanız..

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.