Ey Oğul Öğütlerimi Kulağına Küpe Eyle

fal-ad1

imageMerhabalar Sevgili Kahve Dostlarım !!!

Son zamanlarda elektronik posta ağıyla veya sosyal medya hesaplarında ‘ Babadan Oğula Öğütler” adı altında uzun bir liste dolanıyor bilgisayarımda. Zamanımız yüzyılına uygun, belli ki yaşanmış acı, tatlı deneyimlerden süzülmüş bir dizi nasihat. Kredi kartının nasıl kullanılması gerektiğinden, günde kaç bardak su içilmesine, otomobil alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden, iş hayatında nasıl imza atılmasına kadar yaşamın her alanında bir çok ip uçları içeren ilginç öğütler, uzun bir liste halinde birbirini izliyor. Yaşam karmaşık bir hale geldikçe, günümüz öğütlerinin listesi de uzuyor. Gelişen teknoloji ve değişen değerlerle birlikte bu öğütlerin içeriğinin hayatın yalnızca maddi boyutuyla ilgili olması ise insanı düşündürüyor.

Anadolu topraklarında yetişmiş dervişlerin, evliyaların öğütleri kimi batıl inançları, kimi dini öğütleri içerse de genel olarak erdem sahibi olmanın inceliklerini içeriyor. Tıpkı MÖ 500 lü yıllarda yaşamış Çin bilgesi Konfüçyüs’ün öğretilerinde rastladığımız gibi. Büyükleremother and son hugging saygıyı, tüm canlıları sevmeyi, vefayı, görevini eksiksiz yapmayı, ilimle meşgul olmayı, insanlarla iyi geçinmeyi, yardımlaşmayı, sabrı kısaca erdemli olmayı öğütlüyor.

Binlerce yıldır bilge insanların öğütlerinde şüphesiz hem kendi içimizde, hem de çevremizdeki insanlarla iletişimde barışık, sağlıklı bir yolun takip edilmesi amaçlanmış. Yüzlerce yıl önce birbirinden farklı coğrafyalarda ve kültürlerde dile getirilmiş olsalar bile ortak felsefe, insanın maddi manevi yaşam düzeyini yükseltmek ve mana katmak olduğundan, geçerliliğini hala kendi devirlerinde olduğu gibi bugün de muhafaza ediyor ve evrenselliğini koruyor olmasıdır.

20160208_091026‘Ey Oğul’ sözcüğüyle başlayan öğütler neredeyse insanlık tarihi kadar eski olsa gerek. ‘Hz. Süleyman’ın meselleri’ni okuyanlar pek sık Hz. Süleyman’ın ‘oğlum’ sözcüğüyle başlayan ünlü öğütlerini bilir. Kızı Bala Mal Hatun’la evli Osman Gazi’ye, Şeyh Edebali’nın o ünlü öğüdü de ‘Ey Oğul’ sözcüğüyle başlar. Kim bilir Selçuklu ve Bizans’ın tüm mirasını devralıp üç kıtaya yayılarak yüzlerce yıl sürecek bir imparatorluğun sırrı da belki bu öğütler arasında gizlidir.

‘Oğul!.. Güçlüsün, kuvvetlisin, akıllısın, ama bunları nerede, nasıl kullanacağını bilemezsen, imagesabah rüzgârında savrulur gidersin! Öfken ve nefsin bir olup, aklını yener. Daima sabırlı, sebatlı ve iradene sahip olmalısın. Dünya senin gözlerinin gördüğü gibi büyük değil. Bütün fethedilmemiş gizemler, bilinmeyenler, görülmeyenler; ancak senin fazilet ve erdemlerinle gün ışığına çıkacaktır. Bil ki bereket, büyüklerle beraberdir. Bu dünyada inancını kaybedersen, yeşilken çorak olur, çöllere dönersin. Daima açık sözlü ol!”

Edebali’nin öğütleri hala kulaklara küpe olması gereken inceliklere sahiptir. “Ey oğul” sözcüğüyle başlayan öğütler Lokman Hâkim’in, 11. yy. da Gazali’nin, 12. yy.da Geylani’nin, 13.
yy. da Mevlana’nın, 18. yy.da Nabi’nin ve daha birçok bilgenin öğretilerinde aradan geçen onca asra rağmen eskimeden yer alır. Mutlu ve başarılı olmanın sırları üzerine, iş imagehayatından evliliğe, sağlıktan nasıl para kazanılıra dek bin bir öğüt veren piyasadaki kitaplara her gün bir yenisi ekleniyor. Bugüne dek yazarın anlattığı o roman kahramanı dışında Ferrarisini satıp Hindistan’a Yogi olmaya giden kaç kişi oldu bilmiyorum ama son yılların bilgesi Robin Sharma’nın bu tür kitaplarının talebi çok olmalı ki ardı arkası kesilmiyor. Okuduğumuz kitapları bir kez de kendi akıl süzgecimizden geçirmemiz gerekir.

Günümüz şartlarına uygun çağdaş öğütlere -öneri demek daha doğru olur belki- elbette kulak vermeli. insanlık tarihi boyunca süregelen artık o evrenselleşmiş ve hiçbir zaman modası geçmeyecek öğütleri ve bizlere erdemli insan olmanın gereklerini öğütleyenleri de göz ardı etmemeli ara sıra da olsa onları hatırlamalı, anmalı ve yad etmelidir.

Rahmetli babam Burhanettin Gündoğan da her fırsatta bize güzel öğütler verir, tanıdık tanımadık her kişiye vereceği bir öğüdü olurdu. Bize de her zaman “Ikra” okuyun derdi.image
Aydınlanmaya ulaşmak için bunca yıldır verilen öğütlere kulak vermeli, bilgelik yolunda
önce kendimizi, düşünce tarzımızı, yaşama tarzımzı çözmeli ve insan olma faziletlerinin evrensel niteliğini içimizde bulmalıyız.

İçinde yaşadığımız çağ ne kadar hızlı, ne kadar yorucu, hepimizi değişime zorlayan, ve ne kadar teknolojik olursa olsun insan olduğumuzu unutmamalı evrensel insani faziletleri ön planda tutmalıyız. Dışarıda işlerin iyi gitmesini istiyorsak, içerimizde bir şeyleri süratle değiştirmemiz gerektiğini fark etmeliyiz.

Sevgi ve ışık içinde hiç bir kitapta yer almayan, hiç bir tercüme ürünü olmayan, tasvir edilmemiş, sözcüklere dökülmemiş boyutları kendi içinizde keşfetmeniz dileği ile hepinize harika bir pazar günü diliyorum benim güzel kahve dostlarım.

Sevgilerimle

Binnaz ablanız.

fal-ad1
Binnaz Abla

Binnaz Abla

Dubaiden Singapura kadar çok geniş bir takipçi kitlesine sahip. Sahip olduğu üstün iletişim becerisi, güçlü sezgileri ve yaşam tecrübesi ile 40 yıllı aşkın bir yorumculuk geçmişine sahip. Sahip olduğu pozitif enerjiyi, olağan üstü sezgileri ile birleştirerek takipçilerine ışık oluyor

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yapın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz. HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.