Geleceğin Dahileri Sevgi Çocukları

fal-ad1

Bir makalede Stephen Hawking’in çocukları için özel bir okul yaptığını ve onları orada eğittiğini okudum. İyi bir baba olan yazar ve bilim insanını eğitime verdiği önem açıkça ortada ve okul sadece onun kendi çocukları için geliştirilmiş. Şartlar şu an için bunu sağlamayamaz olsa bile her çocuk kendi destekçisi ailesi ve azmi sayesinde içindeki ilhama kulak vererek günümüz dâhileri haline gelebilmekteler. Eğitimde her ne kadar açık olsa da bunu kapatmaya yönelik çalışmalar gayretle sürmekte.

Şu an ki müfredatın değişeceği ve tekrar yeni ilaveler yapılacağını duyumlarıyla en çok da okuldaki deneyimleme ve üretkenliğin artması yönünde Bilim uygulamaları ve Teknoloji derslerine ağırlık verileceği konuşuluyor. Çocukluğumuzun vazgeçilmez gelişmeleri olmazsa olmazı oyuncaklarımızın bizlerin gelişimine katkısı oldukça şeffaftı.  Şimdiki zamanın çocuklarını ilk geliştirene yeni nesil teknolojiler olmuş durumda. Şimdiki neslin hızına kendilerini yetiştirmelerine ve gelişmelerine baktığımda teknolojinin onlara olan katkısını gördükçe hızlı öğrenme kabiliyetleri beni şaşkına çeviriyor. Komşumun henüz beş yaşında ki kızı Nisa’nın annesinin telefonunu ele geçirdiği anda farkında olmadan yaptığı öz çekimler inanın oldukça komik. Bazen burnunu bazen o minik yanaklarını şişirip kendini kameraya aldığını fark etmeden yaptığı çekimler elbette paha biçilemez. Tabi hatıralarımızı anında ölümsüzleştirmek içinde yine telefonlar devrede olduğu için ister istemez vazgeçilmezimiz olduğu aşikar.

Hızla yaygınlaşan yeni nesil işletim sistemleri olan  bilgisayarlar ve telefonlar hayatımızın hızını öyle ayarlıyor ki hem teknolojiyle iç içe oluyoruz hem kendimizi geliştirip en uzağımızdaki olan bilgilere bile kolayca ulaşabiliyoruz. Aramızda kilometrelerce uzaklık olsa dahi sevdiklerimizle görüşmemizi sağlayan imkanlardan biri olan telefonun ve görüntülü aramaların zamanın üstündeki en başarılı buluş olduğu tartışılmaz. ‘’Bir kahvemi iç, özledim hadi gel’’ diyemediğimiz uzaktaki dostlarımıza bile görüntülü arama sayesinde karşılıklı sohbet eder kahvemizi yudumlamak yine bu güzel teknoloji sayesinde mümkünleşti. Kızılderililerin dumanla haberleştiği zamanlardan tutunda kuzgunların ayaklarına bağlanıp gerçekleşen iletişimlerden güvercinlerle pusula yollamaktan daha öteye geçmiş olan teknolojimiz en güzel ulağımız olmuş durumda. Geçenlerde genç bir mühendisin kan almadan şeker ölçen cihazı ürettiğini bir teknoloji sayfasında okumuştum. Bu cihaz radyo frekansı gibi dalgalar sayesinde ölçüm yaparak kan almadan da ölçüm yapılabileceğinin yapabilen en güzel cihaz olarak hali hazırda geliştirilmeye başlamakta olduğunu okudum. Kendisi de şeker hastası olduğu için bu durumu en iyi anlayan ve çözümünü de en güzel şekilde üreten genç bir mühendis olan Yusuf Furkan ışıldak arkadaşımız başarısından dolayı canı gönülden kutluyorum.

Geçtiğimiz yaz 15 Temmuz şehitlerini almak üzere ve o günü yâd etmek üzere kurulan müzede gezerken içerisindeki detayların arasında özellikle bilim ve teknolojiye bol bol yer vermiş olmaları oldukça güzeldi. Çünkü bu fuarın içerisinde karşımıza çıkan yeni teknolojik ürünleri deneme ve onları bir şekilde inceleme fırsatı bulmuştuk. Böyle güzel icatlardan özellikle genç girişimci kardeşlerimizin kendini geliştirerek refah seviyemizi artırmak üzere teknolojiyle bizi yakından ilişkilendiren yeni icatlarla onur etmesi güven vericiydi. Yine genç bir kardeşimizin büyük marketlerdeki kasadaki sıra durumunu azaltmak üzere yaptığı market arabası üzerine yerleştirilmiş barkod okuyucu sistem ile tek tek hesaplama yapan hem tutarını gösteren bir araçla kasaya yaklaşıp ödeme yaparak büyük kolaylık sağlayan bir icat geliştirmekte olduğunu öğrendim. Üstelik okul çağındaki bir öğrencinin bu icadı geliştiriyor oluşu bunları en ince ayrıntısına kadar düşünerek yapıyor oluşu iyi bir gözlemci olduğunu ve insanlığa hizmet etmek için bu gözlemini geliştirip bizlere yarar ve katkı sağlaması gurur vericiydi. Gençlerin geleceğimiz İçin temel taşıdır. Sevgiyle yetişen eğitimi desteklenen teknolojiyi doğru kullanmayı bilen bugünün gençleri yarının yetişkinleri ve bizlerinse gururu ve umudu olacaklar. Her çocuğa dâhiymişçesine övgüler sunmak ve başarılarını takdir etmek onların azmini artırdığı gibi özgüvenli bireler olmasına olanak sağlayacaktır.

Her çocuğun sevgiyle tomurcuk olup yeni nesillere sevgi dağıtıcısı olacağına şahitlik edeceğiz.

fal-ad1

Gizem Sitare

Yorumcu, yoğun sezgisel güçleri ile bilinen akrep burcu mensubu. Uzun yıllar bu özel yeteneği ile takipçilerinin hayranlık duyduğu bir yorumculuk geçmişine sahip.Takipçilerine bu alanda verdiği desteğin ve geri dönüşlerin yaşama ilişkin kendisini motive ettiğini belirten yorumcu bu işi severek ve keyifle yaptığını vurguluyor.Derin ve iz bırakacak yorumları ile binnazabla.com da sizleri bekliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.